^

Як естрадіол впливає на наш організм?

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Дослідження підтверджують, що гормон з групи естрогенів естрадіол допомагає м'язам серця зміцнюватися, а серцю працювати більш активно. На які групи м'язів і органи ще впливає естрадіол і як це позначається на рухах нашого тіла і вазі?

trusted-source[1], [2], [3], [4],

Як естрадіол впливає на роботу тіла?

Як естрадіол впливає на роботу тіла?

Естрадіол (при нормальному його рівні в організмі) впливає не тільки на серцево-судинну систему, а ще й на гладкі м'язи. Ці м'язи - частина сечового міхура і кишечника. Тобто робота цих органів теж залежить від кількості естрадіолу в крові.

Цей гормон ще й контролює роботу м'язів скелета. Він покращує нашу рухливість, підвищує міцність кісткової тканини. Дослідження в спортивних центрах показують, що, якщо в період клімаксу жінка контролює рівень естрадіолу в крові, у неї буде міцніший скелет, що не буде схильності до переломів.

Як естрадіол впливає на роботу м'язів?

Завдяки естрадіолу поліпшується сила скорочення м'язів, а це робить жінки більш спортивною і підтягнутою. Якщо естрадіол впливає на силу скорочення, то і на можливість більш швидкого розслаблення теж.

Це дає можливість жінці більш спокійно ставитися до стресових ситуацій, протистояти стресам. А значить, зменшується стомлюваність і збільшується працездатність. При активному впливі естрадіолу вага не збільшується, залишається в нормі.

Результати дослідження впливу естрадіолу на роботу м'язів показали вражаючі результати. Учені з американського інституту штату Колорадо з'ясували, що сила стиснення руки у тих жінок, які в період клімаксу поповнювали запаси естрадіолу, вище, ніж у жінок, гормони не беруть.

Естрогени і спорт

А якщо естрадіол приймати ще в поєднанні з заняттями спортом, ефект ще вище. Сильніше за всіх в результаті дослідження виявилися жінки, які вдавалися до гормонозаместительной терапії і займалися на тренажерах.

Вчені Кілллонен і Йенсен в різний час проведення експериментів з гормонами, з'ясували, що прийом естрогенів в поєднанні з аеробними навантаженнями покращує фігуру, збільшує м'язову масу, а кількість жирів на талії і стегнах зменшує.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Естрогени і вага

Правда, вага при цьому не скакав ні вліво, ні вправо, залишаючись незмінним. Вчені дізналися, чому. Жирова тканина в 6 разів легше, ніж м'язова. І коли жирів в організмі стає менше, а м'язової тканини - більше, відбувається заміщення. І вага залишається на тому ж рівні.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

На що ще впливають естрогени?

Крім того, що м'язи міцнішають, сили стає більше, знижується стомлюваність. Але, крім цього, міцнішає також кісткова тканина. Але цей ефект спостерігається тільки в разі суміщення фізичного навантаження і гормонотерапії. Коли жінка, займаючись спортом, гормони не вживає, кісткова тканина зміцнюється набагато повільніше.

Особливістю дослідження є те, що жінки, схильні до ожиріння, виграють від гормонотерапії більше. Справа в тому, що у тих жінок, у яких більше м'язової тканини і жирів, більш активний гормонообмен.

Це пояснюється просто: чим більше жирової і м'язової тканини, тим більше в них естрогенів. А значить, обмін естрогенів проходить активніше. Плюс - кістки і м'язи жінок, схильних до повноти, стають міцнішими, ніж у їх худих ровесниць. Але повні жінки після гормонотерапії схильні більше набирати вагу або просто не втрачати його, залишаючись в тій же ваговій категорії.

Естрогени і менструальний цикл

Гормони під час місячних теж здатні впливати на вагу і рухи тіла, а також силу м'язів. І їх здатність скорочуватися. Це доводять дослідження доктора Філліпса, проведені в 1993 році. Група пацієнток від 20 до 30 років під час овуляції відзначали силу м'язів, збільшену в кілька разів.

Пояснимо: під час овуляції в організмі набагато збільшується рівень гормону естрадіолу, пацієнтки отримують шанс зміцнити своє тіло. Якщо в цей час займатися ще й спортом, обсяг м'язів набагато збільшується, а кількість жирової тканини зменшується.

Що стосується самого періоду менструації, тобто часу, коли у жінки кровотеча, гормон прогестерон пригнічує рівень естрадіолу. І тоді м'язова сила втрачається, жінка відчуває слабкість, у неї можуть бути різкі зміни настрою, підвищена стомлюваність.

Досліди доктора САУЕР в 1996 році показали, що така стомлюваність і зміна сили скорочень особливо спостерігалася в області стегон і передпліч. Причому навіть гормональна терапія особливих результатів у цьому випадку не давала. Природа передбачила цей часовий період для відпочинку жінок, а не для активної діяльності.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Особливості роботи естрадіолу

Дослідження показують, що, коли рівень гормону естрадіолу в організмі падає, м'язової тканини стає менше. Тобто жінка виглядає більш худий, її шкіра - більш обвислий. Але, коли рівень естрадіолу в крові відновлюється, то м'язова маса теж відновлюється до норми. Так само, як і вага.

В результаті наукових досліджень також стало відомо, що естрадіол впливає безпосередньо на м'язи. Завдяки його присутності м'язи захищені від впливу вільних радикалів (речовин, що викликають старіння). Особливо цінно це в період активних фізичних навантажень (плавання, аеробіка, фітнес, біг).

Вчені зробили висновок, що, коли ми втрачаємо естрадіол, м'язи більш схильні до руйнування в'ялості. Крім того, вони навіть відновитися не можуть, поки рівень естрадіолу людина не налагодить.

Знайте: щоб м'язи розвивалися нормально, їм потрібно більше калорій, ніж іншим тканинам. Коли ми втрачаємо масу м'язів, жири спалюються вже не так ефективно, і людина може одужувати. Щоб і м'язи були хорошими, міцними, і жири спалювалися більш активно, важливо приймати потрібні гормони і займатися спортом.

Який ваш рівень естрогену в організмі, зокрема естрадіолу, можна визначити за допомогою тестів на гормони. Вчасно звертайтеся до ендокринолога і будьте здорові! Як естрогени впливають на обмін речовин?

Дослідження впливу естрогенів на організм показують, що під час клімаксу в організмі відбуваються незворотні зміни. А естрогени сприяють поліпшенню багатьох процесів, в тому числі - активізації обміну речовин. Як це відбувається?

trusted-source[22], [23], [24]

Під час клімаксу втрачається калій

Це доведено дослідженнями американських вчених в 1991 році. Коли у жінки настає період клімаксу, рівень калію в організму стає набагато менше, і втрати ці незворотні. Чому калію стає менше? Тому що втрачається рівень естрадіолу - гормону з групи естрогенів. А через це пригнічується вироблення калію.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Вплив естрадіолу на розвиток м'язів і кісток

Через це м'язи можуть погано розвиватися, ставати в'ялими і млявими. До того ж, якщо ви хочете поповнити в організмі запас корисних речовин, через низький рівень естрадіолу вони будуть погано засвоюватися. Це такі речовини, як магній, калій і цинк, життєво необхідні для роботи внутрішніх органів.

Естрадіол допомагає цим речовинам засвоюватися, а його відсутність або малі дози - навпаки. Без калію, магнію і цинку обмін речовин в організмі буде млявим, повільним, і тоді стануть накопичуватися жири. Поганий метаболізм також уповільнює фортеця і щільність кісткової тканини, а також негативно впливає на роботу і розвиток м'язів.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Вплив естрадіолу на рівень холестерину

Холестерин буває поганим і хорошим. Перший негативно впливає на організм, другий - позитивно. Якщо рівень естрадіолу в крові високий, то і рівень хорошого холестерину теж підвищується, а рівень поганого - знижується. І навпаки: низький рівень естрадіолу стимулює активність поганого холестерину, і як наслідок - різних захворювань.

Дослідження показують, що поганий холестерин лікарі спостерігають у тих пацієнток, які страждають ожирінням. Тому варто обов'язково раз на рік перевіряти кров на рівень холестерину проходити гормональні тести. Це дасть можливість вчасно поповнювати рівень естрадіолу нормалізувати роботу всього організму.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49]

Вплив естрадіолу на кров

Коли естрадіолу в крові недостатньо, підвищується рівень жирів в кров'яних клітинах, особливо у жінок з ожирінням. Як наслідок, такі жінки більше ризикують захворіти на діабет, оскільки рівень цукру в крові теж підвищується.

Хороший, в нормі рівень естрадіолу в крові знижує жирність крові, а також тромбоутворення. Якщо ви підвищите рівень естрадіолу до норми, уникнете ризику серцево-судинних захворювань.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55]

Естрадіол і здоровий сон

Ви помічали, що іноді погано спите, і навіть снодійні мало чим можуть допомогти? Винуватцями цього неприємного вимотує стану можуть бути знову-таки гормони. Якщо в крові недостатньо естрадіолу - статевого гормону з групи естрогенів - людина уві сні не може відпочивати повноцінно. Навіть його зростання з цієї причини значно сповільнюється.

В організмі виробляється більше прогестерону, а цей гормон має властивість пригнічувати виробництво гормонів росту. Але до чого тут зайву вагу?

Справа в тому, що гормон росту безпосередньо впливає на те, як ростуть м'язи і накопичується чи зайва жирова тканина. Якщо гормону росту в організмі вистачає, то з ростом і пружністю м'язів проблем не буде.

У повних жінок вироблення гормону росту в організмі уповільнена. Саме тому жирова тканина у них накопичується, а м'язова не розвивається. Навіть навпаки, втрачається, тоді м'язи стають млявими і неслухняними.

trusted-source[56], [57], [58], [59]

Клімакс і гормон росту

У той час, коли у жінки починається період перед клімаксом, її гормональний фон кардинально змінюється. Естрадіолу в організмі стає менше, а від цього знижується рівень і гормону росту. І тоді виходить цікава ситуація: скільки б ви не займалися спортом і які навантаження б собі не давали, м'язова маса не зростатиме.

Кістки все одно залишатимуться слабкими, а м'язи - в'ялими. Тобто спорт без потрібних гормонів не принесе ніякого результату.

За деякими відомостями, завдяки тестостерону нарощується м'язова маса людей і того, і іншого статі. Але насправді нормальну роботу м'язів може підтримати і жіночий гормон естрадіол. Завдяки йому нарощується м'язова маса, до того ж, спалюються зайві жири. Це за умови занять спортом.

Крім того, завдяки естрадіолу налагоджується робота всього організму, а не тільки покращаться окремі його функції.

Вчасно підвищуйте рівень гормонів в своєму організмі і будьте здорові. Як естрадіол впливає на настрій?

Щоб апетит терзав нас не так сильно, і у нас була можливість спалювати жири, ми намагаємося збільшити кількість серотоніну в організмі. Навіщо і як гормони можуть впливати на наш настрій? Зокрема, гормони з групи естрогенів.

Серотонін і наш вага

Наукові дослідження, які тривали більше трьох десятків років, показали цікаві результати. Знижений рівень серотоніну в крові людини веде до надмірної ваги. Крім того, недолік серотоніну призводить до зниження настрою, плаксивості, дратівливості, неможливості концентрувати увагу. І ще людина зі зниженим рівнем серотоніну починає сильно відчувати найменшу біль. У нього можуть бути порушення роботи травного тракту, всмоктування і перетравлення їжі.

Психіка теж змінюється: можуть з'являтися нав'язливі ідеї, порушується сон, настрій може бути настільки поганим, що людині нічого не хочеться.

Чому ж виникають такі стани?

З кожним роком у людини може знижуватися рівень серотоніну. Якщо не стежити за ним, звичайно, і не приймати необхідних гормонів за рекомендацією лікаря. Зниження рівня серотоніну провокують також постійні стреси, недосипання, поганий раціон, постійне вживання алкоголю, неконтрольоване застосування медпрепаратів, особливо - транквілізаторів.

Препарати від алергії, які людина приймає постійно і в підвищених дозах, теж можу знижувати вироблення серотоніну. Те ж саме негативний вплив на вироблення серотоніну викликає куріння. Курці страждають від перепадів настрою частіше, ніж інші люди.

Групи ризику

У групі ризику серед жертв гормонального дисбалансу - жінки від 45 до 49 років. У цій категорії жінок зайву вагу і депресивні стани в зв'язку з гормональними змінами можуть виявлятися особливо яскраво. У них рівень естрадіолу опускається набагато нижче, ніж був раніше.

У передклімактеричному стані у жінок різко змінюється настрій і самопочуття. Їм складно себе контролювати. Жінки зізнаються, що відчувають себе як на американських гірках, і це лякає.

Як змінюється організм жінки в період клімаксу?

Подумати тільки: тіло жінки в цей період може одужувати, а відчуття - змінюватися. Жінку кидає то в жар, то в холод. Настрій теж може переходити від відчуття глибокого щастя до такої ж сильної депресії.

Цей момент важливо не упустити і обов'язково проконсультуватися з лікарем на предмет гормонозаместительной терапії.

Як гормони впливають на роботу мозку?

Якщо в організмі достатньо естрадіолу, це може впливати на роботу інших гормонів, які виробляє мозок. Це безпосередньо впливає на перепади настрою. Отже, відбувається вплив естрадіолу на ендорфіни, гормони вазопресин, окситоцин і вазопресин.

Від цього підвищується апетит, одночасно гальмується обмін речовин. І жінка неодмінно поправляється. До того ж, через активне впливу гормонів на мозкові центри порушується механізм, що дозволяє контролювати апетит.

Жінка не може регулювати свою вагу. Це її лякає і дратує. А потрібно просто проконтролювати рівень гормонів, пройшовши гормональні тести.

Естрадіол і ендорфіни

Ці гормони особливо сильно проявляють свій вплив в організмі вагітних. Найбільше - на останніх тижнях. Тоді ендорфінів, як і естрадіолу, в організмі майбутньої мами досить багато, більше норми.

Це добре тим, що апетит вже не такий звірячий, оскільки ендорфіни мають властивість його знижувати.

А ось коли жінка народила, рівень ендорфіну в крові значно знижується. Це означає, що у жінки і настрій може значно впасти - прямо-таки до критичної позначки. Саме тому так часто у жінок виникає післяродова депресія.

Вся справа в гормонах, а не в життєвих негараздах. Цей стан можна порівняти з припиненням прийому наркотичних засобів. Спочатку жінка була щаслива, а потім у неї відібрали це джерело - різко зменшилася кількість ендорфінів.

Звичайно ж, жінка реагує плаксивість, нападами агресії, потім апатії, страждає від припливів спека, турбується, мучиться від захворювань шлунка.

Це закінчується не тільки психічними розладами, але ще і фізичними змінами. Жінці дуже важко худнути, якщо тільки вона не заповнить нестачу ендорфінів. Це можна зробити за допомогою прийому гормонів, призначених лікарем, в поєднанні зі спортом.

Вчасно звертайтеся до гінеколога і ендокринолога і будьте здорові.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.