^

Коагулограма при вагітності

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Коагулограма при вагітності - необхідний аналіз для контролю над станом здоров'я організму жінки. Процес виношування плоду є особливим періодом, протягом якого відбуваються різні зміни в психоемоційному та фізичному плані вагітної.

Протягом всього періоду жінці доводиться постійно здавати різні аналізи, щоб бути обізнаним про стан обох організмів. Завдяки їм можна узнать6 не загрожує що-небудь плоду і вагітності в цілому і чи все гаразд у плода?

Список аналізів досить довгий, в нього входять перевірки на інфекційних збудників, наявність антитіл до різних захворювань, а також запальний процес в організмі. Крім цього необхідно знати, в якому стані знаходиться система крові. З цією метою призначаються кілька аналізів крові і сечі (загальний клінічний, біохімічний аналіз), одним з яких є коагулограмма - для дослідження системи згортання крові.

trusted-source[1], [2]

Показання до призначення коагулограми при вагітності

Фізіологічно закладено, що протягом вагітності жіночий організм піддається глобальних змін з формуванням додаткового кровоносноїрусла, що надає навантаження на серце, судинну, дихальну та інші важливі системи.

Крім того з підвищенням маси плода спостерігається збільшення матки в розмірах, що веде до зменшення дихального обсягу легень на увазі «підпирання» маткою діафрагми, а також посилена робота нирок і венозних судин ніг, потік крові в яких порушується внаслідок наявності перешкоди на їхньому шляху в вигляді матки.

Показання до призначення коагулограми при вагітності обумовлюються наявністю супутньої патології у вагітної. Це стосується варикозної хвороби, патології печінки, судин і аутоімунних захворювань. Також слід враховувати наявність проведених оперативних втручань і прийом лікарських препаратів, які впливають на систему згортання крові.

До кого звернутись?

Коагулограма при плануванні вагітності

Перед тим як пара вирішує поповнити свою сім'ю маленьким чоловічком, їм належить підготуватися до цього. Так, партнери повинні здати аналізи на сумісність груп крові і резус факторів, наявність інфекцій, системної патології і захворювань запального генезу.

Особливо ретельно перевіряється організм жінки, так як йому належить протягом 9-ти місяців забезпечувати повноцінне харчування і зростання плоду. До цього жінка повинна бути готова, зміцнивши своє здоров'я.

Крім того після пологів молодій матусі також доведеться контролювати своє харчування і здоров'я, якщо малюк буде знаходитися на грудному вигодовуванні. Загалом аналізи її будуть переслідувати ще довгий час.

Коагулограма при плануванні вагітності необхідна для визначення властивостей згортання крові. Це обов'язково, так як з нею пов'язаний ризик утворення тромбів, унаслідок чого можливий тромбоз коронарних артерій серця з розвитком інфаркту, гілок легких, а також судин головного мозку та інших кровоносних судин.

Підвищений тромбоутворення може стати причиною самовільного аборту та передчасних пологів. Для плода воно загрожує ризиком розвитку вродженої патології головного мозку.

Дослідження системи згортання крові дуже актуально на етапі планування вагітності, тому що при наявності яких-небудь порушень лікар зможе призначити курс профілактики або терапії, щоб допомогти зачаття відбутися. Крім цього, вагітність при нормальному згортанню буде протікати більш стабільно і без складнощів.

Настійно рекомендується провести дане дослідження тим жінкам, які:

 • мають спадкову схильність до розладів згортання;
 • мали в анамнезі завмерла вагітність, самовільні викидні або аборти;
 • страждають звичним невиношуванням (відомі випадки завмирання вагітності або самовільних абортів);
 • мають спадковий ризик отримання інсульту, інфаркту, тромбоемболії, варикозного захворювання судин;
 • займаються важкою фізичною працею.

Як відомо, будь-які захворювання легше попередити, ніж лікувати. Тому своєчасне виявлення проблем зі згортанням крові і їх усунення дозволить надалі благополучно зачати, виносити і народити здорову дитину.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Як здавати коагулограму при вагітності?

Кожна майбутня мама повинна здати аналіз коагулограми, так як значення і результати цього дослідження дуже важливі для успішної вагітності та родової діяльності.

При нормально протікає вагітності і відсутності відхилень в організмі жінки фахівці радять проводити дане дослідження один раз в кожному триместрі вагітності, не рідше. У деяких випадках аналіз проводять частіше - це може трапитися, наприклад, якщо жінка страждає серцево-судинними захворюваннями.

Перш ніж вирушити на здачу аналізу, рекомендується відмовитися від вживання їжі приблизно за 10-12 годин до початку дослідження. Крім продуктів харчування, під забороною знаходяться також соки, компоти, алкоголь, каву і чай. Припустимо вживати тільки чисту негазовану воду без добавок.

Якщо ви приймаєте будь-які лікарські засоби, або приймали їх за один-два дні до дослідження, то обов'язково попередьте про це лаборанта і впишіть в бланк дослідження все назви препаратів, що приймаються.

Перед здачею аналізу рекомендується присісти на стілець, заспокоїтися, не панікувати, так як стресовий стан і напруженість мускулатури можуть вплинути на кінцевий результат дослідження.

Багато для точності показників рекомендують безпосередньо перед здачею крові випити 150-200 мл чистої води кімнатної температури.

Як правило, бланк з результатами коагулограми можна забрати вже на наступний день.

Показники коагулограми при вагітності

Аналіз стану системи гемостазу необхідний для оцінки взаємодії факторів, що згортають, фібринолізу і тромбоцитів, які в комплексі контролюють рівновагу іантизсідальної систем.

Навіть незначна зміна в одній з даних систем може стати причиною розвитку серйозних наслідків, наприклад, ДВС-синдрому. В основі розвитку даного патологічного стану лежить порушення процесів згортання крові і розчинення фібрину.

Показники коагулограми при вагітності також можуть вказати на розвиток антифосфоліпідного синдрому, який здатний привести до переривання вагітності на будь-якому терміні. Характерним проявом даної патології є підвищений ризик тромбозів в венах і артеріях.

Серед усіх показників слід виділити АЧТЧ, рівень фібриногену, наявність або відсутність антикоагулянту червоного вовчака, кількість тромбоцитів, рівень протромбіну, тромбіновий час, D-димер, який відповідає за процес тромбоутворення в організмі, а також антитромбін III.

Давайте розберемося, якими мають бути показники коагулограми при вагітності.

 • Фібриноген - білок глобулиновой групи, зазвичай є ознакою запалення або тканинного некрозу. Бере участь в процесі згортання крові. Нормальний показник фібриногену становить 2,0-4,0 г / л, а безпосередньо перед початком родової діяльності він підвищується до 6 г / л. Непрямим чином відображає підвищені значення ШОЕ.
 • АЧТЧ - час утворення згустка крові після з'єднання плазми та інших речовин-реагентів. Нормальні показники - від 24 до 35 секунд. При вагітності ці значення можуть знизитися до 17 секунд, що не є приводом для занепокоєння - це просто результат фізіологічного збільшення показників фібриногену.
 • Вовчаковий антикоагулянт - представник імуноглобулінів IgG, антитіло ферментів крові. При вагітності повинен бути відсутнім. Якщо ВА позитивний, то це може свідчити про розвиток гестозу, що, в свою чергу, може привести до мимовільного переривання вагітності, плацентарному інфаркту або внутрішньоутробної загибелі дитини.
 • Тромбіновий час - його показники відображають стан фінального етапу згортання. Нормальні значення ТВ - від 11 до 18 секунд.
 • Протромбін - попередник тромбіну, тромбоген. Показники норми - від 78 до 142%, що означає процентне співвідношення протромбінового комплексу до протромбінового часу плазми. При збільшенні показників протромбіну можна очікувати, що відбудеться передчасне відшарування плаценти.
 • Антитромбін III - білок, що перешкоджає згортання крові. Нормальні значення - від 71 до 115%. При зниженні показників ризик формування тромбів вважається підвищеним. Якщо не стежити за кількістю антитромбіну, то можна упустити небезпека мимовільного аборту або розвиток плацентарної недостатності.
 • D-димер - продукт розкладання фібрину, білковий елемент, який залишається після фибринолитического процесу. Даний показник має неухильну тенденцію до зростання з самого початку вагітності, тому до моменту початку пологової діяльності значення можуть бути вище початкових в три, а то і в чотири рази. Це не вважається патологією. Нормальні значення D-димера не повинні перевищувати бути високими, в іншому випадку можна запідозрити пізній гестоз, нефропатию або цукровий діабет.
 • Тромбоцити - кров'яні клітини, які покликані забезпечувати сам процес згортання, і вказують на стан кровотворної системи. Тромбоцити утворюються в кістковому мозку з мегакаріоцитів. Саме тромбоцити становлять основну частину згустку крові, який формується в рані при кровотечі. Нормальні показники тромбоцитів у вагітних - від 150 до 380 * 10 ^ 9 / л. Припустимо незначне зниження показників, що може бути пов'язано з різким збільшенням об'єму циркулюючої крові або дефіцитом харчування. Якщо ж рівень тромбоцитів знижується значно і різко, то говорять про тромбоцитопенії - зайве рідкої крові, коли з'являється небезпека виникнення кровотеч і внутрішніх крововиливів.

Розшифровка коагулограми при вагітності повинна проводитися лікарем, так як будь-які результати можуть мати свої похибки, пов'язані, наприклад, з вітамінною недостатністю, похибками в харчуванні, хронічними захворюваннями, вживанням лікарських засобів та ін. Все це доктор обов'язково враховує при розшифровці результатів дослідження.

Розшифровка коагулограми при вагітності

Дані коагулограми дають уявлення лікаря про стан крові жінки. Так, за допомогою даного аналізу можна дізнатися про рівні вмісту фібриногену, який з плином вагітності постійно підвищується, аж до пологів. Він може досягати в нормі 6 г / л.

Показники активованого часткового тромбопластинового часу при вагітності дещо відрізняються і складають до 20-ти секунд, що на 10-15 секунд менше, ніж до вагітності.

Розшифровка коагулограми при вагітності також має показники антикоагулянту червоного вовчака, який вказує на групу антитіл, що сприяють збільшенню рівня АЧТЧ. У нормі при вагітності їх не повинно бути в крові. У разі їх появи слід запідозрити системне захворювання аутоімунної природи, в тому числі про гестозі.

Тромбіновий час часто злегка підвищений у вагітних, проте не повинно бути значно вище нормальних показників - до 18-ти секунд.

Аналіз оцінки системи гемостазу має досить важливий показник - протромбін, який вказує на загрозу передчасної плацентарної відшарування. Він повинен в нормі коливатися в межах 80-140%.

Розгорнута коагулограма при вагітності

Дослідження згортання крові може бути звичайним і розгорнутим. Найчастіше лікарі вдаються до звичайної коагулограмме, яка складається з чотирьох показників: протромбінового індексу, АЧТВ (значення активованого часткового тромбопластинового часу), кількості фібриногену і тромбоцитів. Якщо лікар запідозрить будь-які порушення згортання, то він може призначити розгорнуту коагулограму, яка продемонструє вже всю картину згортання крові в організмі. При цьому можна буде оцінити не тільки стан власне системи згортання, а й спрогнозувати її функціональність в майбутньому.

Розгорнутий аналіз рекомендується проводити тим, у кого обтяжена сімейна спадковість (наприклад, є хворі тромбоемболією, інсультами, інфарктами), а також жінкам з варикозним розширенням вен або тромбофлебіту, або після тривалого прийому гормональних контрацептивних препаратів.

trusted-source[7], [8], [9]

РФМК при вагітності

Показники гемостазу (розчиняються фібрин-мономірних комплексів - РФМК) - дозволяють оцінити рівень і процентне співвідношення елементів тромбів, чисельність яких здатна збільшуватися при масовому тромбоутворенні в системі кровообігу. Наприклад, такий стан можна спостерігати при тромбозі великих магістральних судин, при тромбоемболії легеневої артерії.

Підвищений рівень РФМК можна спостерігати в крові пацієнтів з синдромом дисемінованого внутрішньосудинного згортання, при якому відбувається раптове і наростаюче розлад всіх етапів згортання. Таке трапляється, наприклад, при шоковому стані, при важких травмах, великих опіках, системних тромбозах і ін.

Коагулограма РМФК відрізняється підвищеною чутливістю, на відміну від, наприклад, етанолового тесту.

Підвищення показників РФМК вказує на зростаючу небезпеку утворення внутрішньосудинних тромбів.

Коагулограма при вагітності розшифровка РФМК виглядає наступним чином:

 • у здорової людини нормальним показником РФМК вважається 3,38-4,0 мг / 100 мл;
 • під час вагітності допускається підвищення цього значення приблизно в 3 рази.

D димер

Як ми вже говорили вище, Д-димер - це продукт фібринолізу - розпаду тромбу. Оцінку цього показника слід проводити як до вагітності, так і на протязі процесу виношування.

До вагітності рівень продукту фібринолізу повинен становити 248 нг / мл, і не повинен бути більше 500 нг / мл.

Нормальні показники в період виношування коливаються в залежності від триместру.

 • I триместр - рівень може підвищитися в 1,5 рази (не більше 750 нг / мл);
 • II триместр - не більше 1000 нг / мл;
 • III триместр - не більше 1500 нг / мл.

Таким чином, з фізіологічних причин рівень Д-димера у вагітних жінок підвищується. Однак перевищення цього значення вище допустимих меж може вказувати на розвиток:

 • цукрового діабету;
 • патології нирок;
 • пізнього токсикозу;
 • патології печінки;
 • передчасного відшарування плаценти.

Зниження рівня Д-димера спостерігається значно рідше. Таке зниження не є показником будь-якої патології, але в більшості випадків є приводом для більш ретельних досліджень функціональної здатності згортання крові. У таких випадках обов'язкова консультація гематолога.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

МНО

МНО - показники відповідно до норм міжнародного нормалізованого відношення - є розрахункове значення коагулограми, яке демонструє співвідношення протромбінового часу конкретної людини і нормального усередненого протромбінового часу. Оцінка МНО необхідна для спостереження стану системи згортання в період лікування противосвертиваючих лікарськими засобами - антикоагулянтами непрямої дії (наприклад, Фенилин, Вальфарін). Якщо проводиться такі лікування, то контроль МНО слід проводити не менше одного разу кожні три місяці.

Надмірне перевищення показників МНО може вказувати на небезпеку виникнення кровотеч, в тому числі і внутрішніх.

Зниження показників демонструє недостатню ефективність протизсідного лікування, що підтверджує зберігається небезпека формування тромбів.

Нормальні показники МНО - 0,8-1,2. В період лікування противосвертиваючих засобами допустима норма становить близько 2,5.

Вартість коагулограми при вагітності

На сьогоднішній день коагулограмму можна зробити практично в будь-якій лабораторії. Найбільш популярними в нашій країні вважаються лабораторія Dila, Synevo і Інвітро. Ціни на проведення аналізу оцінки гомеостазу слід уточнювати:

 • D-димер - 120-140 г;
 • АЧТЧ, АРТТ - активований частковий тромбопластиновий час - 60-80 грн;
 • Антитромбін - 45-145 г;
 • Вовчаковий антикоагулянт - 160-400 грн;
 • Фібриноген - 50-110 г;
 • Тромбіновий час - 30-70 грн;
 • Протромбіновий тест - 50-80 грн;
 • розгорнута коагулограма - 220-840 грн.

Пам'ятайте, що коагулограма при вагітності є обов'язковим аналізом, і в жіночій консультації повинна проводитися безкоштовно. Уточнюйте ласка, до Вашого гінеколога.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.