^

Здоров'я

Коронавірус COVID 19

, Медичний редактор
Останній перегляд: 27.11.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

В кінці 2019 року світ вразила маловивчена вірусна інфекція - так званий «китайський вірус», або коронавірус COVID-19. Йдеться про гострої вірусної патології, для якої характерно переважне ушкодження органів дихання і, в меншій мірі, травного тракту. Коронавірус відноситься до зоонозних інфекцій - тобто, до таких, які можуть передаватися людині від хворих тварин.

Коронавірус COVID-19 небезпечний, перш за все, тим, що про нього мало що відомо, а специфічна терапія і вакцини, здатні врятувати від інфекції, відсутні. Тому вкрай важливо, щоб люди знали про захворювання якомога більше: це необхідно для профілактики і раннього виявлення випадків патології. Адже не дарма кажуть: попереджений - значить, озброєний.

Структура коронавируса COVID 19

Фахівцям вдалося визначити білкову структуру коронавируса COVID-19, яка дозволяє йому потрапляти всередину клітин. Це відкриття дуже важливо для науки, адже з його допомогою легше працювати над створенням специфічної противірусної вакцини.[1]

Раніше вченими було виявлено, що коронавірус COVID-19 є прямим «родичем» інфекційного збудника ВГРС (атипової пневмонії) . Однак після експерименту з'ясувалося, що готові антитіла до збудника ВГРС не здатні зв'язувати «китайський» коронавірус. У чому ж справа?

Вченими була описана S-білкова структура, що покриває вірусну оболонку і яка відіграє роль основного інструменту для ушкодження клітин. Білки «маскуються» і набувають вигляду необхідних для клітин молекул: це дає їм можливість зв'язуватися з певними оболонковими рецепторами і потрапляти всередину. Зокрема, S-білок коронавируса COVID-19 вступає у взаємодію з АПФ2 (ангіотензин-перетворює ферментом).

За допомогою мікроскопічного методу КЕМ вдалося визначити тривимірну організацію білкової поверхні «китайського» коронавируса при вирішенні менш 3,5 Ангстрем. Фахівці приступили до дослідження вихідних, що не впровадили в клітку S-білків.

В результаті молекула практично не відрізнялася від такої у збудника інфекції ТОРС. Але деякі моменти відмінності все ж були присутні: наприклад, вступає в зв'язок з рецептором АПФ2 сегмент мав підвищений афінітет по відношенню до мішені, що навіть зумовлено швидке і легке інфікування клітин і подальше поширення збудника. Антитіла до інфекції ТОРС не здатні добре зміцнитися на S-білках коронавируса COVID-19, тому не відбувається очікуваного зв'язує дії. Проте, дослідження вірусної структури тривають.[2]

Життєвий цикл коронавируса COVID 19

Коронавіруси давно відомі науці. Це досить масштабне вірусне сімейство, здатне спровокувати розвиток різних патологій - легких варіацій на кшталт застуди, і найбільш важких (зокрема, відомі такі складні Коронавірусние інфекції, як близькосхідний дихальний синдром MERS-CoV, гострий дихальний синдром SARS-CoV). Останній з відомих подібних збудників - коронавірус COVID-19 - це нова культура мікроорганізмів, яка до цих пір не ідентифікувався у людини.

Життєвий цикл коронавируса COVID-19 не потребує ДНК, і в цьому його суттєва відмінність від інших вже вивчених РНК-містять інфекцій (наприклад, ВІЛ). Це, зокрема, пояснює неефективність антиретровірусного лікування, що використовується для придушення розвитку ВІЛ. Носієм генетичних даних у коронавируса виступає не ДНК, а одинарна ланцюг РНК тривалістю 20-30 000 нуклеотидів. Це означає, що білок вірусу продукується ураженої клітиною відразу на РНК, яка маскується під матричну РНК носія. Після проникнення в клітину вірус виробляє специфічне ферментное речовина - РНК-полімерази, яка створює копії геному вірусу. Далі уражена клітина продукує білки, що залишилися, а на ній починають розвиток нові віріони.

При мікроскрпіческом розгляді вірусна частка має вигляд овалу з масою дрібних шипиків, сформованих S-білком. Цей особливий білок відіграє роль своєрідного магніту, зв'язуючись з мішенню на клітинної поверхні в ураженому організмі.

Як стверджує Всесвітня Організація Охорони Здоров'я, інкубаційний період захворювання коронавірусів COVID-19 в середньому становить 2-14 діб. Однак китайські медики вже заявили, що були випадки, коли цей період подовжувався до 27 діб. При цьому заражена людина здатний поширювати інфекцію вже з першої доби інкубації.[3]

Інші цікаві факти про коронавіруси COVID-19:

 • Коронавірус отримав таку назву в зв'язку зі специфічною конфігурацією білкового з'єднання, що нагадує корону.
 • Коронавірус COVID-19 визнаний менш патогенним, в порівнянні з попереднім подібним вірусом SARS, який «бушував» в 2003 році і привів до смерті 10% хворих людей (для порівняння: від COVID-19 гине приблизно 3% хворих).
 • За прогнозами фахівців, захворюваність повинна знизитися з приходом тепла, оскільки коронавірус краще розвивається і зберігається в умовах холоду.
 • Основна небезпека коронавируса COVID-19 - це висока ймовірність ушкодження легких. Найчастіше смерть настає від тяжкого перебігу пневмонії.
 • Інформація про імунітет після перенесеної коронавирусной інфекції поки відсутня. На самому початку медики говорили про формування набутого імунітету, однак потім було зареєстровано кілька випадків повторного захворювання у лиць, які перехворіли на коронавірусів COVID-19. Тому на сьогоднішній день питання імунітету залишається відкритим.

Інформація, озвучена Міністерством охорони здоров'я, свідчить: цей тип коронавируса передається повітряно-краплинним шляхом, від одного зараженого організму до іншого. [4

Люди вважаються найбільш заразними, коли вони виявляють симптоми. Можливо поширення до того, як у людей з'являться симптоми.

Наскільки легко поширюється вірус? Поширення від контакту з зараженими поверхнями або об'єктами. Цілком можливо, що людина може заразиться COVID-19, доторкнувшись до поверхні або об'єкту, на якому знаходиться вірус, а потім торкнувшись власного рота або носа. 

Допускається і фекально-оральний тип передачі: так, наприклад, в Гонконзі інфікування людей сталося через систему каналізації і немиті руки.

Немає підстав вважати, що джерелом зараження цим новим коронавірусів можуть бути будь-які тварини, включаючи домашніх тварин. На сьогоднішній день CDC не отримував ніяких повідомлень про захворювання домашніх тварин або інших тварин COVID-19. В даний час немає доказів того, що домашні тварини можуть поширювати COVID-19. Однак, оскільки тварини можуть передавати людям інші захворювання, завжди корисно мити руки. [5]

Коронавірус поширюється швидше. Звичайний грип має репродуктивне число близько 1,3, що означає, що кожен заражений може заразити в середньому 1,3 особи. Це число використовується для вимірювання потенціалу епідемії. Коли воно більше одиниці, хвороба має тенденцію поширюватися. У 2009 році під час пандемії грипу H1N1 вірус мав репродуктивне число 1,5. Наявні дослідження показують, що репродуктивне число коронавируса становить від 2 до 3. 

Як і вірус грипу, коронавіруси є оболонкові віруси, що робить їх чутливими до таких умов навколишнього середовища, як високі температури, висихання і сонячне світло. Вірус виживає в краплі 28 днів, якщо температура нижче 10 градусів, і тільки один день, коли температура перевищує 30 градусів.[6]

Симптоми

Згідно з даними, озученним Європейським центром профілактики та контролю патологій, для коронавируса COVID-19 характерні такі базові симптоми:

 • підвищення температури;
 • кашель різної інтенсивності;
 • утруднена дихальна функція, задишка;
 • м'язові болі;
 • сильне відчуття втоми.

Іншими можливими ознаками коронавируса можуть стати нудота і пронос: вони реєструються в 10% випадків, і навіть можуть передувати іншим симптомам. У ранніх повідомленнях з Ухані, 2-10% пацієнтів з COVID-19 мали шлунково-кишкові симптоми, такі як діарея, біль в животі і блювота. [7], [8]Біль в животі реєструвалася частіше у пацієнтів, що поступили у відділення інтенсивної терапії, ніж у лиць, яким не потрібен догляд у відділенні інтенсивної терапії, і у 10% пацієнтів спостерігалася діарея і нудота за 1-2 дня до розвитку лихоманки і респіраторних симптомів

У деяких пацієнтів відзначається кон'юнктивіт. Можна помітити, що симптоматика в цілому має багато спільного з грипозної інфекцією. [9]Тим не менш, деякі відмінності від грипу є:

 • інфекція коронавируса починається буквально раптово - пацієнтові стає погано, хоча ще хвилину тому ніщо не віщувало біди;
 • температура піднімається різко і сильно - часто вище 39 ° C;
 • кашель сухий, що не приносить полегшення, виснажливий;
 • задишка може супроводжуватися внутрішньо грудний болями, що свідчить про розвиток вірусного запалення легенів;
 • слабкість у пацієнтів настільки виражена, що люди часто не можуть банально підняти руку або ногу.

Коронавірус COVID-19, потрапляючи в організм, в першу чергу вражає нижні дихальні шляхи. При грипі насамперед уражається верхня дихальна система.

При появі будь-яких підозрілих симптомів слід відразу звертатися до лікаря-інфекціоніста, або до свого сімейного лікаря.

Діагностика

При підозрі інфікування коронавірусів COVID-19 необхідно звернутися до лікаря. Якщо підозри будуть обгрунтованими, медики візьмуть у пацієнта біологічний матеріал і направлять його в лабораторію, оснащену спеціальними тест-системами для визначення вірусу. Ці системи в достатній кількості є в ключових медичних установах і лабораторіях: дефіциту їх не спостерігається.

Дія таких тестів базується на відомій методиці ПЛР - полімеразної ланцюгової реакції. Дана техніка має багато переваг: вона поширена, високочутлива, а результат можна отримати досить швидко. Для визначення інфекційного захворювання найчастіше береться біоматеріал з носоглотки пацієнта, однак матеріалом для дослідження може стати також слиз, мокрота, сеча, кров та ін. [10], [11]

На сьогоднішній день вже розроблено кілька варіантів тест-систем. Одні з них направлені на виявлення виключно коронавируса COVID-19, а інші можуть виявляти також і збудника ВГРС - важкого гострого респіраторного синдрому. Важливо, що всі тести дозволяють визначати патологію навіть на самих ранніх стадіях розвитку.[12]

Що стосується інших способів діагностики коронавируса, то вони є допоміжними і можуть застосовуватися для оцінки ступеня ушкодження внутрішніх органів, дихальної системи. Наприклад, для виключення або підтвердження розвитку пневмонії проводиться рентгенографія.

Диференціальна діагностика

Диференціальну діагностику Коронавірусние ушкодження проводять з риновирусной інфекцією , вірусним гастроентеритом, респіраторно-синцитіальних інфекцією .

Лікування

На сьогоднішній день немає специфічного лікування захворювання, викликаного коронавірусів COVID-19. Основна терапія спрямовується на підтримку організму хворого відповідно до його клінічним станом.

Китайські медики тестують поєднання відразу декількох лікарських противірусних препаратів. Застосовуються високі дози відомого антигрипозного медикаменту Озельтамівіру, а також таких засобів для лікування ВІЛ-інфекції, як Лопінавір і Ритонавір. [13]Багато пацієнтів успішно пройшли лікування антивірусним засобом Абідол: [14]цей медикамент увійшов до складу однієї з схем лікування від коронавируса COVID-19, в комплексі з Рибавірином і Хлорохінфосфатом, [15]інтерфероном, або Ритонавір (Лопінавір). [16]Розпочато клінічне випробування Ремдесівіра, [17]Баріцітініба [18]для лікування COVID-19.

Схвалений FDA препарат івермектин для лікування паразитарних інфекцій пригнічує реплікацію SARS-CoV-2 (COVID-19) in vitro. Одноразова обробка здатна викликати зменшення вірусу в 5000 разів за 48 годин в культурі клітин. При лікуванні Івермектин спостерігалося зниження вірусної РНК, пов'язаної з клітинами, на 99,8% (що вказує на невипущені і неупаковані віріони). [19]Івермектин широко доступний завдяки включенню його в приблизний перелік основних лікарських засобів ВООЗ.

Крім противірусних препаратів, обов'язково проводиться симптоматична терапія. Призначаються медикаменти для нормалізації температури, для полегшення кашлю, для зняття набряку і т. Д. Також можливе застосування специфічних імуноглобулінів і кортикостероїдів - при наростаючому погіршенні стану пацієнта, при тривалої лимфопении, при зниженому насиченні крові киснем.

Якщо є ризики розвитку ускладнень від коронавируса, проводять антибіотикотерапію, штучну вентиляцію легенів.

Профілактика коронавируса COVID 19

Специфічна профілактика зараження коронавірусів COVID-19 поки відсутня, хоча роботи по створенню вакцин ведуться досить активно. Однак існують загальні способи попередження вірусних захворювань, які діють і стосовно коронавирусной інфекції. Отже, як захистити себе від ушкодження коронавірусів?

Важливо регулярно мити руки і знезаражувати предмети систематичного використання (телефони, пульти, комп'ютерні миші, ключі, ручки на дверях і ін.).

Не слід торкатися немитими руками до лицю, очам і т. Д.

У кожної людини завжди з собою повинні бути дезінфікуючі засоби- в першу чергу, для знезараження рук. Коронавірус гине при впливі на нього спирту.

Необхідно виявляти обережність при відвідуванні зон великого зібрання людей (транспорт, супермаркети та ін.) - краще якомога рідше торкатися руками до поверхонь і предметів загального користування, або надягати захисні рукавиці.

Не можна брати їжу із загальної ємності або пачки, вітатися за руку і тісно спілкуватися з малознайомими людьми - по крайней мере, до стабілізації епідеміологічної картини по коронавірус.

Для профілактики можна носити захищає пов'язку (маску), хоча вона більшою мірою показана для вже хворих людей. Разові маски слід міняти кожні 2-3 години. Одягати їх повторно заборонено.

Будинки і на роботі необхідно систематично провітрювати всі кімнати.

Не слід приймати будь-які медикаменти «для профілактики»: такі дії не вбережуть від коронавируса, однак можуть «змазати» клінічну картину в разі захворювання, що негативно вплине на прогноз. [20]

В період епідемії небажано відправлятися в далекі поїздки і подорожі. Однак якщо без цього не можна обійтися, важливо дотримуватися такі правила:

 • ще на етапі планування поїздки потрібно навести довідки про епідеміологічну обстановку по коронавірус;
 • необхідно взяти з собою і використовувати пристосування для захисту дихальної системи;
 • під час поїздок можна пити тільки воду, придбану в магазинах в закритій тарі, їсти тільки ту їжу, яка попередньо була термічно оброблена;
 • слід регулярно мити руки, в тому числі до їжі і після відвідування громадських зон.

Необхідно уникати ринків, на яких здійснюється продаж тварин і морепродуктів, а також різних заходів, в яких масово беруть участь тварини, здатні бути джерелом зараження інфекцією коронавируса. [21]

Інші важливі профілактичні рекомендації:

 • Намагайтеся триматися подалі від інших людей - по крайней мере, не ближче відстані 1 м.
 • Добре харчуйтеся, ведіть здоровий спосіб життя, частіше гуляйте на свіжому повітрі.
 • Якщо в будинку будь-хто захворів, повідомте про це свого сімейного лікаря. По можливості, виділіть для хворого окреме приміщення, обмежте контактування з ним, надягайте медичну пов'язку. Частіше мийте руки з миючим засобом, дезинфікуйте предмети, провітрюйте кімнати.

Якщо ви припускаєте, що контактували з хворим, зараженим коронавірусів COVID-19, або недавно повернулися з іншої країни, зателефонуйте своєму сімейному лікареві і поясніть ситуацію. Самостійно відправлятися в лікувальний заклад не потрібно, щоб не піддавати ризику оточуючих. Далі слід чітко слідувати інструкції свого лікаря.

Прогноз

В середньому, загальна тривалість перебігу захворювання коронавірусів COVID-19 разом з інкубаційним періодом становить трохи більше одного місяця. При відсутності лікування, а також при інших несприятливих обставин можуть розвиватися ускладнення:

 • сильна інтоксикація організму;
 • наростаюча гостра респіраторна недостатність;
 • набряк легенів;
 • поліорганна недостатність.

При розвитку ускладнень прогноз коронавирусной патології несприятливий - пацієнт в багатьох випадках гине.

За даними ВООЗ, в Ухані померло 2% виявлених пацієнтів і близько 0,7% за межами Ухані. Показники смертності в 15 разів вище, ніж у звичайного грипу (0,13%) і грипу H1N1 (0,2%). 

Дослідження, опубліковане в медичному журналі The Lancet Infecious Diseases від 30 березня 2020 року, показало, що рівень смертності від коронавируса нижче, ніж повідомлялося раніше, але він все ж більш небезпечний, ніж сезонний грип і становить близько 0,66%. Цей рівень смертності від коронавируса нижче, ніж в попередніх оцінках, така як враховує потенційно більш легкі випадки, які часто не діагностуються, але все ж він набагато вище, ніж у 0,1% людей, які загинули від грипу. [22]

Що стосується прогнозу поширення вірусної інфекції, то тут фахівці озвучують два варіанти. Перший з них передбачає поширення коронавируса до пандемічного рівня. У другому варіанті говорять про спалахи захворювання на різних ділянках планети з подальшим встановленням контролю над збудником і поступовим згасанням поширення.

Для поліпшення прогнозу захворюваності слід вводити своєчасні карантинні заходи, обмежувати масові скупчення людей. Більшість фахівців упевнені, що з приходом потепління коронавірус COVID-19 втратить свою активність, і відсоток хворих стане значно меншим.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.