^

Тестостерон у чоловіків: для чого він потрібен?

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Тестостерон - це чоловічий статевий гормон, що виробляється в яєчках чоловіків. Якщо конкретизувати, то виробляється він так званими клітинами Лейдіга, сукупність цих клітин ще називають пубертатної залозою. Крім яєчок тестостерон синтезується також і з андростендіону, що виробляється сітчастої зоною кори надниркових залоз. Щодоби чоловічий організм синтезує близько 6-7 міліграм гормону, ого рівень в крові коливається від 300 до 1000 нанограмм на декалітр. Як не дивно, але чоловіки не мають ексклюзивне право на виробництво чоловічого статевого гормону - тестостерон виробляється і в жіночому організмі (в тій же корі надниркових залоз і в яєчниках), правда, в набагато менших кількостях - всього 1 міліграм на добу. Тестостерон синтезується з холестерину, існують два варіанти його синтезу, перший і другий, що відрізняється не так вже й суттєво.

У будь-якому випадку безпосередньо в тестостерон перетворюється речовина, зване прекурсором тестостерону або прогормоном. Синтез тестостерону відбувається, як уже було сказано, в основному в яєчках (клітини Лейдіга). Головним чином мод впливом гіпофізарного лютеїнізуючого гормону (ЛГ або лютропина). ЛГ, в свою чергу, виробляються в гіпофізі під впливом гіпоталамічного гормону, іменованого гонадотропін-рилізинг гормон (ГнРГ, ГтРГ). Гіпофіз використовує інформацію про наявність статевих гормонів в крові для того, щоб регулювати виробництво ЛГ, а гіпоталамус - для регулювання виробництва ГнРГ. У будь-якому випадку, підвищення рівня вільного тестостерону в організмі є для гіпофіза сигналом до скорочення виробництва ЛГ, а раз падає виробництво лютеїнізуючого гормону, го скорочується і виробництво власною тестостерону.

Роль тестостерону в організмі чоловіків і жінок

Значення гормону тестостерону для чоловіків важко переоцінити; тестостерон, власне, і робить нас чоловіками - він відповідає за формування вторинних статевих ознак. Саме завдяки йому чоловіки, маємо щастя носити буйну рослинність на обличчі й тілі; саме завдяки йому ми володіємо більш низьким голосом і більш агресивним характером, ніж представниці прекрасної статі. Нарешті, саме тестостерон може сприяти облисіння чоловіків, не всіх, звичайно, але деяких. Тестостерон активізує і анаболічні процеси в організмі саме це його властивість було взято в основу при використанні цього гормону як в медичній практиці, так і в спорті.

Тестостерон для жінок також є важливим гормоном. Першою була помічена зв'язок між рівнем тестостерону в крові жінок і відкладенням жирів. У період, що передує менопаузі, так само як і після неї, рівень тестостерону в організмі жінок істотно знижується. Саме в цей період жінки найбільш схильні до відкладення жирів. Втім, тестостерон застосовувався як допоміжний засіб при позбавленні від надлишків жиру під шкірою і для пацієнток, у яких настання менопаузи бачилося лише в дуже віддаленій перспективі, але рівень цього гормону в крові був явно нижче норми.

Крім того, недолік тестостерону в крові у жінок може істотно послабити статевий потяг; низький рівень тестостерону сприяє виникненню проблем з концентрацією уваги, збільшує ймовірність депресивних станів. Більш того, недолік тестостерону тягне за собою підвищену сухість і потоншення шкіри. Так що і для жінок важливість цього гормону не менше важко переоцінити, ніж для чоловіків.

Рівень тестостерону в організмі чоловіка

Рівень тестостерону в крові чоловіків дуже сильно зростає в період половою дозрівання, власного тестостерону в юнацькі роки може цілком вистачити для формування атлетичної статури. А ось після 45-50 років рівень тестостерону в чоловічому організмі починає неухильно і досить таки різко знижуватися, а рівень естрогену підвищуватися. Взяті разом ці два фактори неминуче призводять до різних і дуже неприємним розладів, серед яких варто виділити проблеми з простатою, серцево-судинною системою, пам'яттю, захворювання, пов'язані з ослабленням імунітету і навіть вікову гинекомастию (збільшення молочних залоз). До речі, останні дослідження показують, що знижується у чоловіків в літньому віці не загальний рівень тестостерону, а рівень вільного тестостерону. Пов'язано це з підвищенням у них в крові рівня глобуліну, що зв'язує статеві гормони. Як би там не було, в цей період додаткові ін'єкції тестостерону вельми і вельми бажані. І не тільки ін'єкції тестостерону - боротися з підвищеним рівнем ГСПГ в крові допомагає інсулін. Рівень тестостерону має добові коливання: максимум припадає на 7-9-й годині ранку, в мінімум на 0-3 години ночі. З такими коливаннями пов'язане одне цікаве спостереження введене в організм в період максимуму (6 годині ранку 12 години дня) навіть досить великого кількість короткоживучого стероїду (до 100 мг метандростенолона) практично не порушує виробництва ендогенного тестостерону. Твердження, до речі, не безпідставне - воно підтверджується практикою.

Крім добових коливань, тестостерон в крові у чоловіків має і сезонні коливання: він зростає навесні, а пік його доводиться на ніч. Починаючи з липня рівень тестостерону поступово знижується, і найменшого значення досягає до середини вересня. Саме цей час найбільш "сприятливо" для початку осінньої депресії.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.