^

Обмін жирів

, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Обмін жирів включає в себе обмін нейтральних жирів, фосфатидів, гликолипидов, холестерину і стероїдів. Таке велике число компонентів, що входять в поняття жирів, надзвичайно ускладнює виклад особливостей їх обміну. Однак загальне їх фізико-хімічна властивість - низька розчинність в воді і хороша розчинність в органічних розчинниках - дозволяє відразу ж підкреслити, що транспорт цих речовин у водних розчинах можливий лише у вигляді комплексів з білком або солей жовчних кислот або у вигляді мив.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Значення жиру для організму

В останні роки значно змінився погляд на значення жирів в життєдіяльності людини. Виявилося, що жири в організмі людини швидко оновлюються. Так, половина всього жиру у дорослого оновлюється протягом 5-9 днів, жир жирової тканини - 6 днів, а в печінці - кожні 3 дні. Після того як була встановлена висока швидкість відновлення жирових депо організму, жирам відводиться велика роль в енергетичному обміні. Значення жирів в побудові найважливіших структур організму (наприклад, оболонки клітин нервової тканини), в синтезі гормонів надниркових залоз, в захисті організму від надмірної тепловіддачі, в транспортуванні жиророзчинних вітамінів вже давно добре відомо.

Жир тіла відповідає двом хімічним і гістологічним категоріям.

А - «істотний» жир, до якого відносяться ліпіди, що входять до складу клітин. Вони мають певний ліпідний спектр, а їх кількість становить 2-5% від маси тіла без жиру. «Істотний» жир зберігається в організмі і при тривалому голодуванні.

Б - «несуттєвий» жир (запасний, надлишковий), що знаходиться в підшкірній клітковині, в жовтому кістковому мозку і черевної порожнини - в жировій клітковині, розташованої біля бруньок, яєчників, в брижі і сальнику. Кількість «несуттєвого» жиру не постійно: він або накопичується, або використовується в залежності від енергетичних витрат і характеру харчування. Дослідження складу тіла плодів різного віку показали, що накопичення жиру в їх організмі відбувається головним чином в останні місяці вагітності - після 25 тижнів гестації і протягом першого-другого року життя. Накопичення жиру в цей період йде інтенсивніше, ніж накопичення білка.

Динаміка вмісту білка і жиру в структурі маси тіла плода і дитини

Маса тіла плода або дитини, г

Білок,%

Жир,%

Білок, г

Жир, г

1500

11,6

3,5

174

52,5

2500

12,4

7,6

310

190

3500

12,0

16,2

420

567

7000

11,8

26,0

826

1820

Така інтенсивність накопичення жирової тканини в періоді самого критичного зростання і диференціювання свідчить про провідному використанні жиру в якості пластичного матеріалу, але не енергетичного резерву. Це може бути ілюстровано і даними по накопиченню самого есенціального пластичного компонента жиру - поліненасичених довголанцюжкових жирних кислот класів ωЗ і ω6, що включаються в мозкові структури і визначають функціональні властивості мозку і апарату зору.

Накопичення ω-жирних кислот в тканини головного мозку плода і дитини

Жирні кислоти

До народження, мг / тиждень

Після народження, мг / тиждень

Всього ω6

31

78

18: 2

1

2

20: 4

19

45

Всього ω3

15

4

18: 3

181

149

Найменша кількість жиру спостерігається у дітей в препубертатном періоді (6-9 років). З початком статевого дозрівання знову спостерігається збільшення жирових запасів, причому в цей період вже є виражені відмінності в залежності від статі.

Одночасно зі збільшенням жирових запасів зростає вміст глікогену. Таким чином, накопичуються запаси енергії для використання її в початковому періоді постнатального розвитку.

Якщо перехід глюкози через плаценту і її накопичення у вигляді глікогену добре відомі, то, на думку більшості дослідників, жири синтезуються тільки в організмі плода. Через плаценту переходять тільки найпростіші молекули ацетату, які можуть бути вихідними продуктами для синтезу жиру. Про це свідчить різний зміст жиру в крові матері і дитини в момент народження. Так, наприклад, вміст холестерину в крові матері становить в середньому 7,93 ммоль / л (3050 мг / л), в ретроплацентарной крові - 6,89 (2650 мг / л), в пуповинної крові - 6,76 (2600 мг / л), а в крові дитини - всього 2,86 ммоль / л (1100 мг / л), т. Е. Майже в 3 рази нижче, ніж в крові матері. Порівняно рано формуються системи кишкового травлення і всмоктування жирів. Вони знаходять своє перше застосування вже при початку заковтування навколоплідних вод - т. Е. Амніотрофного харчуванні.

Терміни становлення функцій шлунково-кишкового тракту (терміни виявлення і вираженість у відсотках від аналогічної функції у дорослих)

Перетравлення жиру

Перше виявлення ферменту або функції, тижнів

Виразність функції у відсотках від дорослого

Подъязычная липаза

30

Більше 100

Панкреатична ліпаза

20

5-10

Коліпази панкреатическая

Невідомо

12

Жовчні кислоти

22

50

Засвоєння среднецепочечних тригліцеридів

Невідомо

100

Засвоєння довголанцюжкових тригліцеридів

Невідомо

90

Особливості обміну жирів в залежності від віку

Синтез жиру відбувається переважно в цитоплазмі клітин шляхом, зворотного циклу розпаду жиру по Кнооп-Лінену. Синтез жирних кислот вимагає наявності гідрогенізованих нікотінамідних ферментів (Наор), особливо Наор Н2. Так як головним джерелом Наор Н2 є пентозний цикл розпаду вуглеводів, інтенсивність утворення жирних кислот буде залежати від інтенсивності пентозного циклу розщеплення вуглеводів. Це підкреслює тісний зв'язок обміну жирів і вуглеводів. Існує образний вислів: «жири горять у полум'ї вуглеводів».

На величину «несуттєвого» жиру впливає характер вигодовування дітей на першому році життя і харчування їх в наступні роки. При грудному вигодовуванні маса тіла дітей і вміст жиру у них дещо менше, ніж при штучному. У той же час грудне молоко викликає транзиторне підвищення вмісту холестерину в перший місяць життя, що служить стимулом до більш раннього синтезу ліпопротеінліпази. Вважають, що це є одним з факторів, що гальмують розвиток атероматоза в наступні роки. Надмірне ж харчування дітей раннього віку стимулює утворення в жировій тканині клітин, що надалі проявляється схильністю до ожиріння.

Є відмінності і в хімічному складі тригліцеридів у жировій тканині у дітей і дорослих. Так, у новонароджених в жирі міститься відносно менше олеїнової кислоти (69%) у порівнянні з дорослими (90%) і, навпаки, більше пальмітинової кислоти (у дітей - 29%, у дорослих - 8%), чим і пояснюється більш висока точка плавлення жирів (у дітей - 43 ° С, у дорослих - 17,5 ° С). Це слід враховувати при організації догляду за дітьми першого року життя і при призначенні їм лікарських препаратів для парентерального застосування.

Після народження різко зростає потреба в енергії для забезпечення всіх життєвих функцій. У той же час припиняється надходження поживних речовин з організму матері, а доставка енергії з їжею в перші години і дні життя виявляється недостатньою, що не покриває навіть потреби основного обміну. Оскільки в організмі дитини вуглеводних запасів вистачає на відносно короткий період, новонароджений змушений відразу ж використовувати і жирові запаси, що чітко проявляється підвищенням в крові концентрації неестеріфіцірованних жирних кислот (НЕЖК) при одночасному зниженні концентрації глюкози. НЕЖК є транспортною формою жиру.

Одночасно зі зростанням змісту НЕЖК в крові новонароджених через 12-24 ч починає збільшуватися концентрація кетонів. Відзначається пряма залежність рівня НЕЖК, гліцерину, кетонів від енергетичної цінності їжі. Якщо відразу ж після народження дитини давати достатню кількість глюкози, то зміст НЕЖК, гліцерину, кетонів буде дуже низьким. Таким чином, новонароджений покриває свої енергетичні витрати в першу чергу за рахунок обміну вуглеводів. У міру збільшення кількості молока, яке отримує дитина, підвищення його енергетичної цінності до 467,4 кДж (40 ккал / кг), що покриває, принаймні, основний обмін, падає концентрація НЕЖК. Дослідження показали, що збільшення вмісту НЕЖК, гліцерину і поява кетонів пов'язані з мобілізацією цих речовин з жирової тканини, а не являють собою просте збільшення за рахунок надходить їжі. Щодо інших компонентів жирів - ліпідів, холестерину, фосфоліпідів, ліпопротеїнів - встановлено, що їх концентрація в крові пупкових судин у новонароджених дуже низька, але вже через 1-2 тижні вона зростає. Це підвищення концентрації нетранспортних фракцій жиру тісно пов'язане з надходженням їх з їжею. Це обумовлено тим, що в їжі новонародженого - грудному молоці - високий вміст жиру. Дослідження, проведені у недоношених дітей, дали аналогічні результати. Створюється враження, що після народження недоношеної дитини тривалість внутрішньоутробного розвитку має менше значення, ніж час, що минув після народження. Після початку годування грудьми прийняті з їжею жири піддаються розщепленню і резорбції під впливом ліполітичних ферментів шлунково-кишкового тракту і жовчних кислот в тонкій кишці. У слизовій оболонці середнього і нижнього відділів тонкої кишки резорбируются жирні кислоти, мила, гліцерин, моно-, ди-і навіть тригліцериди. Резорбція може відбуватися як шляхом піноцитозу маленьких жирових крапельок клітинами слизової оболонки кишечника (розмір хиломикрон менше 0,5 мкм), так і у вигляді утворення водорозчинних комплексів з жовчними солями і кислотами, холестеринів ефірами. В даний час доведено, що жири з коротким вуглецевим ланцюгом жирних кислот (С 12) всмоктуються безпосередньо в кров системи v. Portae. Жири ж з більш довгою вуглецевої ланцюгом жирних кислот надходять в лімфу і через загальний грудну протоку вливаються в циркулює кров. З огляду на нерозчинність жирів в крові транспорт їх в організмі вимагає певних форм. В першу чергу, відбувається утворення ліпопротеїнів. Перетворення хиломикронов в ліпопротеїни відбувається під впливом ферменту ліпопротеінліпази ( «освітлюючий фактор»), кофактором якої є гепарин. Під впливом ліпопротеінліпази здійснюється відщеплення вільних жирних кислот з тригліцеридів, які зв'язуються альбумінами і таким чином легко засвоюються. Відомо, що α-ліпопротеїни містять 2/3 фосфоліпідів і близько 1/4 холестерину плазми крові, β-ліпопротеїни - 3/4 холестерину і 1/3 фосфоліпідів. У новонароджених кількість α-ліпопротеїнів значно більше, тоді як β-ліпопротеїнів трохи. Тільки до 4 міс співвідношення α- і β-фракцій ліпопротеїнів наближається до нормальних для дорослого величинам (α-фракцій ліпопротеїнів - 20-25%, p-фракцій ліпопротеїнів - 75-80%). Це має певне значення для транспорту фракцій жиру.

Між жировими депо, печінкою і тканинами постійно відбувається обмін жирів. У перші дні життя новонародженого зміст естеріфіцірованний жирних кислот (ЕЖК) не збільшується, тоді як концентрація НЕЖК значно збільшується. Отже, в перші години і дні життя знижена реестеріфікація жирних кислот в стінці кишечника, що підтверджується також при навантаженні вільними жирними кислотами.

У дітей перших днів і тижнів життя нерідко спостерігається стеаторея. Так, виділення загальних ліпідів з калом у дітей до 3 міс становить в середньому близько 3 г / сут, потім у віці 3-12 міс воно зменшується до 1 г / сут. При цьому в фекаліях знижується і кількість вільних жирних кислот, що відображає краще всмоктування жиру в кишечнику. Таким чином, перетравлювання і всмоктування жирів в шлунково-кишковому тракті в цей час ще недосконалі, так як слизова оболонка кишечника і підшлункова залоза зазнають після народження процес функціонального дозрівання. У недоношених новонароджених активність ліпази становить всього 60-70% від активності, виявленої у дітей старше 1 року, тоді як у доношених новонароджених вона вища - близько 85%. У грудних дітей активність ліпази становить майже 90%.

Однак тільки активність ліпази ще не визначає всмоктування жиру. Іншим важливим компонентом, що сприяє всмоктуванню жирів, є жовчні кислоти, які не тільки активують ліполітичні ферменти, але і безпосередньо впливають на всмоктування жиру. Секреція жовчних кислот має вікові особливості. Наприклад, у недоношених новонароджених виділення жовчних кислот печінкою становить лише 15% тієї кількості, яка утворюється в період повного розвитку її функції у дітей 2 років. У доношених новонароджених ця величина підвищується до 40%, а у дітей першого року життя вона дорівнює 70%. Ця обставина дуже важливо з точки зору харчування, оскільки половина потреби дітей в енергії покривається за рахунок жиру. Оскільки мова йде про грудне молоко, перетравлювання і всмоктування здійснюються досить повно. У доношених дітей всмоктування жирів з грудного молока відбувається на 90-95%, у недоношених дещо менше - на 85%. При штучному вигодовуванні зазначені величини знижуються на 15-20%. Встановлено, що ненасичені жирні кислоти засвоюються краще, ніж насичені.

Тканини людини можуть розщеплювати тригліцериди до гліцерину і жирних кислот і назад їх синтезувати. Розщеплення тригліцеридів відбувається під впливом тканинних ліпаз, проходячи через проміжні стадії ді-і моногліцеріцов. Гліцерин фосфорилируется і включається в гліколітичну ланцюг. Жирні кислоти піддаються окислювальним процесам, локалізованим в мітохондріях клітин, і піддаються обміну в циклі Кнооп-Лінена, суть якого полягає в тому, що при кожному оберті циклу утворюється одна молекула ацетілкоензіма А і ланцюг жирної кислоти скорочується на два вуглецевих атома. Однак, незважаючи на великий приріст енергії при розщепленні жирів, організм віддає перевагу використовувати в якості джерела енергії вуглеводи, так як можливості аутокаталітіческой регуляції приросту енергії в циклі Кребса з боку шляхів обміну вуглеводів більше, ніж при обміні жирів.

При катаболизме жирних кислот відбувається утворення проміжних продуктів - кетонів (β-оксимасляная кислота, ацетоуксусная кислота і ацетон). Їх кількість має певне значення, так як вуглеводи їжі і частина амінокислот мають антікетонним властивостями. Спрощено кетогенная дієти можна виразити наступною формулою: (Жири + 40% білків) / (Вуглеводи + 60% білків).

Якщо це співвідношення перевищує 2, то дієта має кетонах властивостями.

Слід мати на увазі, що незалежно від виду їжі існують вікові особливості, що визначають схильність до кетозу. Діти у віці від 2 до 10 років особливо до нього схильні. Навпаки, новонароджені і діти першого року життя більш стійкі до кетозу. Можливо, що фізіологічне «дозрівання» активності ферментів, що беруть участь в Кетогенез, відбувається повільно. Утворення кетонів здійснюється переважно в печінці. При накопиченні кетонів виникає синдром ацетонемічного блювання. Блювота виникає раптово і може тривати протягом декількох днів і навіть тижнів. При обстеженні хворих виявляється яблучний запах з рота (ацетон), а в сечі визначається ацетон. При цьому в крові вміст цукру - в межах норми. Кетоацидоз властивий також цукрового діабету, при якому виявляється гіперглікемія і глюкозурія.

На відміну від дорослих, у дітей є вікові особливості ліпідограмми крові.

Вікові особливості вмісту жиру і його фракцій у дітей

Показник

Новонароджений

Г рудної дитина 1-12 міс

Діти від 2

1 ч

24 ч

6-10 днів

До 14 років

Загальні ліпіди, г / л

2,0

2,21

4,7

5,0

6,2

Тригліцериди, ммоль / л

0,2

0,2

0,6

0,39

0,93

Холестерин загальний, ммоль / л

1,3

-

2,6

3,38

5,12

Ефективно пов'язаний холестерин,% від загального

35,0

50,0

60,0

65,0

70,0

НЕЖК, ммоль / л

2,2

2,0

1,2

0,8

0,45

Фосфолипиды, ммоль/л

0,65

0,65

1,04

1,6

2,26

Лецитин, г / л

0,54

-

0,80

1,25

1,5

Кефалін, г / л

0,08

-

-

0,08

0,085

Як видно з таблиці, вміст загальних ліпідів у крові підвищується з віком: тільки протягом першого року життя воно збільшується майже в 3 рази. У новонароджених щодо високий вміст (у відсотках від загальної кількості жиру) нейтральних ліпідів. На першому році життя значно зростає вміст лецитину при відносній стабільності Кефалінія і лізолецітіна.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Порушення обміну жиру

Порушення обміну жиру можуть відбуватися на різних етапах його метаболізму. Хоча і рідко, спостерігається синдром Шелдона-Рея - мальабсорбції жиру, обумовленої відсутністю панкреатичної ліпази. Клінічно це проявляється целіакоподобним синдромом зі значною стеатореей. Внаслідок цього маса тіла хворих збільшується повільно.

Виявляється і зміна еритроцитів внаслідок порушення структури їх оболонки і строми. Подібне ж стан виникає після оперативних втручань на кишечнику, при яких резецируются його значні ділянки.

Порушення травлення і всмоктування жиру спостерігається також при гіперсекреції соляної кислоти, яка інактивує панкреатическую липазу (синдром Золлінгера-Еллісона).

Із захворювань, в основі яких лежить порушення транспорту жиру, відома абеталіпопротеінемія - відсутність β-ліпопротеїнів. Клінічна картина цього захворювання схожа з такою целіакії (діарея, гіпотрофія та ін.). У крові - низький вміст жиру (сироватка прозора). Однак частіше спостерігаються різні гиперлипопротеинемии. Відповідно до класифікації ВООЗ, розрізняють п'ять типів: I - гіперхіломікронемія; II - гіпер-β-липопротеинемия; III - гіпер-β-гіперпре-β-липопротеинемия; IV - гіперпре-β-липопротеинемия; V - гіперпре-β-липопротеинемия і хіломікронемія.

Основні типи гиперлипидемий

Показники

Тип гіперліпідемії

I

IIA

Так

III

IV

V

Тригліцериди

Підвищено

Підвищено

Підвищено

Chylomicron

Холестерин загальний

Підвищено

Підвищено

Ліпопротеїн-ліпаза

Знижено

Ліпопротеїни

Підвищено

Підвищено

Підвищено

Ліпопротеїди дуже низької щільності

Підвищено

Підвищено

Залежно від зміни сироватки крові при гиперлипидемиях і змісту фракцій жиру їх можна розрізняти по прозорості.

В основі I типу лежить дефіцит ліпопротеінліпази, в сироватці крові міститься велика кількість хиломикронов, внаслідок чого вона каламутна. Нерідко виявляються ксантоми. Хворі часто страждають панкреатитом, що супроводжується нападами гострого болю в животі, виявляється і ретинопатія.

II тип характеризується підвищенням в крові змісту β-ліпопротеїнів низької щільності з різким збільшенням рівня холестерину і нормальним або злегка підвищеним вмістом тригліцеридів. Клінічно нерідко виявляються ксантоми на долонях, сідницях, периорбітальні і ін. Рано розвивається артеріосклероз. Деякі автори виділяють два підтипи: IIА і IIВ.

III тип - підвищення так званих флотирующих β-ліпопротеїнів, високий вміст холестерину, помірне підвищення концентрації тригліцеридів. Нерідко виявляються ксантоми.

IV тип - підвищення вмісту пре-β-ліпопротеїнів зі збільшенням тригліцеридів, нормальним або злегка підвищеним вмістом холестерину; хіломікронемія відсутня.

V типу властиво підвищення ліпопротеїнів низької щільності зі зменшенням очищення плазми від харчових жирів. Захворювання клінічно проявляється болями в животі, хронічним рецидивуючим панкреатитом, гепатомегалією. Цей тип у дітей зустрічається рідко.

Гиперліпопротєїнемії частіше є генетично зумовленими захворюваннями. Їх відносять до порушення перенесення ліпідів, і список цих захворювань стає все більш повним.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Хвороби системи транспортування ліпідів

 • сімейні:
  • гіперхолестеринемія;
  • порушення синтезу апо-В-100;
  • комбіновані гіперліпідемії;
  • гіперап-β-ліпопротеїнемія;
  • дис-β-липопротеинемия;
  • фітостерол;
  • гипертриглицеридемия;
  • гервіомікронемія;
  • типу 5-гиперлипопротеинемии;
  • гіпер-α-липопротеинемия типу хвороби Tangier;
  • недостатність лецитин / холестерин ацілтрансферази;
  • анти-α-ліпопротеїнемія.
 • Аталіпопротеїнемія.
 • Гикопеталопротеинемия.

Однак часто ці стани розвиваються вдруге при різних захворюваннях (червоний вовчак, панкреатит, цукровий діабет, гіпотиреоз, нефрити, холестатичні жовтяниці та ін.). Вони ведуть до раннього ураження судин - артеріосклерозу, ранньому формуванню ішемічної хвороби серця, небезпеки розвитку крововиливів в головний мозок. Протягом останніх десятиліть постійно зростає увага до дитячих витоків хронічних серцево-судинних захворювань дорослого періоду життя. Описано, що і у молодих людей наявність порушень ліпідного транспорту може призводити до формування атеросклеротичних змін в судинах. Одними з перших дослідників цієї проблеми в Росії були В. Д. Цінзерлінг і М. С. Маслов.

Поряд з цим відомі і внутрішньоклітинні ліпоїдози, серед яких у дітей найбільш часто зустрічаються хвороба Німана-Піка і хвороба Гоше. При хвороби Німана-Піка спостерігається відкладення в клітинах ретикулоендотеліальної системи, в кістковому мозку сфінгоміеліна, а при хворобі Гоше - гексозоцереброзідов. Одним з головних клінічних проявів цих захворювань служить спленомегалія.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.