^

Другий скринінг при вагітності

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Другий скринінг при вагітності включає аналіз крові, який визначає три види гормонів вільний естріол, ХГЧ, АФП (в деяких випадках визначається ингибин А). Відхилення від норми показників вказує на порушення нормального розвитку плода.

Термін скринінг став використовуватися серед медиків не так давно.

Скринінг означає спеціальні тести, за допомогою яких можна визначити зміни гормонального фону у вагітної жінки. Такі тести дозволяють виявити можливі вроджені вади у плода (наприклад, синдром Дауна).

У скринінг входить аналіз венозної крові і ультразвукове дослідження. Враховуються всі найменші нюанси перебігу вагітності, а також фізіологічні особливості вагітної жінки - вік, вага, зростання, наявні шкідливі звички, прийом гормональних засобів та ін.

Протягом всієї вагітності робиться два скринінгу, які робляться з проміжком в кілька тижнів (також є деякі відмінності між першим і другим скринінгом).

Перший скринінг проводиться на 11-13 тижні вагітності, другий - на 16-18 тижні.

Терміни другого скринінгу при вагітності

Другий скринінг при вагітності зазвичай призначається гінекологом з 16 по 20 тиждень вагітності.

Деякі медики вважають, що друге дослідження краще проводити з 22 по 24 тиждень, проте велика частина фахівців вважають, що на 16 - 17 тижні скринінг більш інформативний.

До кого звернутись?

Другий біохімічний скринінг при вагітності

Біохімічний скринінг дозволяє гінеколога оцінити здоров'я і матері, і її майбутньої дитини. Також другий скринінг при вагітності виключити можливі порушення в розвитку дитини, переривання вагітності, оцінити стан плаценти і пуповини, припустити можливі вади (наприклад, захворювання серця).

Другий скринінгове дослідження включає ультразвукове дослідження, аналіз крові і розшифровка результатів. Особлива роль відводиться саме розшифровці аналізів, оскільки від правильності оцінювання лікарем стану дитини в утробі матері залежить не тільки життя малюка, але і психологічний стан жінки.

Біохімічний аналіз крові визначає три показника (естірол, ХГЧ, АФП), за рівнем яких судять про розвиток генетичних порушень у дитини.

Другий скринінг при вагітності на УЗД

Другий скринінг при вагітності за допомогою УЗД дає можливість визначити велику кількість порушень розвитку і анатомічних дефектів у майбутньої дитини.

УЗД на 20-24 тижні показує основні анатомічні порушення в розвитку, такі як пороки серця, головного мозку, нирок, аномальний розвиток шлунково-кишкового тракту, лицьові аномалії, дефекти кінцівок.

Виявлені патології на цьому терміні не підлягають оперативному лікуванню, в цьому випадку рекомендується переривання вагітності.

Також на УЗД можна оцінити можливі хромосомні порушення (затримка росту, багатоводдя, маловоддя, кісти, короткі трубчасті кістки і деякі інші).

Скринінгове УЗД на 16-19 тижні призначається в разі необхідності, коли потрібно оцінити ймовірність розвитку у плода хромосомних порушень.

Норма другого скринінгу при вагітності

Деякі фахівці не пояснюють як розшифрувати другий скринінг при вагітності майбутньої матері.

Показання, відповідні нормальному розвитку плода, повинні бути наступними:

  • АФП, 15-19 тиждень - 15-95 од / мл, 20-24 тиждень - 27-125ед / мл
  • ХГЧ, 15-25 тиждень - 10000-35000 мед / мл
  • Естірол, 17-18 тиждень - 6,6-25,0 нмоль / л, 19-20 тиждень - 7,5-28,0 нмоль / л, 21-22 тиждень - 12,0-41,0 нмоль / л

Показники другого скринінгу при вагітності

Другий скринінг при вагітності проводиться для виявлення можливих хромосомних порушень у плоду. На другому скринінгу зазвичай призначається «потрійний тест» - аналіз крові на рівень гормонів:

  • естірол (виробляється плацентою, низький рівень вказує на патологію розвитку майбутньої дитини)
  • АФП або альфа-фетопротеїн (білок, який присутній в крові матері тільки під час вагітності, при зниженому або підвищеному рівні порушується стан майбутньої дитини, різке збільшення білка вказує на загибель плода)
  • ХГЧ або хоріонічний гонадотропін людини (починає вироблятися в перші дні вагітності, знижений рівень вказує на патологію в розвитку плаценти, підвищений - на хромосомні порушення, гестоз і деякі інші патології).

При необхідності призначається визначення рівня ингибина А, знижений рівень якого вказує на хромосомні патології (синдром Дауна і т.д.).

Рівень АФП при синдромі Дауна знижується, а ХГЧ збільшується.

При синдромі Едвардса спостерігається знижений рівень ХГЧ, інші показники в межах норми.

Підвищені показники АФП можуть вказувати на аномалії нирок у плода, порушення черевної стінки.

Варто відзначити, що синдром Едвардса і Дауна за допомогою скринінгу можна виявити тільки в 70%. Щоб не допустити помилок, лікар повинен оцінювати результати аналізу крові разом з результатами ультразвукового дослідження.

Якщо аналіз крові відповідає нормі, то лікар оцінює стан розвитку дитини як нормальне. При незначних відхиленнях в ту чи іншу сторону відразу припускати патології не можна, оскільки нерідко тестування виявляється хибним, крім цього, існують деякі фактори, які можуть вплинути на результати (наприклад, при багатоплідній вагітності, цукровому діабеті, курінні, неточному визначення терміну, надмірному вазі вагітної ).

Переривати вагітність або ставити діагноз тільки покладаючись на результати скринінгу, не може жоден лікар. Дане тестування дає можливість тільки оцінити ймовірність вроджених патологій у дитини. Якщо у жінки ймовірність народження дитини з патологіями висока, то їй призначається ряд додаткових досліджень.

Результати другого скринінгу при вагітності

Другий скринінг при вагітності іноді може показати погані результати, однак це не привід впадати у відчай і панікувати завчасно. Результати скринінгу можуть вказувати на високу ймовірність того, що можливі деякі аномалії, але не підтверджують цього на 100%.

Якщо другий скринінг показав значне відхилення від норми хоча б одного з показників, вагітній жінці призначається додаткове обстеження.

Також на результати скринінгового тестування можуть вплинути деякі фактори:

  • екстракорпоральне запліднення;
  • надмірна вага при вагітності;
  • наявність хронічних захворювань (цукровий діабет);
  • шкідливі звички майбутньої матері (куріння, вживання спиртного та ін.).

Варто відзначити, що якщо жінка вагітна двійнею (трійнею і т.д.), то проведення біохімічного аналізу крові вважається недоцільним, так як в цьому випадку у жінки все показники будуть вище норми і розрахувати ризики розвитку порушень у розвитку буде практично неможливо.

Другий скринінг при вагітності дозволяє жінці і її лікарю отримати інформацію про стан плода, його розвитку, а також про те, як проходить вагітність. Лікарі призначають скринінгове дослідження в перші два триместру, в третьому триместрі скринінг робиться тільки в разі потреби.

Проведення такого обстеження не повинно викликати побоювань у вагітної, переважна більшість жінок позитивно відгукуються про скринінгу.

Рекомендується робити все скринінгові дослідження протягом вагітності в одній лабораторії, що полегшить лікаря розшифровку результатів.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.