^

Найпростіша азбука обміну речовин

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Основа обміну речовин - це їжа, яку ми вживаємо. Складно навіть подумати, що було б, якби ми не отримували палива у вигляді їжі. Тобто - не отримували б енергії для життя. Як діє в організмі система обміну речовин?

Як діє система обміну речовин?

Коли їжа починає перетравлюватися, організм розділяє її на дуже дрібні структури: амінокислоти, глюкозу, жири. Тоді їжу простіше засвоїти. З кров'ю ці дрібні молекули корисних речовин розносяться по всьому тілу. Органи і тканини харчуються цими речовинами, переробляють їх і отримують енергію для роботи.

З білків переробляються амінокислоти, з жирів - жирні кислоти, і все це перетворюється в глюкозу (ми називаємо це «цукру в крові»). Глюкоза взаємодіє з киснем і ми отримуємо енергію для клітин організму.

Якщо всю цю систему пояснити якомога простіше, то вийде, що обмін речовин - це назва цілого великого процесу, коли їжа ділиться на частки, за допомогою кисню окислюється і дає нам енергію для життя.

Що таке глюкоза і як вона діє?

Глюкоза - одне з речовин, яке організм перетворює з їжі під час її перетравлення. Коли молекули фруктози і глюкози з'єднуються, отримує інший елемент - сахароза. Цей елемент може легко і швидко знову перетворюватися в глюкозу.

Сахара в нашій крові зберігаються в складі речовини, яке називається глікоген. Він, як контейнер для глюкози, забезпечує її зберігання в м'язах і печінці.

З'єднання глюкози у вигляді енергії для життя можна звільнити звідти, коли рівень цукрів у крові значно знижується. Наприклад, коли людині потрібно різко і швидко почати рухатися, глюкоза звільняється з печінки і м'язів у вигляді енергії для цих рухів.

Як визначити рівень глюкози?

Глюкоза - це речовина, яка знаходиться в крові і поставляє енергію клітинам, в першу чергу, клітинам мозку.

Якщо немає глюкози в крові, мозок не може нормально працювати. Коли глюкози недостатньо, лікарі можуть поставити діагноз гіпоглікемія.

Ви можете зрозуміти, що у вас в крові низький рівень глюкози (або він знижується відразу ж після їжі), ось по цих симптомів.

 • Неприємні відчуття в області шлунка
 • нудота
 • слабкість
 • Часте і сильне серцебиття
 • холодний піт
 • дратівливість
 • сплутані думки
 • Провали в пам'яті

Всі ці симптоми можуть означати, що мозок негативно реагує на стрес. Центри мозку посилають сигнал гормону норадреналіну, який має властивість збільшувати рівень стресу в крові ще більше. Цим займаються залози наднирників.

Це - підготовка організму до втікання. Така підготовка - витрати давніх часів, коли людина тікав від мамонта або дикого ведмедя. Зараз ми нікуди не біжимо, але гормональний вибух все одно присутній. Перш за все, підвищується рівень цукрів, який дає енергію для бігу або стрибка.

Коли рівень глюкози в крові дуже високий

... Це загрожує людині на цукровий діабет. На рівні симптомів це виглядає так.

 • Слабкість, млявість, особливо після обіду
 • Схильність засипати прямо днем в невідповідні моменти
 • Труднощі із запам'ятовуванням
 • Почуття підвищеного занепокоєння

Ці симптоми - показник того, що рівень глюкози та рівень гормону серотоніну в мозку значно підвищено.

Але слід знати, що і високий, і низький рівень глюкози в організмі провокує пошкодження в роботі мозку або найгірші наслідки у вигляді летального результату.

Як можна відрегулювати рівень глюкози?

Ми вже знаємо, що для стабільної роботи мозку потрібні кисень і глюкоза. Щоб контролювати рівень глюкози в крові, організм передбачив спеціальні механізми.

У цьому процесі беруть участь ще й інсулін і глюкоген. Роль інсуліну - знижувати рівень глюкози, переміщаючи її в так звані жирові клітини. Там глюкоза спалюється і перетворюється в енергію.

Роль глюкогена - підвищувати рівень глюкози в крові або ж нормалізувати її рівень, перешкоджаючи збільшенню кількості глюкози. Це відбувається, коли за допомогою гюкогена стимулюються клітини печінки і м'язові клітини.

Таким чином, глюкоген руйнуються, а клітини глюкози переміщаються з печінки в кров. Тоді рівень цукрів у крові підвищується.

Дія інсуліну та глюкогена

Важливо не тільки те, що рівень глюкози в крові може знижуватися або підвищуватися. Важливо, з якою швидкістю і періодичністю це відбувається. Скачки рівня глюкози провокують підвищення рівня ГлюкаГен і інсуліну. І тоді жінка може почати видужувати. І тут відбувається дивна річ.

У міру того, як вага набирається, глюкоген і інсулін вже не можуть так добре контролювати рівень глюкози, як раніше. І тоді вона може підвищуватися і знижуватися безконтрольно.

Це може призводити до низького рівня цукру в крові (гіпоглекімія) або ж занадто високий рівень глюкози, який чергується з дуже низьким. Як додаткові процеси, починається непереносимість глюкози і цукровий діабет.

Як рівень гормонів може вплинути на збільшення ваги?

Ми часто спостерігаємо звірячий апетит під час місячних або за тиждень до них. Особлива тяга у жінок до шоколаду у всіх його проявах - від цукерок до тортиків.

Це нормально: під час стресових ситуацій людині потрібно глюкоза.

Що відбувається з гормонами яєчника, через які ми втрачаємо здатність контролювати себе в їжі в другій половині циклу і в міру наближення клімактеричного періоду?

У цьому величезну роль грає глюкоза, вірніше, кількість її в крові. І інсулін, від якого залежить інтенсивність надходження глюкози в кров. Але буває так, що організм не сприймає глюкозу. Детальніше про роль інсуліну і про те, як він впливає на рівень глюкози в організмі.

Інсулінозалежних

Що таке інсулін для людини? Це гормон, який допомагає зміцнювати тканини і активізувати обмін речовин, а також контролювати накопичення жирової тканини. Робить він це, контролюючи рівень глюкози.

Якщо інсуліну в організмі недостатньо (а він постачає кров до клітин організму), людина буде себе почувати зовсім погано. Інсулін допомагає клітинам накопичувати енергію і він же допомагає накопичувати жир (процес називається липогенез).

Виходить, що в організмі змінюється співвідношення м'язової тканини і жирів, а також їх розщеплення завдяки інсуліну. Чим більше інсуліну, тим активніше інсулін їх стимулює. А значить, м'язові клітини тепер не так активніше спалюють жир. І людина поправляється.

Тобто при надлишку інсуліну надлишок зайвої ваги жінці забезпечений, особливо якщо у неї і раніше була схильність до повноти.

Як розпізнати надлишок інсуліну в організмі?

Його стає особливо багато, коли жінка стає старше. З кожним роком рівень інсуліну може збільшуватися, тому будьте напоготові і перевіряйте його.

Інсулін у великих кількостях можна розпізнати ось за цими ознаками.

 • Меню з великою кількістю вуглеводів (особливо солодке і борошняне)
 • Постійні і тривалі стреси - від цього підвищується рівень гормону стресу кортизолу, який пригнічує вироблення глюкози і гальмує вироблення інсуліну
 • Придушення роботи яєчників, через що знижується рівень гормону естрадіолу, який виробляють яєчники. Рівень чоловічого гормону тестостерону через це підвищується, що сприяє відкладенню жирів в організмі
 • Неспокійний і тривожний сон
 • Підвищений рівень гормону щитовидної залози ДГЕА, при цьому щитовидка слабо може виконувати свою роль з виробництва гормонів
 • Гіподинамія, або недолік фізичної активності

Підвищення рівня глюкози, який складно контролювати через нестачу гормонів, які виконують цю роль.

Якщо ви відмітили у себе видимі симптоми нестачі інсуліну, обов'язково зверніться до ендокринолога для обстеження. Будьте здорові!

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.