^

Здоров'я

Що таке фалопластика?

, Медичний редактор
Останній перегляд: 16.11.2022
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Фалопластика – це корекція та/або реконструкція чоловічого статевого члена шляхом хірургічного втручання. Необхідність цієї пластичної операції може виникати з різних причин.

Показання

Показання, за якими проводиться фалопластика у чоловіків, включають:

 • ушкодження та травми статевого члена , у тому числі його розмозження та повну втрату (травматичну ампутацію), опік, утиск з наступним некрозом тканин тощо;
 • перенесену за медичними показаннями пенектомію (зокрема, при злоякісних новоутвореннях уретри або статевого члена);
 • дефекти шкіри пеніса, що не піддаються консервативній терапії;
 • аномальне розташування зовнішнього отвору уретри - епіспадії або  гіпоспадії ;
 • вроджену девіацію (викривлення статевого члена) або деформацію, спричинену утворенням фіброзними бляшками всередині білкової оболонки губчастого та кавернозних тіл (хворобою Пейроні);
 • вроджені анатомічні аномалії: агенез статевого члена, мікропеніс,  прихований статевий член ;
 • піноскротальну лімфедему - елефантизм або слоновість статевого члена.

Крім того, деякі чоловіки, які сумніваються у своїх сексуальних можливостях або просто незадоволені зовнішнім виглядом своїх геніталій – найімовірніше, через  дисморфофобію  – вирішуються на кардинальні заходи: за допомогою пластичної операції збільшити «габарити» пеніса. Однак у більшості чоловіків медичних показань до проведення такої операції відсутні, і в таких випадках фалопластика є естетичною, і її мета – підвищення самооцінки. [1]

Як хірурги роблять статевий член довшим, докладно у матеріалі -  Операція лігаментотомія . А техніці збільшення пеніса обсягом присвячена публікація –  Операція з потовщення статевого члена .

Фалопластика при зміні статі, яку фахівці Американського товариства пластичних хірургів (ASPS) називають операцією з підтвердження статі, також передбачає пластичну операцію, але в даному випадку – як при травматичній ампутації та після пенектомії – це тотальна фалопластика. У ході такого всеосяжного хірургічного втручання трансгендерному чоловікові (тобто жінці, яка відчуває себе чоловіком) шляхом трансплантації тканини його тіла (аутотрансплантата) створюють штучний пеніс, на вигляд і функції схожий з натуральним. Істотна різниця такої операції при  зміні статі  з жіночої на чоловічий (female to male або FtM) полягає в тому, що відбувається не відновлення первинної чоловічої анатомії, а проводиться фалопластика у жінок зі створенням неофалосу - зовнішнього статевого орган, що не існував. Слід мати на увазі, що штучна модифікація статевого члена шляхом хірургічного втручання є не єдиною маскулінізуючою хірургічною процедурою, до яких вдаються в ході сексуальної трансформації жінок з діагностованою та підтвердженою консиліумом психіатрів гендерною дисфорією –  розладом статевої ідентичності .

Підготовка

Незалежно від показань для проведення фалопластики у чоловіків та обраної техніки її проведення, потрібна підготовка, зокрема передопераційне обстеження: ЕКГ, УЗД статевого члена, доплерографія його судин, а перед операції з приводу гіпоспадії – ехографія сечовипускального каналу.

Крім загального аналізу крові та коагулограми, необхідні аналізи крові на ЗПСШ, ВІЛ, гепатит С, а також комплексна метаболічна панель, що включає більше десятка аналізів крові, у тому числі, на рівень цукру, електролітів, альбуміну, азоту сечовини, креатиніну, лужної фосфатази, С-реактивний білок та ін.

З ділянки шкіри для трансплантації та в області геніталій за допомогою лазерної епіляції видаляється волосся.

Також потрібна підготовка кишечника: за дві доби до операції з раціону виключаються смажене та гостре, червоне м'ясо, бобові, груба рослинна клітковина, алкоголь; за добу до операції внутрішньо приймають розчин цитрату магнію або проносні таблетки Бісакодил (до 20 мг), а в другій половині дня припиняється прийом твердої їжі та робиться очисна клізма.

Пластика статевого члена - тривала операція, що проводиться під загальним наркозом, і у підготовці до неї бере участь анестезіолог. Він з'ясовує стан серцево-судинної та дихальної системи пацієнта, його алергічний статус та визначає препарати для премедикації та власне наркозу.

Обов'язкові умови фалопластики при зміні статі FtM: прийом препаратів чоловічих статевих гормонів (протягом 12-ти місяців), проведення гістеректомії (видалення матки), вагінектомії (видалення піхви) та оваріектомії (видалення яєчників), а також підшкірну мастектомію (видалення молочних залоз) - Мінімум за три-п'ять місяців до хірургічного створення неофалосу.

Техніка Що таке фалопластика?

Після скальпованого пошкодження пеніса, опіку зі значною втратою (некрозом) шкіри, видалення абсцесу або висічення тканин при слоновості статевого члена вимагають фалопластики із заміщенням шкірного покриву, для чого застосовується класична техніка проведення аутодермопластики. При цьому використовуються як шкірні клапті на ніжці (з мошонки, нижньої частини живота або внутрішньої поверхні стегна), так і вільні шкірні трансплантати: у вигляді розщеплених по товщині клаптів з внутрішньої поверхні стегна і клапті повної товщини, взяті з пахвинної області. Шматок прикріплюють переривчастими швами, що розсмоктуються, і покривають підтримуючою пов'язкою; ділянка, де була взята шкіра, закривається оклюзійною або вакуумною пов'язкою.

При фалопластику, що проводиться у випадках гіпоспадії, випрямляють стрижень пеніса; коригують просвіт ділянки уретри, що проходить у статевому члені; зовнішній отвір сечівника (urinary meatus) переміщують в апікальну точку головки; закривають шкірні дефекти аутотрансплантатом.

При викривленні статевого члена через фіброзні зміни його білкової оболонки (tunika albuginea) застосовується техніка клаптевої пластики тіла статевого члена (corpus penis) – корпоропластики, пластика з поперечною плікацією, укорочення t. Albuginea на контралатеральній стороні. Всі подробиці – у публікації  Хвороба Пейроні .

Матеріалом для нового статевого члена за тотальної фалопластики служать:

 • вільний радіальний клапоть шкіри передпліччя (з тонкою дермою, оптимальним шаром підшкірної жирової клітковини та достатньою іннервацією); кровоносні судини та нерви зшиваються за допомогою мікрохірургії; уретра для сечовипускання стоячи формується одночасно – методом трубка усередині трубки;
 • шкірний клапоть (з ніжками) передньолатеральної частини стегна – без кровоносних судин та нервів (може бути сформована уретра для сечовипускання стоячи та розміщений імплантат статевого члена);
 • прямокутний клапоть шкіри з надлобкової частини черевної порожнини (без уретри, що проходить в неофалосі, тобто сечовипускання проводиться в положенні сидячи);
 • вільний клапоть м'язово-шкірного найширшого м'яза спини (musculocutaneous latissimus dorsi) з грудними судинами і торакодорсальним нервом.

Тотальна фалопластика проводиться у кілька етапів; спочатку береться шкірний трансплантат з відповідною обробкою та формується новий статевий член, який переноситься на лобок та вшивається у зроблений розріз. При операції female to male уретра може бути залишена в нативному положенні, або виведена назовні (у вигляді проміжної уростомії), або подовжена вщент пеніса тканинами малих статевих губ.

На донорській ділянці (місці взяття клаптя) виробляється дермопластика розщепленим шкірним клаптем. Для відтоку сечі ставиться уретральний катетер Фолея, вшитий трансплантат піднімається кілька сантиметрів від черевної стінки спеціальної пов'язкою.

На наступних етапах проводять формування головки пеніса, відновлення або створення мошонки (скротопластика), новостворена уретра з'єднується з сечовим міхуром; останній етап – розміщення протезу пенісу та тестикул. Звичайно, це все робиться не за одну операцію: між етапами триває не менше трьох місяців, і повністю фалопластика може тривати до двох років.

Фалопластика з протезуванням

Для додаткової щільності та осьової стійкості стовбура неофалосу, сформованого з шкірного аутотрансплантата, проводиться фалопластика з протезуванням, що є імплантацією ендопротезу пеніса в ході окремого хірургічного втручання. [2]

Можуть використовуватися протези статевого члена двох типів: стрижневі напівжорсткі пристрої та надувні. Перший тип – це силіконовий стрижень із гнучким, але жорстким сердечником; жорсткість не дозволяє «перевести» неопеніс у розслаблений стан і, до того ж, постійне тисне на шкіру, що призводить до ерозії.

Основа гідравлічних надувних фаллопротезів – надувані циліндричні камери (розміщуються в реконструйованому статевому члені), насос (імплантований в мошонку і приведений в дію стиском рукою) і наповнений рідиною резервуар (який вшивають у черевну порожнину). [3]

Протипоказання до проведення

Хірургічне втручання, що реконструює або коригує статевий член, протипоказане при:

 • гострому запаленні або загостренні хронічного запального процесу (будь-якої локалізації);
 • ЗПСШ, СНІД або гепатит С;
 • лихоманці;
 • поганий згортання крові;
 • діабет;
 • надмірній вазі (індекс маси тіла ˃30);
 • системних аутоімунних та шкірних захворюваннях;
 • психічних відхиленнях та захворюваннях.

Фалопластика у чоловіків має вікові обмеження: її не проводять після 60 років. А фалопластика при зміні статі не проводиться пацієнтам, які не досягли 18 років.

Наслідки після процедури

Відразу після операції з фалопластики пацієнти відчувають біль, у тому числі, у місці, звідки взято шкірний клапоть. Спостерігається такі наслідки оперативного втручання, як нудота полі тривалого загального наркозу, звітність м'яких тканин та гематоми в області операційної рани, кровоточивість, печіння та гематурія при сечовипусканні.

А ось список, що включає ускладнення після фалопластики, довший, і до нього хірургами та іншими фахівцями внесено:

 • кровотеча;
 • бактеріальна інфекція, яка потребує застосування антибіотиків;
 • проблеми з кровопостачанням неофалосу, які можуть призвести до часткового або повного некрозу трансплантату;
 • біль у ділянці малого тазу;
 • ушкодження сечового міхура або прямої кишки;
 • утворення болючих підшкірних гранульом;
 • тромбоз вени;
 • втрата чутливості при сечовипусканні (з необхідністю постійного використання уретрального катетера);
 • рецидивні інфекції сечовивідних шляхів;
 • утворення уретральних фістул (свищів), що потребують уретростомії;
 • підтікання сечі після зняття катетера та стресове нетримання сечі;
 • порушення сечовипускання через стриктуру уретри нового статевого члена;
 • відсутність відчуття трансплантованого пеніса та ерекції;
 • великі рубці на місці, звідки брався клапоть шкіри.

Догляд після процедури

Догляд після процедури потребує дотримання гігієни та максимального обмеження фізичних навантажень.

У першу добу після операції пацієнти не отримують їжі, щоб не перевантажувати кишечник призначається дієта без клітковини (на пару тижнів). Післяопераційні болі контролюються анальгетиками, для запобігання тромбоутворенню у венах ніг використовуються компресійні панчохи, а для запобігання тромбозу вен пахової області призначається прийом ацетилсаліцилової кислоти (Аспірину).

Протягом перших трьох діб проводиться постійний моніторинг температури тіла, а також рівня кровотоку та стану статевих членів кровоносних судин (доплерографія судин). Перевіряється стан донорської ділянки шкіри, за необхідності змінюється пов'язка.

Через п'ять днів дозволено потроху ходити, попередньо одягнувши нижню білизну, що підтримує. Спочатку після операції сечовипускання відбувається через надлобковий катетер, і область навколо нього протягом першого тижня після виходу з лікарні слід очищати за допомогою губки. Душ дозволяється приймати лише через два тижні: і статевий член, і донорський ділянку на передпліччі, стегнах та ін. Необхідно тримати сухими, тому їх слід закривати від попадання води. Приймати ванну та купатися в басейні заборонено. [4]

При корпоропластику, що коригує форму пеніса, хірурги рекомендують наносити на розрізи та шви мазь Бацитрацин, Банеоцин або Аргосульфан (двічі на день).

Пеніс треба підтримувати у піднятому положенні (у тому числі, лежачи в ліжку) та уникати тиску на нього, тому не можна згинати корпус у поясі під кутом понад 90°. Також протипоказано підняття тяжкості.

І лише лікар після огляду та консультації може дозволити прооперованому пацієнтові спробувати увійти до статевого контакту – обов'язково з використанням презервативу. Коли це може статися? Відновлювальний період – реабілітація після процедури, особливо коли проводилася фалопластика при зміні статі – може тривати близько двох років.

Аналізуючи відгуки своїх пацієнтів щодо реальних результатів фалопластики - функціональних і естетичних - і проблем, що виникають при її ускладненнях, фахівці нагадують, що урогенітальної пластичної хірургії поки не вдається відновити  фізіологію статевої функції , незважаючи на постійне вдосконалення технік даного оперативного втручання.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.