^

Гормони в таблетках: плюси і мінуси

, Медичний редактор
Останній перегляд: 10.08.2022
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Про користь і шкоду гормонів існує безліч міфів і домислів. Поговоримо про те, як впливають на людський організм гормони в таблетках, які ви купуєте в аптеці.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Вплив на організм ін'єкцій, кремів і гелів з естрогенами

Воно схоже на той вплив, який купується від накладення пластиру. Тобто естрогени з кремів, гелів, ін'єкцій не проходять через шлунково-кишковий тракт, а значить, не доходять до печінки, всмоктуючись у кров відразу. Від цього і вплив їх на організм інше, більш м'яке.

Правда, істотним мінусом цих методів є те, що рівень естрогенів в організмі коливається. При прийомі оральних гормонів він більш постійний. Це пояснюється тим, що всмоктуються в кров вони швидше, ніж при оральному застосуванні. Але і виводяться з організму теж швидше. А значить, що і впливають на функції органів вони слабкіше, ніж оральні препарати з естрогенами.

Вплив на організм неоральних препаратів з естрогенами має таку особливість. Вони спочатку різко підвищують концентрацію естрогену в крові, потім їх вплив згасає, а потім естрогени виводяться з організму. Тобто рівень естрогену в організмі при такому прийомі нестабільний.

Особливо в порівнянні з оральними препаратами, які забезпечують відносно стабільний рівень естрогену в організмі. Щоб впливати на естрогеновий рівень в організмі правильно, лікар-ендокринолог повинен н етольок правильно розрахувати дозування препаратів, але і може призначити комбінований спосіб отримання естрогенів. Тобто використовувати і оральні препарати з естрогенами, і креми, гелі, пластирі, ін'єкції - по вибору.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Естрогени для орального застосування

Якщо в організмі мало естрогенів природного походження (тобто таких, які організм виробляє сам), люди приймають гормони з аптеки. Варто знати, що естрогени у вигляді 17-бета естрадіолу з гормональних аптечних препаратів дають нам можливість отримати естрогени, за хімічним складом схожі на натуральні, секретуються яєчниками.

Чим відрізняються гормони в таблетках і ті, що ми отримуємо з гормональних пластирів? Перші спочатку потрапляють в печінку і вона їх переробляє. Це добре через те, що при низькій концентрації в крові ЛПВЩ оральні препарати з гормонами естрогенами в складі будуть стимулювати його вироблення в організмі. Причина - естрогени здатні стимулювати секрецію ЛПВЩ в природних умовах.

Мінуси оральних пігулок - в тому, що при неправильній дозуванні і необдумане виборі через них може підскочити артеріальний тиск, рівень гормонів естрон підвищиться, а трігіцерідов стане вироблятися більше норми.

Це може привести до утворення каменів в нирках і жовчному міхурі. Тому перед застосуванням препаратів з естрогенами обов'язково потрібно провести обстеження на стан нирок і жовчного, а також рівень холестерину в крові.

Якщо естрогени ви берете з пластирів, гелів або кремових сумішей, естрадіол не так інтенсивно стимулює вироблення ЛПВЩ, просто підтримуючи його на нормальному рівні. Це важливо, коли рівень ЛПВЩ в організмі високий або близький до нього.

Якщо холестерину в організмі багато (зокрема, поганого холестерину), і при цьому рівень ЛПВЩ занадто низький, то гормональні препарати з естрогенами в складі допоможуть нормалізувати рівень холестерину (знизити його), а концентрацію ЛПВЩ збільшити.

Через це серце почне працювати нормально, судини будуть більш еластичними, їх стінки стануть більш міцним, знизиться ризик утворення тромбів.

Отже, при високому рівні холестерину вам більше підійдуть оральні контрацептиви з естрогенами, а при низькому - пластирі та гелі.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Пластир з естрогеном

Пластир з естрогеном

Такий пластир, як правило, містить гормони естрогени, і найяскравіший їх представник - 17-бета-естрадіол. Він хороший тим, що легко всмоктується шкірою і через кров потрапляє відразу в кров, минаючи шлунково-кишковий тракт і печінку. Це схоже на той природний процес перед початком менопаузи, коли яєчники виробляють естрогени, які моментально потрапляють в кров.

Мінус такого способу доставки естрогенів в організм - в тому, що вони, не оброблені печінкою, частково руйнуються. А значить, впливають на організм не так інтенсивно, як природні гормони естрогени.

Естрогенові пластирі з естрадіолом в складі можуть впливати на організм по-різному, оскільки на них різна концентрація гормонів. Від цього залежить те, на скільки днів ви прикріплюєте пластир до шкіри. Це може бути 5 днів, а може бути 7-8 діб. Щоб з'ясувати, яка доза естрадіолу за допомогою пластиру потрібна саме вам, порадьтеся з лікарем, щоб не перевищити дози.

Потрібно враховувати при цьому, що кожен організм індивідуальний, обмін речовин у кожної жінки проходить з різною швидкістю, значить, і гормони теж будуть засвоюватися з різною швидкістю. Від цього теж залежить вид пластиру.

Мінуси пластиру також в тому, що він може викликати алергічну реакцію організму у вигляді висипки на шкірі. Важливо перед застосуванням пластиру з естрогенами перевірити, чи реагує на них організм алергічним висипом або почервонінням.

Плюси пластирів з естрогенами для повних людей

У чому переваги пластирів, які містять естрадіол (гормон з групи естрогенів)? Їх маса.

Пластир з естрадіолом

Вони здатні нормалізувати рівень естрогену в крові, зокрема, гормону естрадіолу. Спосіб потрапляння його в кров за допомогою пластиру схожий на той, який доставляє естрадіол природним шляхом, коли його виробляють яєчники. Це добре для тих жінок, які мають підвищений кров'яний тиск і у яких болить голова в менструальний період.

Коли естрадіол потрапляє в організм через пластир, це дає можливість нормалізувати рівень глюкози і нейтралізувати несприйнятливість організму до інсуліну. Пластир з естрадіолом в ролі його постачальника допомагає краще, ніж оральні пігулки.

Естрадіоловий пластир хороший для тих жінок, у кого високий рівень естрону, оскільки не підвищує його. Це відбувається через те, що речовини пластиру всмоктуються в кров відразу, минаючи печінку.

Оскільки речовини пластиру не проходять через печінку, вони можуть нормально взаємодіяти з іншими медикаментами.

Тригліцеридів в організмі не стає більше за допомогою пластиру з естрадіолом. Вони не вступають в конфлікт з оральними медикаментами, в яких міститься естроген.

Естрадіол з пластиру залишається в організмі в тій же концентрації, його рівень не підвищується сильно, навіть якщо в організмі багато холестерину. А оральні препарати з естрадіолом можуть підвищувати його рівень.

Прийом прогестинів: в якій формі?

Прогестини, як і будь-які інші гормони, можуть надходити в ваш організм у вигляді оральних таблеток, у вигляді кремів, ін'єкцій, гелів і інших препаратів. Від того, в якій формі жінка приймає прогестини, залежить їх вплив на її гормональний баланс, а значить, і самопочуття. Те, в якій формі вибрати прогестин, залежить від особливостей організму.

Потрібно порадитися з лікарем, щоб вибрати оптимальну для вас форму прийому прогестинів. А також те, чи потрібні додаткові гормони у вигляді естрогенів або андрогенів, щоб підвищити ефект від прийому прогестинів.

Існують ще й комбіновані гормональні засоби, які впливають на організм комплексно. Наприклад, актівелла, в складі якої є бета-естрадіол і норетіндрон. Співвідношення 1: 0,5 оптимально, щоб дати можливість жінці відчувати себе краще і нормалізувати гормональний баланс. До того ж, при оптимальному співвідношенні гормонів в препараті жінка знижує ризик кровотеч з матки.

Як уникнути збільшення ваги через прийом гормонів?

Якщо ви приймаєте протизаплідні препарати, в них має бути приблизно 1 мг гормону норетіндрону або схожих за складом речовин і до 50 мкг естрадіолу. Це дасть можливість уникнути підвищення апетиту і тоді зайві кіло НЕ будуть набиратися. Якщо в протизаплідних буде більше прогестіна (дивіться склад на упаковці), то апетит, навпаки, буде збільшуватися, а вага - додаватися.

Високий вміст прогестинів є в таких препаратах, як мірцет, аллезі, лоестрін. Купивши їх, ви напевно будете більше їсти і швидше одужувати.

Прийом комбінованих препаратів

Якщо препарат містить комбінацію гормонів: естрадіол і норгестимат, він впливає на організм дозовано і поетапно. Естрогени і прогестини надходять в кров через печінку в більш корисних співвідношеннях, ніж якби жінка приймала один тільки прогестин або одні естрогени. Спочатку організм приймає лише естрадіол (три дні), потім - прогестини з естрадіолом (теж три дні), потім - знову один естрадіол. Так препарати чергуються, забезпечуючи організму жінки хорошу гормональну підтримку.

Таким чином, жінка значно знижує ризик виникнення кровотеч, а вплив гормонів на організм посилюється. Нервові рецептори беруть їх краще.

При прийомі комбінованих препаратів існують і мінуси. Якщо жінка страждає від зайвої ваги, депресії, нервових зривів, у неї розвивається діабет, є резистентність до інсуліну, мучать мігрені, є схильність до утворення каменів в нирках і жовчному міхурі, прогестин краще приймати в чистому вигляді, а не комбіновано. Інакше організм може погано переносити його добові коливання при поетапному засвоєнні, і неприємні симптоми (наприклад, головні болі) можуть значно посилитися.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Інший спосіб доставки прогестинів в організм

Щоб прогестини доставити в організм іншим шляхом і пом'якшити їх вплив на організм, існують форми у вигляді внутрішньоматкових систем. Це хороший спосіб доставки прогестинів в організм за умови зайвої ваги і сильного апатиту, які в цьому випадку не посилюються. Прогестини в цьому випадку грають роль внутрішньоматкових контрацептивів.

У період клімаксу не варто використовувати такі методи, оскільки контрацепція вже не ваша мета.

Добрими представниками внутрішньоматкових постачальників прогестіна є Мірена і прогестасерт. Вони дають можливість забезпечити надходження прогестинів у внутрішній шар матки, інше надходять в кров. Через малу кількість прогестинів в крові шкіра не стане реагувати висипом і почервонінням, тому такий спосіб контрацепції більш безпечний у порівнянні з оральними формами гормонів.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Циклічність прийому прогестіна

Якщо приймати прогестини більш ніж півроку, у 80% пацієнток кровотечі припиняються взагалі. Тобто можливість зачати нейтралізується. Але у 20% пацієнток, навпаки, кровотечі можуть піти в будь-який момент. Таке вплив прогестинів на організм. Тоді потрібна додаткова консультація лікаря і зміна регулярності прийому прогестинів.

Що стосується досліджень, які проводилися для визначення оптимального циклу прийому прогестіна, в їх ході було встановлено, що, приймаючи прогестин циклічно, роблячи перерву кожен місяць або кожні три місяці, жінка значно знижує ризик раку матки ендометрію - внутрішнього її шару.

Тому потрібно розрахувати дозу прогестинів так, щоб можна було уникнути раку матки і не завдати здоров'ю шкоди надмірним прийомом з частими кровотечами.

trusted-source[49], [50], [51]

Фаза прогестогена

Згідно з міжнародними дослідженнями, прогестаген, що приймається кожен день без перерв або з періодичністю в кілька днів 1 раз в 3 місяці, допомагає захистити матку від раку. Але важливо при цьому, наскільки довго жінка приймає прогестаген.

В ході лабораторних дослідів було встановлено, що ті, хто приймає прогестаген всього тиждень, в 4% випадків ризикують розвитком кістозної гіперплазії. Тому слід приймати препарат тільки за призначенням лікаря і протягом того часу, як зазначено в інструкції. Показник того, що ви приймаєте прогестаген неправильно - кровотечі під час його прийому, а не після.

Чим довше жінка приймає прогестин, тим більше тонким стає шар її матки, а кровотечі стають більш мізерними і тривають не так довго.

Тим, хто проти кровотеч

Якщо жінка не хоче, щоб у неї тривали місячні, потрібно приймати прогестин і естроген в поєднанні, призначеному лікарем. Причому фаза прийому повинна бути тривалою, постійної, щоденної. Перерв робити не треба. Лікарі називають такий прийом постійної комбінованою терапією. Приклад препарату з співвідношенням прогестіна і естрадіолу - актівелла. Вона містить норетіндрон і бета-естрадіол в таких співвідношеннях, які не підвищують апетит і не змушують жінку впадати в паніку від втрати контролю над вагою.

Чому потрібно відстежувати складу препаратів

В результаті експериментів, які контролюють прийом препаратів з прогестином, було встановлено, що невеликі порції норетідрона в таких препаратах дозволяють знизити тягу до їжі набагато більше, ніж в препаратах без нього.

Ті жінки, які приймають прогестини постійно, але не включають в своє гормональне меню естрогени, мають потім проблеми із зайвою дратівливістю, пригніченим настроєм перепадами тиску. Прогестерон в чистому вигляді може не давати можливості гормону естрогену повноцінно впливати н мозкові рецептори, від цього зростає апетит, втрачається контроль над вагою, підвищується рівень поганого холестерину в крові.

Якщо рівень холестерину в крові був високий до цього, щоденний прийом прогестіна в чистому вигляді може підвищити його ще більше, це призводить до проблем з утворенням тромбів, захворювань судин і серця.

Прогестини в чистому вигляді, що приймаються без перерв, можуть погіршити ситуацію з підвищеним рівнем цукру в крові. Особливо небезпечно це для жінок з цукровим діабетом або для тих, у кого організм не сприймає інсулін.

Тому дуже важливо врахувати всі особливості свого організму і заздалегідь порадитися з лікарем щодо доз і циклічності прийому прогестинів.

Препарати з прогестероном без рецепта

Небезпечні вони або, навпаки, нешкідливі, раз їх продають без рецепта? В результаті дослідів в одному з рослин вчені знайшли молекулу, за своїм впливом схожу на вплив прогестерону. Були в складі цієї рослини і речовини, подібні натуральному естрогену. Ця рослина - ямс (дикий картопля), а також соя, деякі бобові.

Властивості цих рослин використовують в деяких кремах, які рекламують як джерела прогестерону в чистому вигляді. Їх пропонується використовувати без призначення лікаря. Чи не небезпечно це?

Креми з цими складовими відрізняються від тієї формули, з якої складено хімічний гормон естроген або прогестин. А значить, і вплив їх на організм буде іншим. Рак ендометрія матки, за науковими даними, ці препарати запобігти не зможуть, оскільки занадто слабкі для цього.

Щоб надавати такий вплив, вміст кремів з витяжкою з сої або ямса повинні бути перероблені з використанням хімпрепаратів в лабораторних умовах. Людський організм, отримуючи їх природні компоненти, фітостероли, не зможе переробити прогестини і естроген так само, як в лабораторії - тобто зробити з них ліки для профілактики раку.

Креми без рецепта і ожиріння

Пацієнтки, яким пропонуються креми з фітостероли замість справжніх прогестинів та естрогенів, можуть думати, що вони впливають на організм природно, без побічних ефектів. На ділі це не так. Такі препарати, не маючи впливу справжніх гормонів, в більшості своїй сприяють набирання ваги. Але ж їх рекламують як ліки для схуднення.

Крім того, в складі препаратів можуть бути е вказані справжні дози прогестерону, які сильно завищені. Прийом таких вагінальних кремів може призвести до зайвих кровотеч, підвищення рівня холестерину, посиленню апетиту і набирання ваги, яку складно взяти під контроль.

Отже, вплив препарату без рецепта може виявитися повністю протилежний порівняно з тим, чого очікувала жінка.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61]

Як перестати ризикувати?

Як перестати ризикувати?

Обов'язково відвідайте свого гінеколога і покажіть йому гормональний препарат, який ви купили без рецепта, щоб уникнути небезпечних для здоров'я наслідків. Якщо ви вже почали прийом цього препарату та у вас з'явилися симптоми типу набору ваги, головні болі, підвищена чутливість грудних залоз - значить, ви приймаєте підвищені дози прогестина і не знаєте про це.

За цих симптомів ви повинні зрозуміти, що потрібно змінити або сам препарат, або його дози, або періодичність його застосування.

Якщо після прийому гормонального препарату з'явилися сильні і часті виділення, які змінили колір на більш темний і яскравий, значить, ви приймаєте багато прогестерону і занадто мало естрогену, які є в складі препарату. Ви можете не впізнати про це від виробника, тому будьте уважні і поспостерігайте за своїм організмом - він вам підкаже, коли необхідно зупинитися.

Коли прогестерон небажаний

Таке призначення не потрібно і навіть небезпечно, коли у жінки зайву вагу чи ні матки внаслідок хірургічного її видалення. Причому форма випуску гормону не важлива - не варто використовувати ні оральні препарати з прогестерону, ні креми, ін'єкції або гормональні пластирі з цим гормоном.

Якщо жінка із зайвою вагою зробить це, у неї буде ще більше підвищуватися апетит, підвищиться несприйнятливість організму до інсуліну і сповільниться вироблення гормону росту.

У разі, коли у жінки зайва вага понад 10 кг, їй краще приймати естрогени без участі прогестерону, який буде стимулювати накопичення жирів.

Чи бувають кровотечі з-за прогестіна і прогестерону?

Прогестин і прогестерон міститься в гормональних препаратах, які лікар призначає після менопаузи. Це дозволяє жінці підтримувати функцію репродуктивної системи організму.

У Кринон і пометріуме містяться оптимальні дози природного прогестерону

Прогестерон андрогенового походження міститься в айгестіне, Мікронор, а також протизаплідних препаратах НеКон і овконе, а також модіконе.

Прогестерон гастагенного походження міститься в цікріне, перевірити, Амене; орто-ЦЕПТ, дезогене, мірцете; орто-ціклене.

Під час прийому естрогену після менопаузи важливо підкріплювати його вплив за допомогою прогестерону. Таким чином, жінка може уникнути нашарувань на внутрішньому дні матки через вплив естрогену. Ці нашарування можуть бути небезпечні тим, що на їх місці здатні розвинутися пухлини - доброякісні або злоякісні.

Прогестин в протизаплідних пігулках допомагає жінці в репродуктивному віці уникнути незапланованої вагітності. Прогестин (або ж прогестерон) не дає овуляції статися, а це значить, що вагітність не настане. За допомогою прогестіна матка (її верхній шар) стає набагато тонше, на її шийці утворюється непроникна слиз, і сперматозоїди не можуть проникнути крізь неї.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Прогестин і зайву вагу

Прогестин або прогестерон можна використовувати для нормалізації ваги. Ці гормони можуть допомогти контролювати (знижувати) апетит, і жінка не так швидко одужує, процес відкладення жирів загальмовується.

Перш ніж використовувати для цієї їли препарати з прогестинами, порадьтеся з лікарем щодо дозувань. Важлива форма випуск препаратів з прогестинами (пластир, таблетки, крем, ін'єкція), концентрація і тип гормонів, а також те, чи є в комплексі добавки з естрогенами.

Чи є у прогестіна побічні дії?

Так, і він не один. Якщо прогестин НЕ секретується організмом, а надходить в організм ззовні, особливо після менопаузи, він може бути небезпечним для жінки. Його побічні ефекти можуть бути наступними.

  • Сильне і постійне бажання є
  • набряклість ніг
  • Підвищена дратівливість і перепади настрою
  • Головні болі, які чергуються з болями в животі
  • слабкість
  • зайва повнота
  • Сильна чутливість грудей, особливо сосків, біль при найменшому торканні
  • Знижена чутливість інших частин тіла

Якщо ви вже необережно брали прогестини і випробували їх негативний вплив, варто перевірити організм на гормональний баланс. Щоб нейтралізувати вплив прогестинів на органи і системи, потрібно перевірити, що за препарати ви приймаєте, і скоординувати їх дози.

Прогестин і естроген повинні бути збалансовані, як і прогестин з андрогенами. Їх дози і співвідношення допоможе розрахувати лікар-ендокринолог.

Важливо знати перед прийомом прогестинів, що їх доза в гормональних препаратах може бути вищою або нижчою. Від цього залежить, як гормональні препарати впливають на організм жінки.

Такі гормональні препарати, як дезогестрел і норгестимат, мають в складі велику концентрацію прогестинів і нижчу - андрогенів. Тобто їх застосування навряд чи приведуть до негативної реакції шкіри у вигляді прищів і почервоніння. Зате високий рівень прогестинів буде провокувати появу жирових відкладень, особливо в області талії і стегон, а також живота. Ці препарати також можуть спровокувати пригнічений стан, перепади настрою, підвищений апетит.

Такі гормональні препарати, як депо-провера або нор-плант, або інші оральні контрацептиви, містять прогестин без всяких добавок. Від цього вони стають більш небезпечними, тому що, приймаючи їх, жінка ризикує отримати максимум побічних ефектів від прийому прогестерону без впливу естрогенів. В такому випадку можна попросити у лікаря додаткове призначення гормонів з естрогенами в складі.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Погана переносимість прогестинів

Навіть якщо жінка приймає прогестини в натуральному вигляді, організм може реагувати на них поганий сприйнятливістю. Тому перед прийомом цих препаратів варто проконсультуватися з лікарем, зробивши проби на переносимість гормонів. Тому що побічними ефектами при поганій переносимості прогестинів може бути головний біль, зниження сексуального потягу, порушення функцій кишечника, біль в сосках при щонайменшому дотику, здуття живота.

Тоді, згідно з дослідженнями, можна приймати замість прогестинів естрогени. Якщо стан жінки при непереносимості прогестинів супроводжується кровотечами, то потрібно зробити додаткові аналізи і біопсію ендометрія матки. Це хороша профілактика раку матки і зниження ймовірності кровотеч, якщо правильно розрахувати дози естрогенів. Але не забувайте при цьому про біопсії ендометрія і постійних консультаціях у гінеколога - при необхідності раз на місяць.

Чи можуть бути кровотечі при прийомі прогестіна?

Так, можуть. Особливо якщо ви спочатку брали прогестин, а потім припинили прийом. Після цього з'являються менструації. В цей час шар матки (внутрішній) відторгається і виходить з організму. Таки м чином, у жінки відбувається профілактика раку, тому що саме на внутрішньому шарі матки (ендометрії) можуть утворюватися ракові пухлини.

Такий стан не дуже зручно для тих жінок, які перебувають у періоді менопаузи, тому що вони вже відвикли від тампонів і кровотеч, а тут вони приходять знову. І тоді жінки приймають прогестини ні з перервами, як контрацептиви, а постійно. Тим самим знімаючи можливість кровотеч.

Увага!

Для простоти сприйняття інформації, дана інструкція із застосування препарату "Гормони в таблетках: плюси і мінуси" переведена і викладена в особливій формі на підставі офіційної інструкції для медичного застосування препарату. Перед застосуванням ознайомтеся з анотацією, що додається безпосередньо до медичного препарату.

Опис надано з ознайомчою метою і не є керівництвом до самолікування. Необхідність застосування даного препарату, призначення схеми лікування, способів і дози застосування препарату визначається виключно Лікуючим лікарем. Самолікування небезпечно для Вашого здоров'я.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.