^

Як естрогени впливають на вагу жінки?

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Дуже складно розібратися у всій тій інформації, яка стосується впливу естрогенів на жіночий організм. Тому ми вирішили допомогти нашим читачкам і роз'яснити для них ці питання.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Як впливають на жіноче здоров'я три типи естрогенів?

Виділяють 3 типи естрогенів: естрадіол (Е2), естрон (Е1), естрол (ЕЗ). Рівень цих гормонів в жіночому організмі залежить від кількості жирових відкладень, їх щільності, генетичної схильності до ожиріння, а також вікові особливості. Звичайно, не останню роль в гормональному фоні грає і спосіб життя жінки, її звички і система харчування.

Оскільки з кожним роком гормональний баланс стає все слабшою, розхитати, ви просто зобов'язані стежити за рівнем гормонів, щоб не наробити непоправних помилок і не погладшати. Наслідки можуть бути незворотними.

Важливо не пропустити той момент, коли естрадіолу стає все менше, а рівень інших гормонів з групи естрогенів коливається, і вплив їх на організм абсолютно різний. Давайте роз'яснимо питання впливу кожного з гормонів докладніше, щоб не заплутатися в інформації.

Позитивний гормон бета-естрадіол, або Е2

Бета-естрадіол - це один з найактивніших естрогенів, який секретується в організмі з дня, коли у дівчинки перша менструація, і до моменту початку клімаксу. Е2 контролює понад 400 різних функцій організму.

Це і зір, і стан шкіри, і фортеця м'язів, і хорошою кісткової системи. Цей гормон відповідає також і за нормальне статевий потяг.

Як виглядає жінка з низьким рівнем естрадіолу?

Уявіть, як може почувати себе жінка в момент настання клімаксу. Це означає, що яєчники тепер виробляють все менше статевих гормонів. Відповідно, бета-естрадіолу теж. Через це шкіра жінки може виглядати блідо і кволо, волосся тьмяніють, нігті ламаються.

Страждають не тільки вони, але ще і серце, і судини, і кісткова система. Кровоносна система теж зазнає втрат, кровотік сповільнюється, кров набагато повільніше і гірше насичується киснем.

Якщо бета-естрадіолу в організмі мало, інші гормони замінити його відсутність не можуть. Правда, в жировій тканині виробляється ще один жіночий гормон - естрон. Але йому не під силу повністю впоратися з роллю естрадіолу.

Якщо в період менопаузи вам потрібно заповнити втрату естрогенів в організмі, то варто з трьох їх типів все-таки вибрати естрадіол, а не інші два. Це дасть можливість заповнити хімічні елементи, які раніше, з дня першої менструації і до періоду менопаузи, активно виробляли яєчники.

Негативний гормон естрон (Е1)

Цей гормон виручить жінку, для якої настав час клімаксу. Жирова тканина жіночого організму може виробляти його навіть тоді, коли яєчники втратили свої функції. Вироблення бета-естрадіолу гальмується або зовсім припиняється, тому вироблення естрону дає можливість хоч якось заповнити втрату естрогенів.

Але не поспішайте радіти. Дослідження показують, що естрон може провокувати такі захворювання, як рак шийки матки, рак грудних залоз. Особливо у тих жінок, які схильні до повноти і яким більш ніж 45 років.

Де утворюється естрон?

Його синтезують печінку, яєчники і надниркові залози, а ще жирова тканина. Естрон використовується в організмі, щоб відтворювати естрадіол. Правда, ці процеси відбуваються в організмі ще до менопаузи.

Після клімаксу естрон перетворюється в естрадіол вже не так активно і не в такій кількості. Причина - майже повне припинення роботи яєчників. Хоча як і раніше джерелом естрону може бути жирова тканина, і в дуже маленьких кількостях його синтезують наднирники і печінку.

Висновок: естрону, який називають поганим естрогеном через його здатності руйнувати організм, виробляється більше у тих, хто має жирові запаси. Тобто у повних жінок. Більше жиру - більше гормону естрогену під назвою естрон.

Один з найбільш слабких жіночих гормонів естріол (Е3)

Чому медики називають цей статевий гормон одним з найслабших? Його дуже мало у не вагітних жінок. Його набагато більше у вагітних, оскільки естріол синтезується в плаценті.

Інформація про естрол дуже спірна. У багатьох інструкціях медпрепаратів пишуть, що естрол допомагає схуднути, поліпшити зір, пам'ять, слух і інші функції організму. Насправді це далеко не так.

По-перше, естріолу у не вагітних мізерно мало, тому він не може впливати на жіноче самопочуття. По-друге, він відрізняється від естрадіолу тим, що не впливає позитивно ні на пам'ять, ні на слух, ні на уважність, ні на роботу серця або судин. Його можна вважати нейтральним гормоном - ні хорошим, як бета-естрадіол, ні поганим, як естрон.

Естрогенових рецепторів: як і навіщо?

Гормони - це не просто речовини, що впливають на самопочуття і зовнішній вигляд. Це чудовий метод передачі інформації. Інформації про те, як робота органи і системи в організмі - самі по собі і як вони взаємодіють між собою. Щоб прийняти гормональне повідомлення, як на телеграфі, між гормонами є спеціальні доріжки - рецептори. За ним органи приймають і доставляють інформацію і працюють згідно з нею.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Де знаходяться гормональні рецептори?

Де знаходяться гормональні рецептори?

У всіх органах: серце, легені, мозок, м'язи, кровоносні судини, сечовий міхур, кишечник, матка. І навіть очні м'язи є місцем проходження трас гормональних рецепторів. Зокрема, естрогенних.

Але варто знати, що в кожному органі різну кількість гормональних рецепторів, і розосереджені вони по-різному.

Як передаються сигнали гормональних рецепторів?

Щоб органи і системи могли розуміти ці складні, а часто і слабкі сигнали гормонів, в організмі має бути досить бета-естрадіолу. Особливо в тих ділянках організму, де гормональні рецептори зосереджені.

Чи є заміна естрадіолу? 

Згідно з дослідженнями, саме бета-естрадіол здатний активізувати і посилювати сигнали від інших гормонів. І, як результат, сприяти їх правильної передачі між органами. Коли жінка підходить до періоду клімаксу, естрадіолу в її організмі стає набагато менше, а потім яєчники і зовсім перестають його виробляти. Це веде до порушень роботи органів. Зокрема, до порушення обміну речовин і як наслідок - ожиріння.

Іноді у пресі ми читаємо інформацію про те, що естрон міг би замінити роботу естрадіолу, оскільки навіть в період менопаузи організм може його виробляти. Але, на жаль, це не так. Естрон занадто слабкий, щоб взяти на себе всі функції естрадіолу.

Тому потрібно звернутися до лікаря-ендокринолога для обстеження і призначення гормональної терапії.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.