^

Калій

, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Калій (K) дуже важливий для організму. Калій міститься в стінках клітин і капілярів; печінку, залози внутрішньої секреції, клітини нервів не можуть нормально функціонувати при його нестачі. А чи знали ви, що калій міститься в 50% всіх рідин організму?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Що потрібно знати про калії

Калій разом з хлором (Cl) і натрієм (Na), є елементом, потреба в якому найбільша в нашому організмі. Кількість калію одно 250 г, з них тільки 3 г входять до складу позаклітинних рідин. Калій є головним елементом в рослинних продуктах.

Потреба в калії кожен день

Щодня разом з їжею ми повинні споживати від 3 до 5 г калію.

За яких умов потреба в калії зростає?

При сильних фізичних навантаженнях і заняттях спортом варто збільшити кількість калію, що надходить в організм з їжею. Якщо ви приймаєте сечогінні засоби або у вас сильне потовиділення (вони можуть привести до втрати калію), то вам слід споживати більше продуктів, що містять калій.

Корисні якості калію при впливі на організм

Калій за допомогою хлору (Cl) і натрію (Na) бере участь в підтримці сольового балансу клітин, забезпечує баланс рідин в клітинах і тканинах організму, підтримує в нормі осмотичний тиск в клітинах. Калій вносить ощелачівающую ефект в підтримку кислотно-лужного балансу спільно з натрієм (Na), магнієм (Mg) і кальцій (Ca).

При нестачі калію глюкоза не може перероблятися в енергію, таким чином, м'язи перестають скорочуватися і завмирають, тим самим викликаючи повний параліч.

Завдяки калію проводиться контроль над частотою серцебиття, регуляція тиску, нормальне проходження нервового імпульсу і скорочення всіх груп м'язів. З його допомогою рідини виводяться з організму, він забезпечує відсутність депресій, постачає киснем клітини мозку, виводить шлаки і оберігає від інсультів. Роль калію в організмі практично безцінна!

У всіх процесах організму калій бере участь спільно з натрієм (Na), вірніше в одній комбінації (антагоніст натрію), а для того щоб ваш організм був повністю здоровий, їх співвідношення має бути 1: 2. Якщо у вас підвищена кількість натрію, то його несприятливий вплив можна послабити прийомом додаткової кількості калію.

Засвоюваність калію

Калій відмінно вбереться через стінки шлунка і кишечника, а виводиться з сечею. Виводиться калію практично те ж кількість, що і було вжито.

Ознаки нестачі калію в організмі

При недостатньому споживанні калію можуть виникнути набряки, сонливість і апатія. Через порушення м'язових функцій у людей часто бувають судоми, вони відчувають м'язову слабкість. Ритм серця також може збиватися, через це з'являється аритмія. Часта блювота і запори - явна ознака нестачі калію в організмі. За статистикою, вірогідність смерті при інсульті у чоловіків зростає в 3 рази, якщо рівень калію в організмі низький.

Ознаки надлишку калію

До явних ознаках надлишку калію в організмі відносять: збудженість, порушення діяльності серця, втрата чутливості в кінцівках, підвищена сечовиділення. Як і при нестачі, так і при надлишку калію може виникнути аритмія.

Що впливає на вміст калію в організмі?

При варінні або відмочування продуктів у воді калій переміщається в неї. Якщо в подальшому ця вода не використовується, то разом з нею губиться і весь калій.

Чому виникає надлишок калію в організмі?

Утворення зайвого калію в організмі буває при порушенні роботи нирок або наднирників, які виводять зайвий калій з сечею. Якщо людина застосовує калийсодержащие препарати або користується замінником кухонної солі, у нього може виникнути надлишок калію.

Чому виникає нестача калію?

Дефіцит калію може виникнути при прийомі НАТРІЙ препаратів, а також при надмірному вживанні кухонної солі. Причиною дефіциту калію може послужити прийом в їжу продуктів, що містять виключно натрій (Na) і ігнорування продуктів, що містять калій.

При неправильному приготуванні їжі калій теж може бути втрачено. Застосування гормонів для кори надниркових залоз, сечогінних трав і препаратів може значно знизити рівень калію в організмі і, відповідно, підняти рівень натрію (Na).

Кава сприяє виведенню калію з організму, тому, якщо ви вживаєте його часто, потрудіться забезпечити себе додатковим калієм. Алкоголь теж входить в список «речовин, виводять калій». Стреси мають властивість затримувати натрій (Na), а кількість калію в організмі - зменшувати.

Продукти, багаті калієм

Всі люблять солодощі, але не всі знають, що такі солодощі, як курага, родзинки або чорнослив дуже багаті калієм (від 860 до 1700 мг). До них приєднуються горішки: волоський горіх містить 474 мг калію, арахіс - 658 мг, кешью - 553 мг, мигдаль - 748мг, кедрові - 628 мг. Звичайна картопля містить близько 568 мг калію, а гірчиця - цілих 608 мг. Всі ці продукти варто вживати, щоб підтримувати баланс калію в організмі.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Взаємодія калію з іншими елементами 

Якщо збільшити споживання калію, то буде виводитися більше натрію (Na). При дефіциті ж магнію (Mg) засвоюваність калію може бути порушена.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.