^

Здоров'я

A
A
A

Алергія на каву

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Велика кількість людей на нашій планеті страждає різними формами алергій, причому фактори, які їх викликають, можуть сильно відрізнятися. Алергічні реакції на різні продукти харчування відносяться до числа найбільш поширених і характерних для людини. Серед безлічі харчових алергій заслуговує пильної уваги і алергія на каву. Багато людей навіть не підозрюють, що такий різновид алергії існує, тому намагаються відмовлятися від інших продуктів, виключаючи їх зі свого раціону.

Проявлятися алергія на каву може як постійно, так і зовсім спонтанно. Для кого-то така реакція на каву не стане суттєвою неприємністю, але для кавоманів - це справжній вирок. Способів подолання такого захворювання медицина в даний час не знає, а єдиним дієвим виходом є повна відмова вживання кави.

trusted-source[1], [2]

Причини алергії на каву

Чому у людей може проявлятися алергія на каву? Він містить таку речовину, як хлорогенова кислота. На думку фахівців, саме ця складова здатна викликати серйозну алергію. Але це лише речовина, яке активно впливає на будь-який організм. Причиною непереносимості кави є проблеми з імунітетом, захворювання органів шлунково-кишкового тракту, а також хвороби органів, які відповідальні за фільтрацію речовин, що виявляються в людському організмі. Це такі органи, як печінка, нирки і підшлункова залоза.

В окремих випадках алергія на каву стає причиною надмірного вживання цього напою. Потрібно пам'ятати, що кава сам по собі - висококонцентрований напій, який може надавати шкоди людському організму. Протипоказано вживання кави людям з хворим серцем і шлунком. Тому зловживання кави - це додатковий фактор ризику.

У людей, що мають непереносимість кави можлива поява і інших алергій - на шоколад, какао, різні солодкі газовані напої, і навіть чай. У такій ситуації при виборі продуктів потрібна підвищена обережність і пильність.

trusted-source[3], [4]

Симптоми алергії на каву

Симптоми непереносимості кави дуже нагадують прояви інших видів харчових алергічних реакцій. До числа найбільш поширених симптомів алергії на каву відносять:

  1. шкірні реакції (свербіж шкіри, поява червоних плям на шкірі, кропив'янка тощо); 
  2. дихальні реакції (задишка, кашель, чхання і т.д.); 
  3. травні реакції (діарея, метеоризм, гикавка т.д.).

Крім того, алергічна реакція може виявлятися у вигляді сильного неприємного ознобу, прискореного биття серця, нападів мігрені. У деяких випадках, реакція на каву може з'являтися навіть від запаху: наприклад, люди починають чхати, але все одно, як правило, не відмовляються від напою, що бадьорить. А це насправді може бути тільки початковий тривожний знак, до якого варто було б прислухатися, так як це перша стадія алергії на каву. Через час така безневинна реакція може посилитися і викликати основні вищевикладені симптоми.

Як тільки Ви помічаєте якийсь із симптомів під час або після вживання кави, то Вам необхідно скористатися протівоаллергенннимі препаратами і простежити за реакцією організму. Якщо Вам кращає, то скоріше за все у вас саме цей вид алергії. Потрібно розуміти, що повністю позбутися від непереносимості не вдасться, можна лише на час послабити несприятливий вплив кави на організм.

trusted-source[5]

Як проявляється алергія на каву?

Алергія на каву може виникнути як спонтанна і несподівана реакція, так і бути повторюваним явищем. Особливості прояву і характер алергії часто залежить від виду кави. Даний напій в першу чергу поділяється на заварний і розчинний. На цих видах і потрібно зупинитися докладніше. Справжня кава, тобто заварний, як правило, і здатний викликати більш сильні алергічні реакції.

До найбільш приватним проявам алергії відносять висип, пухирі, лущення і почервоніння шкіри, які зазвичай з'являються на лиці, а саме біля рота і носа. Також нерідкі набряки, болі в районі живота, діарея (розлад шлунка), виникнення задишки. Всі ці симптоми є ознакою алергічного гастроентериту. У найсерйозніших проявах алергія на каву супроводжується сильним підвищенням температури, і навіть набряк Квінке (відчутним збільшенням розмірів лиця або якийсь його частини або кінцівок).

Як правило, після дебютної алергічної реакції на даний напій виникає і непереносимість його запаху: у результаті може бути напад нудоти, раптове запаморочення, блювота, сильний нежить і інші неприємні відчуття.

trusted-source[6], [7], [8]

Алергія на розчинну каву

Непереносимість такого напою, як розчинна кава, дещо відрізняється. У випадку з розчинною або порошковим кави основною причиною алергічної реакції виступає кофеїн. Але можливі й винятки. У розчинній каві часто зустрічаються різні хімічні і харчові домішки, які також можуть викликати алергію. Вся справа в тому, що самої кави в розчинній напої близько 15 відсотків, а все інше - це смакові добавки, харчові барвники, ароматизатори. Ці речовини активно утримують кофеїн в організмі, якого в розчинній напої і так більше, ніж в зерновому. Згодом регулярне вживання порошкового розчинної кави викликає передозування кофеїном. Вживання кави без кофеїну ситуації не змінить, тому що такий напій може призводити до жовчнокам'яної хвороби.

Першорядні ознаки алергії на каву, такі як набряки, висипання на шкірі або свербіж, при вживанні розчинної кави зустрічаються досить рідко, а ось болю в животі, розлади і блювота бувають практично завжди. Набряк Квінке також виключати не можна.

trusted-source[9]

Діагностика алергії на каву

Перш ніж говорити про боротьбу з алергією на каву, необхідно остаточно і однозначно діагностувати непереносимість, зробивши спеціальні тести. Сучасні технології дозволяють здавати аналізи на специфічні алергени. Після консультації з лікарем, Вам повинні запропонувати найкращий варіант діагностики. Пацієнтам може бути запропоновано здати шкірні проби, пройти біоенергетичну діагностику на комп'ютері або зробити діагностичне дослідження волосся та аналіз крові.

Шкірні алергопроби на увазі введення нестерпного речовини під шкіру в незначних дозах з метою перевірки реакції. Симптоми алергії обов'язково проявляться, якщо в організмі будуть присутні антитіла. У тому випадку, якщо алерген буде виявлений, то можна використовувати методику ферментної десенсибілізації - це спеціальна процедура мінімізації чутливості алергену до лікарських препаратів.

При аналізі волосся незначне число імуноглобулінів (тобто антитіл) додаються в волосся пацієнта. Після цього необхідно встановити, чи відбулася реакція чи ні. Виявити алергічну реакцію можна за допомогою комп'ютерного обстеження або спеціального мікроскопа. При діагностиці по крові необхідно врахувати всі Імуносорбенти. Така діагностика досить складна, під час процедури визначають конкуренцію природних і специфічних імуноглобулінів, які знаходяться в організмі.

З таким методом діагностики, як радіоніка, необхідно бути дуже передбачливими та обережними. Такий спосіб може використовуватися лише в тому випадку, коли попередньо проведені і інші, вищеописані діагностичні процедури.

trusted-source[10], [11]

До кого звернутись?

Лікування алергії на каву

Слідом за визначенням діагнозу настає етап протидії алергії на каву. Незалежно від причин алергії, лікувати її слід як звичайне розлад травлення, тобто необхідно приймати антигістамінні препарати.

Як ліки, яке повинно бути під рукою на цей випадок, виступає «Супрастин». Даний препарат для дорослих призначається по одній таблетці (25 мг) три-чотири рази на добу. Доза може поступово збільшуватися, якщо у пацієнта не спостерігаються побічні ефекти, проте, максимальна доза препарату не повинна бути вище 2 мг на один кілограм маси пацієнта. Таблетки «Супрастин» необхідно вживати під час трапези, рясно запиваючи водою, не розжовуючи самі ліки. Якщо після вживання таблеток «Супрастин» не стає легше або ж симптоми алергії на каву повторюються, необхідно звернутися до лікаря. Спеціаліст може додати до таблеткам «Супрастин» ще й внутрішньом'язовіін'єкції даного препарату. У більш складних випадках прописуються внутрішньовенні ін'єкції «Супрастин», а також інші антигістамінні.

Також при алергії на каву рекомендують пропити сорбенти, наприклад, активоване вугілля (1 таблетка на 10 кілограм маси пацієнта). Курс даного лікування повинен становити 30 днів. Вживати активоване вугілля потрібно за 2 години до першого прийому їжі. При цьому потрібно розуміти, що такі заходи можуть лише частково послабити алергічні реакції, а не повністю викорінити проблему.

При харчових алергіях, в тому числі і при непереносимості кави, можуть бути ефективні такі склади альтернативної медицини:

  1. Настоянка чистотілу. Для приготування, столову ложку рослини потрібно заварити в 2-ух склянках окропу, а потім настояти чотири години. Вживати потрібно перед прийомом їжі (за 15-20 хвилин), по чверті або ½ склянки в ранковий і вечірній час;
  2. Настій з вязолистного комірника. Для приготування цієї настою (також ця рослина називається спирей), потрібно невелику жменю квіток спірея залити 2-ма склянками окропу, і трохи настояти. Пити приготований настій необхідно 3-4 рази в день, рекомендована доза - одна столова ложка. Короткочасне вживання настою може дати лише незначне зменшення алергії на каву, а стійкий ефект можливий тільки через 2-3 місяці постійного лікування.
  3. Одним з найбільш ефективних альтернативних препаратів при боротьбі з харчовими алергіями вважається муміє. Розводити його потрібно в концентрації один грам на літр теплої води. Якісний продукт повинен миттєво розчинитися без будь-яких ознак каламуті. Вживати ліки потрібно лише раз в день, дітям до трьох років - по 50 міліграм, від 4 до 7 років - 70, а дітям з восьми років і дорослим - по 100 мілілітрів розчину.
  4. Також по альтернативним повір'ями вважається, що для повного зцілення від алергії, потрібно протягом тривалого часу (кілька років) вживати відвар череди, а не звичні ранкові напої - кава і трав'яного чаю. Заварювати відвар слід також як чай, дозволяючи йому хвилин 20 настоятися. Череднічний відвар повинен мати золотистий окрас, якщо ж він зеленуватий або замутнений, то така низка не підходить для вживання в їжу. Зберігати низку не варто, для відвару потрібно використовувати тільки свіжозірвані рослини, а продаються засушені брикети низки не дадуть ніякого ефекту.

Також для ефективності лікування алергії на каву, потрібно виключити його з раціону і вживати інші напої або кавозамінники. У той же час від косметичних процедур з використанням кави, які досить затребувані і популярні серед жінок в СПА-салонах, відмовлятися не доведеться, якщо тільки негативний вплив на організм не робить кавовий запах.

trusted-source[12], [13]

Додатково про лікування

Профілактика алергії на каву

Щоб убезпечити себе від алергії на каву і можливих негативних проявів через вживання цього напою, потрібно повністю виключити каву з раціону. Якщо ж алергія викликана кофеїном, то алергічну реакцію можуть викликати і інші продукти, такі як какао, шоколад, кола, чай. Якщо відмовитися від цих продуктів повністю Ви не в змозі, то Вам, або доведеться завжди носити з собою противоаллергенние медичні препарати, або зменшити дози вживання кави і кофеїновмісних продуктів до мінімуму, і тим самим практично позбавити себе звичного задоволення.

Також вченими доведено, що наявність алергічних реакцій на каву часом сприяє розвитку перехресної алергії на бобові, так що вживання цих продуктів харчування також доведеться обмежити. Ще одна необхідна обережність -помірні вживання м'яса і відмова від куріння, оскільки нікотин, і пуринів (складові м'яса) за своїм хімічним складом близькі до кофеїну.

Правильно обмеживши свій раціон харчування, і відмовившись від кави, ви зможете захистити свій організм від неохайних і проблем зі здоров'ям.

На завершення потрібно відзначити, що алергія на каву не так часто зустрічається. Якщо ж так сталося, що це і Ваша проблема, а уявити свій ранок без кави Ви не можете, то є вихід. Замініть каву склянкою свіжого апельсинового соку після контрастного душу. Цей комплекс ранкових заходів надасть більше позитивний вплив на Ваш організм. Пам'ятайте, завжди можна знайти ще більш приємну і корисну альтернативу.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.