^

Здоров'я

Препарати кальцію при клімаксі

, Медичний редактор
Останній перегляд: 10.08.2022
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Ні для кого не секрет, що у людей старшого віку кістки більш крихкі, ніж у молодих. І це не випадковість. Справа в тому, що зберегти необхідну кількість кальцію в організмі з кожним роком стає все важче, а його витрати зростають. У жінок справу ускладнює особливий період, званий менопаузою. Зниження вироблення естрогену у віці 40-50 років призводить до того, що засвоєння кальцію, який надходить в організм жінки з продуктами харчування, помітно гальмується, внаслідок чого страждають кістки. Препарати кальцію при клімаксі дозволяють заповнити дефіцит цього важливого мікроелемента, при цьому їх склад підібраний таким чином, щоб засвоюваність кальцію була максимальною.

Куди йде кальцій?

Спочатку давайте розберемося, чому ж нас так турбує втрата кальцію, що ми втрачаємо? Кальцій - один з найважливіших мікроелементів, без якого людина мало б відрізнявся від найпростіших мікроорганізмів. Адже наш скелет формується багато в чому саме завдяки кальцію, якого в організмі молодої людини порядку 1,5-2.2 кг.

Так ось 99% міститься в організмі кальцію йде на формування скелета. Але це зовсім не означає, що залишився кальцій марний. Цей 1% примудряється регулювати кислотно-лужний баланс в організмі, брати участь в процесі згортання крові, впливати на обмінні процеси, нормалізує обмін води, солей і вуглеводів.

Без участі кальцію не обходяться багато важливих процесів в організмі. Наприклад, скорочення м'язів і вироблення гормонів, робота нервової системи і підтримку активності ферментів. Завдяки кальцію стінки судин мають обмежену проникністю, а зуби, волосся і нігті зберігають свою міцність. Ось на всі ці потреби організму і витрачається кальцій.

Деякі скажуть, що у втраті кальцію немає нічого страшного, адже існує безліч продуктів харчування, які містять даний мікроелемент, а значить, дефіциту кальцію можна уникнути. Можливо, вони мають рацію, коли мова заходить про молодих жінок, щорічна втрата кальцію у яких не перевищує 1%. Виняток становить лише період вагітності, коли жіночому організму доводиться ділитися кальцієм зі зростаючим всередині нього малюком.

При клімаксі причина втрати кальцію трохи інша. Тут всьому виною естрогени, яких, на жаль, стає недостатньо для нормального засвоєння кальцію з продуктів харчування. Втрата кальцію в цей період піднімається до 4-5% і заповнити її без допомоги препаратів кальцію при клімаксі практично неможливо. Можна ложками є подрібнену яєчну шкаралупу і кілограмами гризти крейду, але, крім проблем з нирками, це ні до чого не приведе. Адже доставити кальцій в організм мало, потрібно допомогти з його засвоєнням.

Фосфати, карбонати, оксалати кальцію, одержувані організмом з продуктами харчування, є важко розчинними сполуками, і переробити їх організм часто просто не в силах. Особливо це відчутно при клімаксі, коли організм позбавляється головного помічника, що регулює кальцієвий обмін, - естрогену.

Симптоми дефіциту кальцію

Те, що ситуація з засвоєнням кальцію ускладнюється саме в період клімаксу, зовсім не означає, що неприємна симптоматика з'явиться в перші ж дні або місяці. Все залежить від того, чи був деякий недолік Са в організмі жінки до настання менопаузи або вона подбала про своє здоров'я заздалегідь, регулярно вживаючи достатню кількість кальцийсодержащих продуктів в молодому віці, а також, чи немає у жінки супутніх захворювань, в результаті яких кальцій в значній кількості виводиться з сечею.

Організм людини уважно стежить за тим, щоб в крові підтримувалася оптимальна доза кальцію. Ситуація, коли концентрація кальцію падає нижче 2,2 миллимоль на літр крові, стає своєрідним сигналом «SOS», на який організм реагує особливим чином. Намагаючись заповнити дефіцит Са в крові, він забирає цей важливий мінерал з зубів, волосся, нігтів, кісток, де даний мікроелемент присутній в достатній кількості. В результаті цього зуби і нігті починають кришитися, волосся стає ламким і випадає, кістки втрачають колишню міцність, що веде до частих переломів і інвалідності.

Якщо при клімаксі не вживати препарати кальцію, це може привести до появи серйозних порушень здоров'я, таких як:

 • захворювання, що характеризуються помітним викривленням хребта (сколіоз, лордоз, кіфоз),
 • м'язові спазми,
 • порушення серцевого ритму (аритмія),
 • підвищення артеріального тиску,
 • тривожність і нервозність,
 • проблеми з пам'яттю,

Про те, що в організмі не вистачає кальцію, свідчать такі симптоми:

 • часті м'язові судоми,
 • легке поколювання або біль в області язика і губ,
 • поколювання або незрозумілі болі в пальцях і ступнях,
 • утруднене дихання внаслідок спазму м'язів гортані,
 • активна втрата зубів і волосся, ламкість і розшарування нігтів
 • часті переломи кісток внаслідок розвитку остеопорозу.

В принципі, найчастіше очікувати появи перерахованих вище симптомів не доводиться, дефіцит кальцію легко виявити за лабораторними аналізами. Аналіз крові плюс ЕКГ (внаслідок порушення провідності в серці електричних імпульсів) дуже швидко допоможуть визначити патологію. Тому, якщо жінка регулярно проходить медичний огляд та виконує приписи лікаря, важкі наслідки внаслідок дефіциту Са їй не загрожують.

Показання до застосування препаратів кальцію при клімаксі

За правилами, щоб не виникало проблем в старості, подбати про себе варто ще в юності. Вживання в достатній кількості різних видів капусти, ріпи, різноманітних морепродуктів, молока і молочних продуктів допоможе зберігати оптимальний баланс кальцію в організмі. Якщо ж жінка сидить на низькокалорійних дієтах, або в силу ряду причин її раціон обмежений, організм починає відчувати брак Са, яка через деякий (іноді досить тривалий) час виливається в серйозні проблеми. Наприклад, в остеопороз з прогресуючим руйнуванням кісткової тканини.

Тут на допомогу і приходять препарати кальцію, які, до речі, використовують не тільки при клімаксі і дефіциті Са, викликаному неповноцінним харчуванням. Показання до застосування препаратів кальцію більш широкі, це:

 • деякі захворювання ЦНС, такі як депресія або апатія,
 • хвороби серцево-судинної системи,
 • період активного росту кістково-м'язової системи (дитячий і підлітковий вік),
 • період виношування дитини та грудного вигодовування для формування скелета і нервово-м'язової тканини у дитини, а також для поповнення запасів кальцію в організмі матусі,
 • профілактика і лікування деяких патологій, які зачіпають кістково-м'язову систему, найпоширенішим з яких є остеопороз.
 • зміцнення зубів і ясен (в профілактичних цілях, а також у складі комплексного лікування карієсу і пародонтозу),
 • нормалізація стану при прискореному зростанні,
 • підтримання балансу кальцію у чоловіків старше 50 років і профілактика остеопорозу у жінок старше 40 років,
 • лікування і профілактика переломів,
 • лікування рахіту та інших порушень обміну вітаміну D,
 • терапія гіпопаратеріоза (порушення фосфорно-кальцієвого обміну),
 • гиперфосфатемия (високий рівень фосфатів у крові),
 • тривале лікування препаратами, що сприяють виведенню Са з організму (кортикостероїди, протиепілептичні препарати, сечогінні засоби),
 • патології, при яких спостерігаються часте сечовипускання або пронос,
 • тривалий дотримання постільного режиму, внаслідок чого порушується баланс Са,
 • як антидот при отруєннях щавлевою кислотою, солями магнію і фтористої кислоти.

Прийом препаратів кальцію виправданий і при деяких інших патологіях: алергічних проявах, різних кровотечах, дистрофії на тлі вираженої енергетичної недостатності. А також при астмі, туберкульозі легень, гепатиті, різкий стрибок тиску у вагітних і породіль, запаленні нирок (нефриті), ураженнях печінки на тлі загальної інтоксикації організму.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Форма випуску

Назви препаратів кальцію, що призначаються при клімаксі для профілактики і лікування дефіциту даного мікроелемента в організмі і пов'язаних з ним симптомів, найчастіше говорять самі за себе. Слово «кальцій» в тій чи іншій формі присутній буквально у всіх назвах згаданих препаратів: «Кальцію глюконат», «Кальцемін», «Кальцій Д3 Нікомед», «Гірський кальцій Д3», «Натекаль Д3», «Вітрум кальцій», «Кальцімакс »,« Міакальцик »,« Кальцитрин »,« Кальцитонин ».

Але якщо мова йде про лікування остеопорозу, що розвивається на грунті нестачі або поганий засвоюваності кальцію при клімаксі, то назви препаратів кальцію можуть бути далекими від назви самого діючої речовини: «Алостін», «Остеомед», «Остеовер», «Оксидевіт», «Остеогенон »,« Вепр »,« Бонвіва »,« Актонель »і ін.

Основний і звичною формою випуску препаратів кальцію вважаються таблетки. Саме в такій формі їх призначають для профілактики і лікування дефіциту кальцію при клімаксі. Препарат «Кальцію глюконат», а також ліки для лікування остеопорозу випускаються також у вигляді ін'єкційного розчину або порошку, а іноді навіть у вигляді назального спрею, але такі форми більше підходять для лікування відповідних патологій, в тому числі викликаних дефіцитом кальцію, ніж для його профілактики . Так, ін'єкційне введення «глюконат кальцію» показано при алергії, шкірних хворобах (псоріазі, екземі, фурункульозі та ін.), А також як антидот при отруєннях або зупиняють кров засобу, порушеннях роботи паращитовидних залоз, діабеті і т.д.

Вітамінно-мінеральні добавки з кальцієм

Розглянемо докладніше, які препарати кальцію, які відносяться до групи вітамінно-мінеральних добавок, є найпопулярнішими в профілактиці і терапії дефіциту кальцію в організмі при клімаксі.

«Кальцію глюконат» - найперша з з'явилися на вітчизняному ринку і найдешевша мінеральна добавка до основного раціону харчування. Нехай вона і не є найефективнішою, але зате доступна широким верствам населення країни як профілактичний засіб від захворювань, пов'язаних з нестачею кальцію в організмі.

Це однокомпонентний препарат, діючою речовиною якого є глюконат кальцію. Приймати його, як і інші кальцій препарати, лікарі радять, попередньо подрібнивши таблетки до стану дрібної крихти або порошку. Дозування препарату при клімаксі встановлюється індивідуально, виходячи з потреб організму, і становить від 2 до 6 таблеток (від 1 до 3 г) за один прийом. Кратність прийому препарату становить 2-3 рази на день. Приймати таблетки краще перед їжею або ж по закінченні одного-півтора годин після трапези.

Прийом даного препарату краще поєднувати з вітамінними добавками, що містять вітамін D, що благотворно позначиться на засвоєнні Са.

Цей, здавалося б, найпростіший і в цілому безпечний препарат має досить протипоказань до застосування. Це підвищений вміст Са в крові і сечі (гіперкальціємія і гіперкальціурія), утворення кальцийсодержащих каменів в нирках на тлі вищезгаданих патологій, утворення вузликів (гранульом) в різних органах, що характерно для саркозідоза. Непозволітелен паралельний прийом глюконату кальцію і серцевихглікозидів, оскільки така некоректна терапія підвищує ризик аритмії.

Лікарська взаємодія з іншими препаратами часто зводиться до того, що «Кальцію глюконат» при одночасному прийомі або знижує ефективність деяких ліків (антибіотики тетрациклінового ряду, кальцитонін, фенітоїн), або уповільнює їх всмоктування (препарати заліза для перорально прийому, дігоксин, тетрациклін), або підвищує токсичність препаратів (хінідин).

Володіючи тривалим терміном придатності (5 років), препарат не вимагає особливих умов зберігання. Він прекрасно зберігає свої властивості при кімнатній температурі і низькій вологості повітря.

«Кальцемін» (форми «Кальцемін» і «Кальцемін адванс») є вже багатокомпонентним препаратом, збагаченим вітаміном D і лимонною кислотою, збільшують біодоступність Са, а також корисними мінералами: магній, цинк, бор, марганець, мідь, регулюючими кальцієво-фосфорний обмін в тканинах кісток. Са в його складі присутній у формі карбонату і цитрату. Перша сіль насичує організм іонами Са, а друга підвищує їх біодоступність незалежно від здоров'я шлунково-кишкового тракту.

Спосіб застосування та дозування препаратів кальцію «Кальцемін» і «Кальцемін адванс», застосовуваних при клімаксі для профілактики і лікування остеопорозу, межу собою не відрізняються. Добова доза становить 2 таблетки, які приймаються в 2 заходу (наприклад, вранці і ввечері). Приймати таблетки краще перед їжею, але припустимо також їх прийом під час прийому їжі. Подрібнювати таблетки не потрібно.

Якщо дозування препаратів є величиною постійною, то тривалість терапії може коливатися в залежності від стану пацієнта.

Протипоказання до застосування препарату строго перетинаються з протипоказаннями, зазначеними в описі «Кальцію глюконату».

При передозуванні препаратами «Кальцемін» і «Кальцемін адванс» можливий розвиток гіпервітамінозу (підвищена концентрація вітаміну D), а також підвищення рівня кальцію в крові та сечі. Лікування стану зводиться до скасування препаратів кальцію і промивання шлунку.

Взаємодія з іншими препаратами може виявитися як корисним (знижується токсичність вітаміну А), так і небажаним. Наприклад, барбітурати, стероїдні гормони і фенітоїн здатні значно знизити дію вітаміну D, а проносні препарати уповільнюють процес його всмоктування в кров.

Всмоктуванню іонів Са перешкоджають глюкокортикоїди, левотироксин і гормональні контрацептиви. А сам «Кальцемін» здатний порушувати всмоктування тетрациклінових препаратів і натрію фториду і підвищувати токсичність серцевих глікозидів.

Обережність потрібно дотримуватися і при одночасному використанні діуретиків, оскільки одні з них (тіазидні) здатні викликати гіперкальціємію, а інші ( «петльові») - спровокувати втрату Са за рахунок посилення виведення його нирками.

Чи не застосовують «Кальцемін» і при одночасній терапії блокаторами кальцієвих каналів і антацидами, що містять алюміній.

«Кальцій Д3 Нікомед» - препарат кальцію у вигляді жувальних таблеток з апельсиновим або м'ятним ароматом. Основні діючі компоненти -карбонат кальцію і вітамін D 3.

Приймають таблетки перед або під час їди. Таблетки бажано розсмоктувати, але можна і розжувати. У період менопаузи для профілактики остеопорозу рекомендується приймати по 1 таблетці двічі на день, для лікування руйнування кісток (в складі комплексної терапії) - по 1 таблетці від 2 до 3 разів на день.

Крім протипоказань до застосування, описаних для препаратів «Кальцію глюконат» і «Кальцемін», у препарату «Кальцій Д3» є свої протипоказання, пов'язані з його складом. До них відносяться: підвищена чутливість до продуктів, у складі яких є арахіс або соя, важкі випадки ниркової недостатності, туберкульоз в активній формі, фенілкетонурія, непереносимість сорбитола, ізомальт і сахарози.

При передозуванні препаратом потрібно його скасування та заходи з очищення шлунка від компонентів ліки.

Лікарська взаємодія з іншими препаратами ідентично описаному в інструкції до мінеральної добавці «Кальцемін».

Термін придатності даного препарату, як і препарату «Кальцемін», становить 3 роки за умови зберігання його в приміщенні з кімнатною температурою, що не перевищує 25 градусів, і низькою вологістю.

«Натекаль Д3» можна вважати лікарським аналогом попереднього препарату з тими самими дійовими речовинами, які заповнюють недолік Са в організмі і гальмують вироблення паратеріоідного гормону, відповідального за резорбцію (руйнування) кісток. Препарат відноситься до групи регуляторів кальцієво-фосфорного обміну.

«Натекаль Д3» також проводиться у вигляді жувальних таблеток, які можна розжовувати або розсмоктувати. Приймати їх в профілактичних цілях потрібно разом з їжею 1ілі 2 рази в день у кількості 1-2 штук. Лікувальна доза і тривалість терапії встановлюється лікуючим лікарем.

Серед протипоказань до застосування варто виділити непереносимість сахарози, паралельний прийом великих доз вітаміну D, сечокам'яна хвороба, наявність в кістках метастаз пухлин, остеопороз, що розвивається на тлі тривалого обмеження рухів, тяжкі порушення функції нирок. Актуальні й протипоказання, описані в відношенні інших препаратів кальцію, які застосовуються при клімаксі в профілактичних цілях.

Термін придатності цього препарату відносно невеликий і становить лише 2 роки від дати випуску. Зберігати його потрібно при температурі не вище 30 градусів.

«Вітрум кальцій з вітаміном Д3» - аналог вищеописаного препарату, який випускається у вигляді звичайних таблеток, приймати які потрібно по одній 1-2 рази протягом дня, але не більше 4 шт. В день. Термін придатності становить 3 роки.

«Гірський кальцій Д3» - препарат, в якому за засвоюваність Са відповідає не тільки вітамін D, але і муміє, яке до того ж покращує весь мінеральний склад кісток.

Приймають препарат по 2 таблетки двічі на день. Робити це рекомендується під час їди.

Препарат не призначають при підвищеній чутливості до компонентів препарату, зокрема до муміє, а також при вагітності та грудному вигодовуванні.

Відмінні відгуки в плані профілактики і лікування остеопорозу при клімаксі завоював препарат «Кальцімакс», в якому Са представлений у вигляді гідроксиапатиту, засвоюваність якого вище, ніж у глюконат і карбонатів. До того ж препарат збагачений корисними для кісток і всього організму мінералами (магній, кремній, марганець, бор, цинк, хром) та вітамінами D і C.

Приймати препарат у вигляді капсул для профілактики остеопорозу при клімаксі рекомендується 2 рази на добу по 1 капсулі. Робити це потрібно приблизно за годину до прийому їжі або безпосередньо перед сном.

Протипоказаннями до застосування препарату є: схильність до тромбоутворення, важкі форми атеросклерозу судин, підвищений вміст Са в організмі.

Зберігати препарат потрібно при кімнатній температурі не більше 3 років.

Побічні дії препаратів кальцію, що призначаються при клімаксі, що не рясніють великою різноманітністю. Зазвичай вони виникають на тлі передозування або гіперчутливості до компонентів препаратів, що приймаються.

Прийом препаратів кальцію іноді супроводжується такими неприємними симптомами, як нудота, запор або діарея, головний біль, сильне підвищення вмісту Са в організмі (зазвичай виникає при передозуванні або некоректному призначення дози і лікується шляхом тривалого протягом 6 годин введення кальцитоніну), реакції, пов'язані з подразнюють слизову шлунково-кишкового тракту.

На тлі підвищеної чутливості можуть спостерігатися алергічні реакції у вигляді шкірних висипань. Важкі реакції, що супроводжуються комою, бувають вкрай рідко.

Під час прийому препаратів кальцію рекомендується контролювати концентрацію Са в крові і сечі шляхом здачі лабораторних аналізів.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Інші препарати для профілактики і лікування остеопорозу при клімаксі

Серед популярних препаратів для попередження та терапії остеопорозу, що розвивається на тлі дефіциту кальцію в період менопаузи, варто виділити «Міакальцик» і «Кальцитонин». Діючою речовиною обох препаратів є синтетичний гормон гіпокальціеміческіе дії - кальцитонін, що видобувається з лосося. Даний гормон здатний знижувати рівень кальцію в крові, попереджаючи симптоматику гіперкальціємії, і стимулювати його накопичення в кістковій тканині.

Обидва препарати випускаються у вигляді розчинів для внутрішньовенного, внутрішньом'язового або підшкірного введення і назального спрея з лікарським дією.

Спосіб застосування та дози препаратів кальцію, що містять кальцитонін, який ефективний для лікування остеопорозу при клімаксі, визначає лікуючий лікар, виходячи з поставленого діагнозу, стану і фізіологічних особливостей організму пацієнта. Так, при остеопорозі ефективна лікувальна доза препарату «Міакальцик» може становити 50 або 100 МО. Вводять препарат підшкірно або внутрішньом'язово.

Дозування препарату «Кальцитонин» розраховується виходячи з норми 5лібо 10 МО на кожен кілограм ваги пацієнта, яка розподіляється на 2 прийоми.

У вигляді спрея препарат застосовують в дозуванні 200 МО для препарату «Міакальцик» і 100-400 МО для «кальцитоніну».

Протипоказаннями до застосування даних препаратів є: знижений вміст кальцію в організмі, періоди вагітності і лактації, а також підвищена чутливість до діючої речовини. Спрей недоцільно використовувати при риніті різної етіології.

Обидва препарати мають множинні побічні дії з боку різних органів і систем організму. Найбільш часто зустрічаються: посилення симптоматики клімаксу (припливи і набряки), зниження артеріального тиску, зміна смакових відчуттів, суглобові болі без видимих причин, алергічні реакції.

При парентеральному введенні препарату можуть спостерігатися: нудота і блювота, болі в голові і шлунку, розлади зору, кашель, м'язові болі, болючість і почервоніння в місці введення препарату.

Використання спрею може супроводжуватися сухістю слизових носа, назальний кровотечами, нежиттю, чханням.

Термін придатності препаратів «Міакальцик» і «Кальцитонин» становить відповідно 5 і 3 роки. Про умови зберігання різних форм препаратів можна дізнатися з інструкції до них.

Якщо прийом вітамінно-мінеральних добавок не вимагає особливого контролю з боку лікаря, то прийом ліків від остеопорозу, будь то регулятори фосфорно-кальцієвого обміну або інгібітори кісткової резорбції, повинен проходити строго під наглядом лікаря.

«Важка артилерія» в боротьбі за міцність кісток

Якщо терапія кальцийсодержащими препаратами і регуляторами кальцієвого обміну не дає очікуваних результатів, зупинити процес руйнування кісткової тканини допомагають інгібітори кісткової резорбції. Особливо популярними в цьому плані є азотсодержащие бісфосфонати, дія яких спрямована на попередження втрати кісткової маси.

Одним з найбільш популярних препаратів цього класу є лікарський засіб на основі ібандроната натрію (ібандронова кислота) «Бонвіва». Його дія заснована на придушенні активності остеокластів без впливу на їх кількість. Препарат не чинить негативного впливу щодо утворення нових клітин кісткової тканини, але помітно гальмує процес її руйнування. Він показаний як профілактичний засіб від переломів, які супроводжують жінок в період постменопаузи.

І хоча препарат «Бонвіва» не є препаратом кальцію при клімаксі в прямому сенсі слова, дія ібандронової кислоти в його складі схоже з дією гідроксиапатиту кальцію (згадаємо препарат «Кальцімакс»). Вона прискорює процес оновлення кісткової тканини і збільшує її масу. При цьому ібандронат натрію не робить канцерогенної дії і не викликає мутації в структурі клітин. Його дія не веде до порушення мінералізації кісток.

Форми випуску препарату: таблетки дозуванням 150 мг (1 або 3 в упаковці) і 2,5 мг (28 штук), розчин для ін'єкцій в шприц-тюбику з голкою.

Препарат «Бонвіва» - задоволення досить дороге, але якщо врахувати той момент, що прийом таблеток 150 мг здійснюється 1 раз на місяць, його може собі дозволити велику кількість представниць слабкої статі, які досягли віку, коли клімакс починає негативно позначатися на стані кісток скелета, і ревно стежать за своїм здоров'ям.

Таблетки з дозуванням 150 мг потрібно приймати в один і той же число кожного календарного місяця, а з дозуванням 2,5 мг - щодня. Прийом таблеток доцільніше здійснювати за півгодини до ранкового прийому їжі. Таблетки не рекомендується розжовувати, їх ковтають цілими, запиваючи склянкою звичайної води, щоб знизити негативний вплив на слизову шлунково-кишкового тракту.

Особливість прийому препарату полягає в тому, що під час прийому таблеток і протягом години після нього пацієнтові заборонено приймати горизонтальне положення, тобто лежати.

Ін'єкційне (внутрішньовенне) введення препарату за показаннями здійснюється один раз в квартал (90 днів). Робити укол рекомендується в умовах стаціонару, використовуючи шприц-тюбик з розчином одноразово.

Прийом препарату може супроводжуватися наступними побічними діями: запаморочення, суглобові і головні болі, нежить і деякі симптоми ГРВІ, прояви гастриту, порушення стільця у вигляді діареї, підвищення артеріального тиску, депресія, атиповими переломами, депресією і ін. Непоодинокими бувають і алергічні прояви у вигляді кропив'янки, набряк обличчя, біль у спині, безсоння, підвищена стомлюваність.

Реакції з боку шлунково-кишкового тракту часто спостерігаються на тлі передозування препаратом, якщо частота прийому таблеток 150 мг більше 1 рази в тиждень (рекомендується 1 раз в 4 тижні!). У разі передозування рекомендується вживати молоко і проводити терапію антацидними засобами.

Трохи менше у препарату протипоказань до застосування, які треба враховувати при призначенні ефективного курсу терапії при клімаксі. До них відносяться недолік кальцію в організмі, порушення роботи стравоходу, що виражаються в затримці його спорожнення (стриктура, ахалазія), відсутність можливості перебувати в горизонтальному положенні під час і протягом години після прийому таблеток, дефіцит лактази або непереносимість галактози, важкі випадки ниркової недостатності, гіперчутливість до компонентів препарату, періоди вагітності та лактації.

З обережністю призначають препарат при різних патологіях ШКТ.

При призначенні лікарського засобу «Бонвіва» потрібно враховувати лікарський взаємодія з іншими препаратами. Так паралельний прийом цих ліків і препаратів кальцію (а також засобів, що містять алюміній, залізо або магній) помітно послабить всмоктування ібандронатовой кислоти, тому спочатку рекомендується підняти рівень кальцію в організмі, а потім продовжити терапію ібандронат натрію.

Щоб знизити негативний вплив на слизову шлунка не рекомендується приймати одночасно препарат «Бонвіва» і нестероїдні протизапальні препарати.

Зате розчин «Ранітідіна», який вводиться внутрішньовенно, здатний збільшити біодоступність основної діючої речовини препарату «Бонвіва» майже на 20%.

Зберігати препарат в таблетках можна до 5 років, в той час як термін придатності розчину для ін'єкцій становить всього 2 роки за умови зберігання будь-якої форми препарату при температурі не вище 30 градусів.

Фармакодинаміка

Для профілактики і лікування остеопорозу, як найбільш поширеної патології при клімаксі, застосовують 3 види препаратів кальцію:

 • вітамінно-мінеральні комплекси, багаті кальцієм і вітаміном D, насичують організм іонами Са і покращують обмінні процеси, що протікають з їхньою участю,
 • препарати, що регулюють кальцієвий обмін в організмі і зупиняють процес руйнування кісток,
 • гормональні препарати, що попереджають швидке зростання кісток при клімаксі.

Фармакодинаміка препаратів кальцію 1 виду заснована на властивостях основної діючої речовини, яким і є Са у вигляді різних сполук. Вітамінно-мінеральні добавки, як однокомпонентні, так і з багатим комплексом корисних речовин, застосовують в тих випадках, коли концентрація іонів Са в крові знаходиться нижче нормальних показників, навіть якщо цей стан ще не стало причиною помітних порушень здоров'я.

З'єднання кальцію в цих препаратах заповнюють недолік даного мікроелемента в організмі людини, вони знижують проникність судинних стінок і набряки внаслідок виходу рідкої частини крові (плазми і формених елементів) крізь стінки дрібних капілярів, усувають запальні процеси і алергічні напади, зупиняють кровотечі,

Іони кальцію сприяють зміцненню зубів і кісток скелета, будучи для них основним будівельним матеріалом. Са в складі вітамінно-мінеральних комплексів регулює проникність клітинних мембран і відповідає за швидкість передачі нервових імпульсів. Він відповідальний за м'язові скорочення, в тому числі і за роботу серцевого м'яза - міокарда.

Механізм дії препаратів 2-ї групи трохи відрізняється. Вони націлені не стільки на заповнення Са в організмі, скільки на покращення його засвоюваності і активізацію покладених на нього функцій.

Є у цих препаратів і ще одну корисну властивість, що робить їх незамінними в лікуванні остеопорозу, що розвивається в період менопаузи і постменопаузи. Протягом життя людини кістки постійно зазнають змін, вони ростуть і оновлюються.

У молодому організмі процеси руйнування і відновлення кісткової тканини взаімокомпенсіруются, в зв'язку з чим їх структура залишається відносно постійною. У жінок після 40 років процес руйнування тканин, за який відповідають особливі клітини остеокласти, превалює над відновними процесами, що забезпечуються остеобластами. Так ось препарати 2-ї групи впливають на ці самі «руйнівні» остеокласти, помітно знижуючи їх активність, внаслідок чого резорбція (руйнування) кісткової тканини зупиняється.

Фармакодинаміка 3 групи препаратів значно відрізняється від 2-х попередніх. Зниження щільності кісткової тканини спостерігається також при активному утворенні кісток під впливом жіночих статевих гормонів. Саме з цієї причини під час клімаксу у жінок діагностують низьку щільність матеріалу кістки. Виправити ситуацію можна за допомогою спеціальних гормональних препаратів, що призначаються при клімаксі, які зупиняють зайвий зростання кісток за рахунок нормалізації гормонального фону при клімаксі, тим самим перешкоджаючи розвитку остеопорозу в період менопаузи поста.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Фармакокінетика

Фармакокінетика препаратів різних груп залежить від речовин, що входять до складу лікарських засобів. Сам кальцій всмоктується переважно в тонкій кишці, після чого потрапляє в кров і поставляється до різних органів і систем організму. Незначна частина Са (до 30%) потрапляє в системний кровотік ще з травної трубки.

Включення до складу препаратів кальцію, які застосовуються при клімаксі, вітаміну D обумовлено тим, що даний компонент покращує засвоєння Са в організмі, а такі мікроелементи як магній, фосфор і натрій покращують фосфорно-кальцієвий обмін у кістках, що значно важливіше простого насичення організму кальцієм. Магній крім іншого сприяє ще і утриманню корисних мінеральних елементів в кістковій тканині.

Виводиться Са з організму за участю нирок, кишечника і потових залоз, виведенням вітаміну D займаються переважно нирки і кишечник.

Біофосфонати в складі інгібіторів кісткової резорбції запобігають вимивання Са з організму. Вони сприяють ущільненню кісткової тканини.

Вміщені в складі гормональних препаратів синтетичні або натуральні статеві гормони стимулюють не тільки статеву і репродуктивну функцію у жінок, вони впливають і на інші процеси в організмі, в тому числі на зростання і регенерацію кісткової тканини. У зв'язку з цим їх застосування є актуальним при клімаксі, коли природна вироблення гормонів в організмі порушена.

trusted-source[27], [28]

Баланс гормонів і здоров'я кісткової системи жінки в період клімаксу

Період клімаксу характеризується певними змінами в гормональному фоні жіночого організму. Порушення гормонального балансу негативно відбивається і на загальному самопочутті жінки в період менопаузи, і на стані її організму в наступні роки.

Дуже погано справа йде з кістковою системою. Зниження вироблення статевих гормонів яєчниками призводить до прискорення кісткового обміну, супроводжуваного втратою кісткової речовини. Щільність кісток знижується, вони стають крихкими, схильними до переломів і інших пошкоджень. У старості такий стан проявляється розвитком остеопорозу.

Щоб запобігти процесу ослаблення кісток при клімаксі недостатньо обмежитися лише прийомом препаратів кальцію, що заповнюють його дефіцит в організмі. Необхідно також скорегувати метаболічні процеси в організмі за допомогою спеціальних препаратів, щоб прийом кальцію пішов на користь.

До таких препаратів, що дозволяє нормалізувати гормональний фон і обмінні процеси в організмі жінки в період менопаузи, відносяться «Клим», «Прогінова», «Синестрол» і ін. Користь від прийому таких препаратів очевидна, але це не означає, що їх можна призначати собі самостійно без лікарського огляду ендокринологом і спеціального аналізу на гормони.

Здоров'я кісткової системи жінки в період менопаузи залежить від багатьох факторів, які треба враховувати при призначенні ефективного лікування. І все ж основна роль в запобіганні руйнування кісток відводиться препаратам кальцію, які на думку лікарів просто незамінні при клімаксі. Дефіцит кальцію в період менопаузи з усіма його особливостями неможливо компенсувати одними лише продуктами харчування, багатими на цей цінний мікроелемент. І навіть додавання в раціон вітаміну D і лимонної кислоти, що поліпшують всмоктування кальцію, не зможе вирішити проблему так само ефективно, як це роблять спеціалізовані препарати.

Увага!

Для простоти сприйняття інформації, дана інструкція із застосування препарату "Препарати кальцію при клімаксі" переведена і викладена в особливій формі на підставі офіційної інструкції для медичного застосування препарату. Перед застосуванням ознайомтеся з анотацією, що додається безпосередньо до медичного препарату.

Опис надано з ознайомчою метою і не є керівництвом до самолікування. Необхідність застосування даного препарату, призначення схеми лікування, способів і дози застосування препарату визначається виключно Лікуючим лікарем. Самолікування небезпечно для Вашого здоров'я.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.