^

Що відбувається в організмі при підвищенні рівня глюкози?

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Коли рівень глюкози в крові підвищується, виробляється інсулін. Ця речовина допомагає глюкозі переміщатися з крові в тканину м'язів. Коли інсулін виконує цю важливу роль, його рівень різко знижується до норми.

Коли жінка старіє

... Інсулін вже не може виконувати свою роль так само добре, як раніше. Інсулінові рецептори слабшають, вони не можуть більше пов'язувати глюкозу і переносити її по всьому організму.

І тоді рівень інсуліну вже не знижується після виконання своєї ролі. Мало того - він дуже погано впливає на глюкозу, простіше кажучи, від нього вже мало толку.

Рівень глюкози в організмі залишається як і раніше високим, особливо після прийому їжі. На цю ситуацію одразу ж реагує мозок, який відправляє сигнали підшлунковій залозі, щоб вона виробляла більше інсуліну для переробки та придушення рівня глюкози.

І ось тоді клітини організму і кров наповнюються інсуліном, його стає дуже багато, набагато більше норми. Він поставляє глюкозу клітинам, і її рівень в крові значно знижується.

Поворотна гіпоглікемія

Цю реакцію медики називають поворотною гіпоглікемією. Це стан, при якому значно знижується рівень цукру в крові. Від цього людина відчуває напади звірячого голоду, йому може нудити, на лобі і переніссі виступати піт, паморочиться голова, серцебиття частішає, таке відчуття, що серце вискакує.

Цей стан можна припинити лише на час, з'ївши солодкого і мучного. А потім все починається знову.

Через підвищеного рівня глюкози людина відчуває себе млявим, розбитим слабким, швидко втомлюється, погано спить. І знову - замкнуте коло: інсуліну стає більше, глюкози - менше. Тоді у людини знову холодний піт і всі інші ознаки, перераховані вище.

Якщо жінка перебуває в періоді перед клімаксом

... Її можуть знесилювати ще й зміни в менструальному циклі. У наявності - неправильне співвідношення гормонів і внаслідок цього погане самопочуття.

Якщо жінка виявила у себе всі ці перепади настрою і інші ознаки, пора до лікаря-ендокринолога на консультацію. Не варто списувати свої статки тільки на втому і життя в постійних стресах.

З цього додаткового ознакою можна визначити, є і у жінки несприйнятливість до інсуліну, тобто інсулінова резистентність. Перш за все, потрібно виміряти обсяг талії. Якщо у вас талія більше 83 см, значить, пора бити тривогу і проводити аналізи на інсулінову резистентність і рівень глюкози в крові.

Що таке несприйнятливість до інсуліну?

Надлишок інсуліну в крові призводить до збільшення жирових відкладень і набирання ваги. Це глюкоза відкладається у вигляді жиру, замість того, щоб давати вам енергію для життя.

При несприйнятливості до інсуліну ця речовина більше не здатне транспортувати глюкозу в м'язові клітини, і тоді різко виникає апетит - більший, ніж зазвичай. Створюється враження, що людина недоотримує їжі, але це не так.

Крім того, глюкоза, не проникаючи в клітини, а залишаючись в крові, не дає організму достатньою життєвої енергії. І тоді виникає парадоксальна ситуація: глюкози в крові багато, але ви як і раніше по-звірячому хочете їсти. І їсте: з голодом боротися дуже складно. Стало бути, і поправляєтеся.

При цьому глюкоза з надлишком заповнює жирові клітини, і кількість жиру в організмі збільшується. Але клітини знову і знову вимагають «палива». Вони отримують його, діляться і розростаються. Ось звідки у жінок при несприйнятливості до інсуліну з'являється зайва вага. Навіть при тому, що ви максимально скорочуєте калорії в вашому меню.

Наслідки несприйнятливості до інсуліну

 1. ослаблення імунітету
 2. Відкритість інфекцій і простуд в результаті слабкого імунітету
 3. Нарощування м'язової тканини всередині стінок артерій, через що кровотік сповільнюється, і кров погано надходить до внутрішніх органів, позбавляючи їх корисних речовин.
 4. Бляшки в артеріях, через що підвищується ризик серцевих нападів
 5. Тромбоцити (кров'яні тільця) починають склеюватися між собою, а це підвищує ризик виникнення тромбів.

Ви вже зрозуміли, що при підвищенні рівня глюкози в крові людина ризикує не тільки набрати зайву вагу - у нього можуть початися серйозні проблеми з судинами і серцем. Дуже ймовірно виникнення інфаркту або іншого серцевого нападу.

Цей стан посилюється виникнення так званого синдрому Х.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Синдром Х

Це складне захворювання, яке пов'язане з порушенням обміну речовин. Особливо часто воно вражає жінок. Синдром Х називають ще смертельним квінтетом. Тобто його смертельні складові такі.

 • Підвищений рівень інсуліну
 • Несприйнятливість до нього
 • Підвищений артеріальний тиск
 • Збільшення ваги (особливо в районі стегон і талії)
 • Підвищений рівень холестерину
 • Підвищені норми тригліцеридів
 • На рівні поведінки - підвищена тривожність, неспокійний сон

Синдром Х іншими словами ще називають синдромом W, але його дія значно вужчими - це захворювання медики позначають як захворювання жінок. Симптоми його ті ж самі, що при синдромі Х.

Як попередити інсулінову несприйнятливість?

Якщо у жінки в організмі досить естрадіолу (жіночого гормону), тоді інсулінова резистентність настане з меншою ймовірністю. Це відбувається тому, що естрадіол має здатність покращувати реакцію клітин на надходження в них інсуліну.

Але ось біда: коли розвивається інсулінова несприйнятливість, це впливає на роботу яєчників, які, виявляється, мають всередині інсулінові рецептори.

Інсулін, пересуваючись всередині яєчників, змінює гормони, які яєчники виробляють. Наприклад, андрогенів починає вироблятися більше, ніж естрадіолу - жіночого гормону. А бета-естрол, який має здатність брати участь в контролі над вагою, стає менше.

Коли андрогенів в жіночому організмі занадто багато, рівень глюкози стає дуже складно контролювати. Інсуліну виробляється ще більше, як і жирових відкладень.

Така проблема може виникнути в будь-якому віці, навіть у жінок до 30-и.

Жінка в клімаксі і інсулін

Такий дисбаланс гормонів, як ми описали вище, може зустрічатися і у жінок після настання клімаксу. У них багато андрогенів в організмі, естрадіолу катастрофічно мало, а тестостерон більше не виконує своїх доброчинних функцій.

Через те, що андрогенів, що пригнічують дію жіночих гормонів, стає занадто багато, жирові відкладення нагромаджуються і жінка поправляється.

Причому вага цей уже важко контролювати. Жирові відкладення в основному виникають в області талії і живота, і фігура жінки стає схожою більше на чоловічу.

Якщо жінка при цьому ще й сидить на дієтах, то підшлункова залоза починає виробляти ще більше інсуліну. Він сприяє тому, що жири продовжують відкладатися, і навіть на стінках органів. Це так званий вісцеральний жир, який не дуже помітний спочатку за формами фігури, але значно збільшує вагу і призводить до поганого самопочуття.

При цьому все більше проявляється неприйняття організмом інсуліну.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Щоб запобігти цю ситуацію, потрібно зробити наступне

 • Харчуватися регулярно і рівномірними порціями
 • Чи не є багато вечорами - то призводить до підвищення рівня інсуліну в крові і жирових відкладень в результаті
 • Не вживати їжу з великою кількістю вуглеводів (солодке, борошняне) - це підвищує рівень інсуліну
 • Займатися спортом

І, звичайно ж, обов'язково обстежтеся у лікаря - це дасть вам можливість бачити повну картину стану вашого здоров'я

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.