^

Робота щитовидної залози і зайву вагу

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Іноді жінки поправляються і навіть не підозрюють справжніх причин цього. А винуватцями можуть бути гормони, які виробляє щитовидна залоза. Уповільнення або занадто велика активність її роботи може привести до зайвої ваги, який дуже важко нормалізувати

Що заважає роботі щитовидної залози?

У деяких продуктах, які позиціонують як корисні, містяться речовини, які гальмують роботу щитовидки. Ці речовини називають изофлавонами.

Вони містяться в сої (яку часто рекомендують для схуднення, але її властивості часто бувають зворотними), в конюшині, який може використовуватися в якості трав'яних чаїв, і інших продуктах.

Гормональний експеримент

В якості експерименту заводчики корів довели, що тварини, які часто вживають червона конюшина, не можуть потім зачати і розродитися. А людині, яка часто вживає продукти з вмістом ізофлавонів, теж у багатьох випадках ставлять діагноз безпліддя.

Причина - вплив ізофлавонів на роботу яєчників, які виробляють статеві гормони, необхідні для зачаття і виношування. І на роботу щитовидної залози, яка має властивість за допомогою гормонів контролювати вагу і інші процеси в організмі.

Соя на вашому столі

Зараз дуже багато магазинів, в яких продаються продукти з сої. Навіть соєве молоко. Якби люди знали, що соєві добавки в вашому меню, що вживаються постійно, можуть провокувати зайву вагу, ожиріння, нездатність зачати! І ці руйнівні процеси буде важко зупинити.

Справа в тому, що соєві добавки з изофлавонами в складі можуть значно знижувати рівень гормону щитовидної залози Т3, який впливає на контроль ваги і можливість зачаття.

Як гормони щитовидки взаємодіють зі статевими гормонами?

Вони знаходяться в тісній співдружності. Гормони щитовидної залози взаємодіють зі статевими гормонами, покращуючи роботу не тільки імунної, але і репродуктивної системи.

Якщо робота статевих органів порушена, гормони щитовидної залози намагаються взаємодіяти зі статевими гормонами так, щоб нормалізувати її.

У структурі яєчників є рецептори гормонів щитовидки. А в щитовидній залозі, в свою чергу, є рецептори тих гормонів, які моментально реагують на зміни в роботі яєчників. Ось вам і ланцюжок.

Якщо робота органів порушена

Якщо порушена робота щитовидної залози, це моментально позначається на здатності жінки зачати і виносити дитину, а також підвищується ризик розвитку захворювань яєчників, порушень менструального циклу.

Коли яєчники виробляють менше статевих гормонів, щитовидна залоза значно слабшає, а це загрожує ризиком розвитку ожиріння - перш за все, а області талії.

Якщо у вас є підозри, що яєчники працюють погано, перевірте на рівень статевих гормонів і гормонів щитовидної залози. Якщо порушений рівень гормонів тестостерону і естрадіолу, які виробляють яєчники, у вас значно сповільнюється обмін речовин.

Як це виглядає?

Як результат, жирова тканина все більше накопичується, а м'язова тканина втрачається - тіло стає непривабливим, в'ялим, з целюлітними ділянками.

А ще зниження вироблення статевих гормонів означає, що автоматично знижується рівень вироблення гормонів щитовидної залози і як наслідок - відбувається порушення роботи мозкових центрів.

Групи ризику - жінки в період клімаксу і перед його настанням. У них вироблення статевих гормонів з віком сповільнюється все більше. У чоловіків таких проблем немає - у них згасання вироблення гормонів відбувається дуже повільно і поступово.

Тому не дивуйтеся, коли на пляжі ви бачите чоловіка і жінку приблизно однакового віку, але з різним ступенем в'ялості тіла. Так закладено біологічно - чоловіки з віком збережуться краще.

Гормон стресу і зайву вагу

Якщо в організмі високий рівень гормону стресу - кортизолу, це безпосередньо впливає на збільшення жирових відкладень. Кортизолу стає більше зі зменшенням рівня естрадіолу - жіночого гормону.

Чим довше живе жінка, тим менше її організм виробляє естрогену. Відповідно, рівень кортизолу автоматично підвищується, і робота щитовидної залози стає все слабшим.

А це означає, що контролювати свою вагу вже набагато важче, ніж в молоді роки, оскільки щитовидка впливає на кількість жиру в нашому організмі.

Як діє кортизол?

Він має властивість впливати на поведінку людини, викликаючи його перепади - від плаксивості до агресії (ну не дарма ж це гормон стресу). Через кортизолу рівень гормонів щитовидної залози набагато зменшується, оскільки ці гормони - Т3 і Т4 - автоматично перетворюються в пов'язані, тобто пасивні, які не беруть участі в роботі організму.

А це викликає уповільнення обміну речовин і збільшення жирових відкладень.

Ось чому потрібно обов'язково проходити тести на гормони, як тільки ви відчуваєте, що депресивний стан у вас не проходить, і це пов'язано з постійним набором зайвих кіло.

Гормони щитовидної залози і відчуття болю

У нашому організмі є безліч рецепторів, що відповідають за реакцію на біль. Людина може відчувати біль менше або більше, в залежності від роботи цих рецепторів. Наприклад, при деяких захворюваннях (при грипі, запаленні) навіть дотик до тіла може викликати дратівливість, не кажучи вже про уколах.

Так ось: гормони щитовидної залози знаходяться в тісному співробітництві з рецепторами болю. Вони можуть уповільнювати або активізувати їх роботу, через що больові відчуття людини збільшуються або зменшуються.

Саме тому з роботою гормонів щитовидної залози пов'язують міалгію - сильну і постійний біль в м'язах.

Гормони щитовидної залози впливають на роботу мозку і настрій людини. Мозок - це машина, якій потрібно енергії більше, ніж будь-якому іншому ділянці тіла. Він бере цю енергію з клітин. А гормони щитовидної залози мають властивість впливати на клітинні мембрани.

Якщо цей вплив дуже активно, у людини можуть спостерігатися порушення сну, пам'яті, погана зосередженість, депресивні стани, які не проходять навіть після прийому транквілізаторів.

Якщо ви виявили у себе ознаки перепадів настрою, болі, збільшення жирів - пройдіть тести на гормони щитовидної залози. Їх рівень покаже, які заходи потрібно вжити.

Як гормони щитовидної залози впливають на роботу м'язів?

Гормони щитовидки беруть найактивнішу участь в обмінних процесах, що відбуваються в м'язових тканинах. Тобто безпосередньо впливають на роботу м'язів. Якщо гормони працюють не активно, їх недостатньо, то м'язова тканина може руйнуватися, виглядати непривабливою. Будь-які методи її нарощування - спортзал, стероїди - не даватимуть результату.

В цей же час жирів в організмі стає більше, їх все складніше спалювати навіть при активних фізичних навантаженнях. До цього можуть додаватися м'язові болі, поганий настрій (робота щитовидки впливає на діяльність мозку), поганий сон, зниження статевого потягу.

Робота щитовидки і кісткова тканина

Якщо вироблення гормонів щитовидної залози уповільнена або, навпаки, збільшена, це може влити на формування і стан кісток. Якщо докладніше - гормони щитовидної залози впливають на те, як клітинам кісткових м'язів поставляється кисень. Якщо цих поставок недостатньо, у людини може виникнути м'язовий біль.

М'язи починають працювати гірше, хворіти, швидко втомлюватися. Людина не здатна нічого робити довго, від цього дратується і нервує. Ось на що здатні гормони щитовидної залози.

Як гормони щитовидки впливають на серце? Цей маленький, але важливий орган - серце - найбільше страждає від неправильної роботи щитовидної залози. Здавалося б, яка може бути між ними зв'язок? Вона є, і дуже серйозна.

Якщо гормонів щитовидки виробляється надмірно багато або дуже мало, м'язові волокна серця можуть руйнуватися. Приплив кисню до м'язів серця через неправильну роботу гормонів може бути слабким, і тоді людина ризикує збоями серцевого ритму та іншими порушеннями роботи серця. Зокрема, до інфаркту.

Будьте обережні з препаратами, які вам прописують. Якщо приймати великі дози медикаментів, спрямованих на поліпшення роботи щитовидної залози, це може негативно вплинути на роботу серця.

Вчені ще не до кінця вивчили принцип цього шкідливого впливу, але факт залишається фактом. Будьте обережні, коли приймаєте ліки, і робіть це тільки за рекомендацією лікаря.

Гормональні аналізи: як їх правильно робити?

Коли ви здаєте аналізи, навіть гормональні, то багато хто з них не можуть дати точної картини стану здоров'я. Зокрема, роботи щитовидної залози. Але ж давно доведена її важлива роль в накопиченні жирових відкладень і втрати контролю над вагою.

При здачі аналізів на гормони вам можуть розповісти тільки про загальну кількість гормонів - тих чи інших. А вам потрібно знати конкретно, скільки в організмі гормонів Т3 і Т4 у вільній формі.

Це саме ті гормони щитовидної залози, які контролюють процеси правки ваги або схуднення, а також впливають на роботу серцевого м'яза і фортеці кісткової тканини.

Знаючи рівень цих гормонів, ви зможете контролювати свою вагу і інших процесів в організмі.

Аналізи на гормони для повних жінок

Які потрібні гормональні тести для таких жінок?

  • Гормони щитовидної залози у вільній формі - Т3 і Т4
  • ультрачутлива ГРЩ
  • Антимікросомальні антитіла
  • антітіреоглобуліновие антитіла
  • Гормон, що викликає несприйнятливість до роботи щитовидки

Для цих аналізів не потрібне спеціальне час. Їх можна проводити в будь-який день і час менструального циклу (якщо у вас ще не настав період клімаксу).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Несприйнятливість до впливу гормонів щитовидної залози

Така існує. І для такого типу несприйняття організмом гормонів потрібні особливі аналізи. А саме - аналіз на тканинну несприйнятливість до роботи гормонів Т3 і Т4.

При цьому - зверніть увагу - рівень цих гормонів може бути в межах норми. І температура тіла - теж. Так що неполадки в роботі щитовидної залози лікар зможе визначити тільки по цьому аналізу.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.