^
A
A
A

Ефебофілія

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Ефебофілія - це психічний розлад, різновид педофілії. Виражається в сексуальний потяг дорослого чоловіка або жінки до дітей-підліткам. У переважній більшості діагностованих випадків захворювання причинами є вроджені патологічні ураження головного мозку. Дуже рідко провокуючими факторами називають механічні або хімічні ураження центральної нервової системи.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Епідеміологія

Різні сексуальні дисфункції особистості зустрічається у 5-10% населення. У зв'язку з тим, що діти в підлітковому віці потайливі, то статистичні дані не є достовірними і повними. Патологічні сексуальні переваги притаманні і чоловікам і жінкам. Особистісні психічні розлади по типу ефебофіліі зустрічаються у 6-9% населення. У чоловіків патологічний потяг частіше фіксується у віковому проміжку 30-34 роки. У жінок 35-45 років.

Причини ефемерний

Мотиви виникнення психічного розладу закладаються в пубертатному періоді на тлі затяжного процесу формування статевої самосвідомості і психосексуальних орієнтацій при близьких збочених інтимних контактах, які залишили незабутнє враження.

Значна роль в процесі становлення сексуального потягу до дітей-підліткам належить ускладнень у спілкуванні з однолітками.

У багатьох випадках ефебофілія активно прогресує у індивідів з сексуальними розладами. Під час інтимних стосунків з недосвідченими юнаками і дівчатами, які не знають техніки статевого акту, такі індивіди відчувають свою перевагу і у них менше шансів отримати осуд за свої сексуальні дії.

У осіб чоловічої статі зі збоченою сексуальною орієнтацією при юнацької гіперсексуальності проявляється висока сексуальна активність, в задоволенні якої індивід виявляє байдужість яким способом реалізувати статевий потяг. Багатьом ефебофілія подобається недосвідченість дітей-підлітків, і вони із задоволенням займаються «наставництвом».

У осіб похилого віку прояви ефебофіліі спостерігається при статевих розладах на тлі згасаючих можливостями задоволення потягу, тоді контакти з юнаками або дівчатами служать стимулом слабшає старечої сексуальності.

Прихований варіант потягу у ефебофілія може спостерігатися при прояві інфантильності в способі спілкування або манері одягатися. Потяг виражається компульсивно, пацієнти в рідкісних випадках звертаються до лікаря зі скаргами на сексуальний потяг до підлітків. Така тяга збільшується після прийняття великої дози алкоголю або наркотичних речовин.

trusted-source[5]

Фактори ризику

Ефебофіліі частіше схильні лиця з істероїдним, астенічним, психоастенічний типом, психопати, лиця, які зловживають алкогольсодержащей напоями та наркотичними речовинами. Причинами таких девіацій виступають:

 • ретардация психосексуального розвитку;
 • інфантилізм;
 • зниження лібідо;
 • незадоволене статеве збудження;
 • фобії сексуального генезу.

trusted-source[6], [7], [8], [9],

Патогенез

При ефебофіліі статеву поведінку практично не відрізняється від звичайного і традиційного, але відзначаються особливості:

 • розтління малолітніх (відверті задушевні розмови замасковані під статеву утворення, показ еротичних і порнографічних фотографій, малюнків, фільмів, «ненароком» забуті в загальнодоступних зонах простору журнали, рукописи порнографічного характеру);
 • прагнення ефебофілія знайти роботу, пов'язану з підлітками.

У більшості випадків інтимні стосунки з підлітками, в силу особливостей психіки дітей в цьому віці, проходять непоміченими. Юнаки-підлітки просто і з почуттям вдячності сприймають прояви жіночої ефебофіліі. Жінки на добровільних засадах «навчають» недосвідчених юнаків першим крокам інтимного життя. Хворі ефебофілія отримують найбільшу емоційне і фізичне задоволення від нестачі досвіду у «підопічних». Процес «просвіти» стимулює у ефебофілія статеве збудження. Іноді захворювання приймає яскраво виражені патологічні прояви.

Симптоми ефемерний

У пацієнтів, схильних до ефебофіліі, періодично з'являються фантазії, які визначають неординарні вчинки в області сексуальної поведінки. Ці витівки не відповідають культурним нормам, волають повну або часткову втрату індивідом здатності адекватної адаптації до встановлених норм соціуму, а також невротизацію ефебофіла. Потяг розглядається, як задоволення сексуального напруги. Наслідки не природних процесів є причиною додаткового стресу. Але, в особливих випадках такі вчинки розцінюються, як симптоматика шизофренії. Лікарю при огляді пацієнта і зборі анамнезу слід враховувати, що хворі можуть ретельно приховувати соціально неприйнятні форми потягу. Тому для уточнення діагнозу слід спостерігати за поведінкою пацієнта в динаміці.

Перші ознаки ефебофіліі проявляються у пацієнтів зі встановленими діагнозами:

 • Психічні особистісні розлади.
 • Наслідки ураження головного мозку з розвитком психічного інфантилізму.
 • Шизофренія в стані ремісії.

Синдром залежності від алкоголю або наркотичних речовин.

Інтенсивність симптоматики виражається у виникненні сексуального потягу до дітей, які перебувають в підлітковому віці.

trusted-source[10], [11], [12]

Стадії

Для традиційного нормального розвитку сексуальних відносин характерні стадії:

 • Виникнення інтересу і потягу.
 • Емоційне зближення.
 • Сексуальна близькість.

При ефебофіліі відсутня стадія емоційного зближення. Як правило, ефебофіли після стадії потягу переходять до сексуальної близькості. Перехід до коїтусу може проходити в грубій, агресивної або садистською формі. Але в деяких випадках, стадія емоційного зближення завуальована під «навчання» і перехід до інтимної близькості відбувається в м'якій формі.

trusted-source[13], [14]

Форми

Згідно зі статистикою діагностованих психічних патологій ефебофілія поділяють на види, в залежності від вибору статі підлітків. Це:

 • бісексуальна (потяг як до дівчат, так і юнакам);
 • гетеросексуальная (потяг до осіб протилежної статі);
 • гомосексуальна (прагнення інтимної близькості з особами однієї статі).

trusted-source[15]

Діагностика ефемерний

Постановка діагнозу грунтується на, періодично виникають, сильних еротичних фантазіях і зростанні сексуального потягу до підлітків з метою задоволення фізіологічних статевих потреб. Про ефебофіліі можуть свідчити незвичайні екстраординарні вчинки сексуального характеру, що суперечать нормам соціально-етичної поведінки. Дії пацієнта підпорядковані нав'язливим фантазіям, борючись з якими він відчуває величезний психологічний стрес. Такі патологічні поведінкові розлади спостерігаються не менш, ніж півроку. У одного пацієнта одночасно можуть бути поєднані аномальні статеві переваги.

Диференціальна діагностика

У хворих ефебофілія як правило діагностуються комбіновані особистісні статеві патологічні дисфункції. Збочене потяг до підлітків може поєднуватися з:

 • мазохізмом (схильністю отримувати задоволення при приниженні, насильстві);
 • вуайеризмом (прихованим підгляданням за сексуальним актом);
 • садизмом (отриманням задоволення від насильства і мук жертви);
 • фетишизмом (потягом до предметів нижньої білизни і речей, пов'язаних, на думку пацієнта, з насолодою);
 • трансвестизмом (порушенням гендерної особистісної ідентифікації);
 • садомазохізмом (поєднанням садизму і мазохізму).

Психіатри ретельно диференціюють ефебофілія від шизофренії.

До кого звернутись?

Лікування ефемерний

Для лікування ефебофіліі при моносімптомних проявах використовують методи психоаналізу, психотерапію, бихевиоральную терапію, поєднуючи з комплексним лікуванням препаратами, що сприяють контролю імпульсів:

 • Літій.
 • «Карбомазепін».
 • Бета-адреноблокатори.
 • Антагоністи кальцію.

Всі терапевтичні заходи проводяться і контролюються лікарями-психіатрами.

Профілактика

Заходи профілактики психосексуальних соціально небезпечних вчинків починаються з усунення провокуючих чинників:

 • попередження алкогольної залежності батьків на стадії зачаття дитини;
 • охорона здоров'я жінок, які очікують малюків;
 • своєчасне виявлення пацієнтів з органічними ураженнями центральної нервової системи;
 • забезпечення адекватних умов встановлення і розвитку правильної сексуальної ідентифікації у дитини з моменту народження;
 • запобігання порушенням психосексуального характеру;
 • необхідно навчання підлітків навичкам спілкування з однолітками, в тому числі і з протилежною статтю;
 • формування високих морально-етичних якостей;
 • попередження спокушання підлітків;
 • виявлення і примусова терапія прихованих і небезпечних індивідів з високою схильністю до злочинної діяльності на сексуальному грунті.

Важливу роль у попередженні злочинів на тлі збочених сексуальних потягів і фантазій належить родині. Саме в сімейному колі відбувається формування моральних якостей, життєвих цінностей, розвиток і формування особистості. Агресивна несприятлива обстановка серед близьких родичів створює сприятливі умови для виникнення неправильних соціально небезпечних дій при сексуальних девіація і провокує розвиток психічних патологій зі статевою дезадаптацією. Сім'я, в якій проживає хворий ефебофілія, може допомогти при лікуванні психічної дисфункції, а може бути додатковою травмуючої причиною і посилити патологічну адаптацію в соціумі, провокуючи пацієнта на небезпечні дії.

Оскільки ефебофілія відноситься до парафилиям, які носять серійний характер, то профілактичні заходи в даному випадку будуть спрямовані на запобігання серії злочинів.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Прогноз

Прогноз, переважно, сумнівний. Правопорушення на сексуальному грунті відносяться до найбільш важким. Рідним і близьким необхідно уважно відстежувати нахили родичів з ефебофілія або іншими сексуальними розладами. Своєчасне виявлення збочених схильностей у членів сім'ї дозволить уникнути тяжких наслідків.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.