^

Здоров'я

Кістковий мозок

, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Виділяють червоний кістковий мозок (medulla ossium rubra), який у дорослої людини розташовується в осередках губчастої речовини плоских і коротких кісток, епіфізів довгих (трубчастих) кісток, і жовтий кістковий мозок (medulla ossium flava), що заповнює кістковомозкові порожнини діафізів довгих кісток. Загальна маса кісткового мозку у дорослої людини приблизно 2,5-3,0 кг (4,5-4,7% від маси тіла), причому близько половини складає червоний кістковий мозок. Червоний кістковий мозок складається з мієлоїдної тканини, що включає ретикулярну тканину і гемоцітопоетіческіе елементи. У ньому містяться стовбурові кровотворні клітини - попередники всіх клітин крові та імунної системи (лімфоїдного ряду). У червоному кістковому мозку розгалужуються живлять його кровоносні капіляри діаметром 6-20 мкм і широкі капіляри діаметром до 500 мкм - синусоїди, через стінки яких мігрують в кровоносне русло зрілі формені елементи (клітини) крові та імунної системи (В-лімфоцити).

Жовтий кістковий мозок представлений в основному жировою тканиною, яка замістив миелоидную і лімфоїдну тканини. Наявність жовтого кольору жирових включень в переродилися ретикулярних клітинах дало назву цій частині кісткового мозку. Кровеобразующей елементи в жовтому кістковому мозку відсутні. При великих крововтратах на місці жовтого кісткового мозку може знову з'явитися червоний кістковий мозок.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Розвиток і вікові особливості кісткового мозку

В ембріональному періоді кровотворення здійснюється в кров'яних острівцях жовткового мішка (від 19-го дня до початку 4-го місяця внутрішньоутробного життя). З 6-го тижня кровотворення спостерігається в печінці.

Кістковий мозок починає формуватися в кістках ембріона в кінці 2-го місяця. З 12-го тижня в кістковому мозку розвиваються кровоносні судини, в тому числі синусоїди. Навколо кровоносних судин з'являється ретикулярна тканина, формуються перші острівці кровотворення. З цього часу кістковий мозок починає функціонувати як кровотворний орган. Починаючи з 20-го тижня розвитку маса кісткового мозку швидко збільшується, він поширюється в сторону епіфізів. У диафизах трубчастих кісток кісткові перекладини резорбируются, в них формується кістково-мозкова порожнина. У новонародженого червоний кістковий мозок займає все кістково-мозкові порожнини. Жирові клітини в червоному кістковому мозку вперше з'являються після народження (1-6 міс), а до 20-25 років жовтий кістковий мозок повністю заповнює кістково-мозкові порожнини діафізів довгих (трубчастих) кісток. У людей похилого віку кістковий мозок набуває слизоподібною консистенцію (желатиновий кістковий мозок). У епіфазах трубчастих кісток, в плоских кістках частина червоного кісткового мозку також перетворюється в жовтий кістковий мозок.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.