^

Як контролювати рівень інсуліну і глюкози?

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Підвищений рівень інсуліну і глюкози в крові може бути причиною зайвої ваги і поганого самопочуття. Люди часто списують це на стреси і депресії, а також на неправильне харчування. Але все набагато складніше: щоб не набирати зайву вагу, потрібно просто контролювати рівень глюкози та інсуліну в крові. Як це зробити?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Метод «невидимий інсулін»

Якщо ви будете займатися спортом і одночасно контролювати рівень гормонів за допомогою гормональних тестів, це полегшить транспортування глюкози в м'язову тканину, і рівень її в крові значно знизиться, а значить, зайвих жирових відкладень з вини глюкози ви уникнете.

Спортивні вправи разом з правильно сформованим меню також допоможуть позбавитися від розвитку інсулінорезітентності, тобто неприйняття організмом інсуліну.

Під час вправ спалюється зайвий жир в м'язах і натомість нього доставляється енергія в м'язові клітини. Це сприяє активізації обміну речовин

Що таке гормональний баланс?

Це співвідношення гормонів, за допомогою якого можна контролювати процеси обміну речовин в організмі. Якщо лікар знає ваш гормональний баланс, це допомагає йому визначити, де саме в організмі жирові відкладення накопичуються більше, а де менше.

Коли в організмі відновлений рівень естрадіолу, а також тестостерону та гормону щитовидної залози Т3 (в його вільній формі), це сприяє тому, що інсулінова несприйнятливість поступово проходить.

Що значить непереносимість глюкози і як з цим боротися?

Коли в крові занадто багато глюкози, то її складно контролювати. І в організмі може розвиватися непереносимість глюкози. В результаті людина ризикує ще й розвитком цукрового діабету.

Лікарі можуть ставити спочатку діагноз «гіпоглікемія» - це і є малий рівень глюкози в крові. Менше норми - це значить менше, ніж 50 мг / дл. Хоча бувають ситуації, коли у людини рівень глюкози нормальний, але є її скачки - від високого до дуже низького вмісту глюкози, особливо після прийому їжі.

Глюкоза живить клітини мозку, даючи йому необхідну енергію для роботи. Якщо глюкози виробляється або надходить в організм менше норми, мозок негайно дає про це команду тілу.

Чому рівень глюкози в крові може бути високим? Коли вироблення інсуліну підвищується, рівень глюкози різко падає. Але як тільки людина підкріпився чимось солодким, особливо солодкими тортиками (вуглеводи), то вже через 2-3 години рівень глюкози в крові може різко підвищитися. Такі коливання можуть викликати непереносимість глюкози організмом.

Що робити?

Потрібно терміново міняти меню. Виключити з нього важку вуглеводну їжу, борошняне. У цьому допоможе лікар-ендокринолог. Він також може допомогти впоратися з нападами голоду, які бувають при різкому зниженні рівня глюкози в крові.

Майте на увазі, що такий стан (підвищений апетит, накопичення жирових відкладень, вага, який ви не можете контролювати) - це не ознаки тільки депресії, як вам можуть говорити в поліклініці. Якщо при цьому стані вас можуть почати лікувати антидепресантами, це може привести до ще більш згубних наслідків.

Це можуть бути симптоми гіпоглекіміі - зниженого рівня глюкози в крові - плюс непереносимість глюкози і інсуліну. Потрібно відновлювати гормональний баланс і налагоджувати здорове меню.

Як виявити резистентність до інсуліну?

Щоб виявити резистентність організму до інсуліну, важливо провести, перш за все, тест, який показує реакцію інсуліну на глюкозу. Під час цього тесту лікар зможе визначити рівень глюкози в крові і як він змінюється через кожні 6 годин.

Ще через кожні 6 годин визначається рівень інсуліну. За цими даними можна зрозуміти, як змінюється кількість глюкози в крові. Чи є великі скачки в її підвищенні або зниженні.

Тут обов'язково повинен враховуватися і рівень інсуліну теж. По тому, як він змінюється, можна зрозуміти, як інсулін реагує на глюкозу.

Якщо рівень інсуліну не враховується, то це аналіз полегшений, так званий тест толерантності до глюкози. Він допомагає визначати тільки те, як організм сприймає рівень глюкози в крові і може регулювати його.

А ось те, чи є у організму сприйняття інсуліну, можна визначити тільки при більш докладному аналізі.

Якщо глюкози занадто багато

Якщо глюкози занадто багато

При такому стані організму можуть виникнути порушення в роботі мозку. Особливо шкідливо для мозку, коли рівень глюкози то підвищується, то різко падає. Тоді у жінки можуть виникнути такі симптоми:

 1. тривожність
 2. сонливість
 3. Головний біль
 4. Несприйнятливість до нової інформації
 5. Складність концентрації уваги
 6. сильна спрага
 7. Часті пагони в туалет
 8. запори
 9. Біль в кишечнику, шлунку

Рівень глюкози в крові вище 200 одиниць - це симптом гіперглікемії. Цей стан - початкова стадія розвитку цукрового діабету.

Занадто низький рівень глюкози

Він може бути низьким постійно або різко знижуватися після прийому їжі. Тоді у жінки лікарі спостерігають такі симптоми.

 1. При фізичних вправах - сильне і часте серцебиття
 2. Різке, нічим не з'ясовне занепокоєння, тривога, навіть паніка
 3. Болі в м'язах
 4. Запаморочення (іноді до нудоти)
 5. Болі в животі (в області шлунка)
 6. Задишка і прискорене дихання
 7. Рот і ніс можуть заніміти
 8. Пальці на обох руках теж можуть заніміти
 9. Неуважність і нездатність запам'ятовувати, провали в пам'яті
 10. Перепади настрою
 11. Плаксивість, зриви

Крім цих симптомів, як ще можна зрозуміти, що у вас знижений або підвищений рівень глюкози та інсуліну?

Як визначити, що з глюкозою не все гаразд?

Потрібно виміряти кількість її в період, коли вранці ви ще не снідали. Після останнього прийому їжі повинно пройти не менше 12-ї години. Якщо рівень глюкози від 65 до 100 одиниць, це нормальний показник.

Деякі медики стверджують, що підвищення ще на 15 одиниць - до рівня 115 одиниць - це допустима норма.

Що стосується останніх досліджень, то вчені стверджують, що все-таки підвищення рівня глюкози більше 100 мг / дл - вже тривожний симптом.

Це означає, що в організмі може розвиватися початкова стадія діабету. Медики називають цей стан інтолерантності організму до глюкози.

Чим ризикує жінка з підвищеним рівнем глюкози?

Знайте, що це серйозно: згідно з медичними дослідженнями, навіть невелике підвищення рівня глюкози в крові - ризик розвитку діабету.

Якщо глюкоза в стані натще підвищується більш ніж на 126 одиниць, а постійний рівень глюкози досягає 200 одиниць і вище, це може привести до летального результату.

Про розвиток діабету може свідчити рівень глюкози через 2 години після їжі більше 200 мг / дл.

Як визначити рівень інсуліну в організмі?

Це набагато складніше, ніж визначити рівень глюкози, тому що норми інсуліну можуть бути різними. Ми познайомимо вас із середнім показником інсуліну.

Аналіз рівня інсуліну, проведений на голодний шлунок, дорівнює 6-25 одиницям. Рівень інсуліну через 2 години після їжі в нормі досягає 6-35 одиниць.

Як зрозуміти, що у людини розвивається цукровий діабет?

Потрібно виміряти рівень глюкози та інсуліну 2 години після прийому їжі - це оптимальний спосіб визначити схильність організму до розвитку цукрового діабету.

Якщо глюкози в організмі від 140 до 200 одиниць (через годину після прийому їжі) - ризик розвитку діабету дуже великий. Можлива його початкова стадія.

Якщо рівень глюкози після їди від 140 до 200 одиниць (але не більше) - це вже діабет.

Потрібно звернутися до ендокринолога для обстеження.

Врахуйте, що в різних лабораторіях може бути різна норма визначення рівня глюкози та інсуліну. Тому поцікавтеся у свого лікуючого лікаря, на якому рівні слід почати турбуватися і приступати до лікування.

Групи ризику

Якщо натщесерце у жінки виявлений високий рівень інсуліну, це може означати, що у неї полікістоз яєчників.

Цей стан може виникнути у жінок в період до менопаузи. Воно може супроводжуватися різким набором ваги, особливо в області живота і талії.

Нормальний рівень інсуліну потрібно знати і контролювати його для того, щоб не поправлятися надміру і тримати контроль над вагою.

Ще один спосіб контролювати рівень глюкози

Зробіть тест на гормони, щоб визначити рівень глюкози за допомогою співвідношення інших гормонів. Зокрема, рівня гемоглобіну А1С. Цей гемоглобін поставляє кисень еритроцитів - клітин крові.

Знайте, що якщо ваш організм більше не в змозі контролювати рівень глюкози в крові, то рівень гемоглобіну відреагує на це підвищенням.

Тест на цей гормон допоможе точно визначити, чи може ваш організм як і раніше регулювати рівень глюкози або втратив цю здатність.

Тест настільки точний, що по ньому можна точно дізнатися, яким був ваш рівень глюкози протягом останніх 90 днів.

Якщо діабет вже розвинувся, рівень гемоглобіну в організмі покаже, чи потрібно вам змінювати раціон. З цього гормону можна визначити, сприяло чи ваше харчування того, що в організмі розвинувся синдром несприйнятливості до глюкози.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.