^
A
A
A

Чому на дитячих зубах з'являються меловидні плями?

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

28 January 2022, 09:00

При попаданні альбуміну крові в недостатньо дозрілу емаль зубів можуть порушуватися процеси її затвердіння, що провокує реакцію молярно-різцевої демінералізації. У народі це називають «меловидними зубами». Такого висновку дійшли вчені, співробітники австралійського Університету Мельбурна та чилійського Університету Тальки. Підсумки свого дослідження фахівці опублікували на сторінках Frontiers in Physiology.

Зубна гіпо- та демінералізація – це поширене порушення, яке часто діагностується у педіатричній стоматології. Проблему виявляють приблизно в 20% дітей. У більшості випадків маленькі пацієнти скаржаться на біль у зубах, а батьки відзначають появу сірувато-білих плям на зубній поверхні та ранній розвиток карієсу .

Чому відбувається руйнування структур, що формують емалеве покриття? Як змінюється функція амелобластів – клітин, що секретують протеїни емалелін та амелогенін, які піддаються мінералізації, формуючи емаль – найтвердішу субстанцію у людському організмі? Дані питання турбують науковий світ уже багато десятиліть, проте патогенез досі не з'ясований.

У своїй новій проектній роботі вчені, здається, наблизилися до прояснення ситуації появи демінералізації і меловидних плям на зубній поверхні.

Виявлену патогенетичну схему дослідники назвали «мінералізуючим блокуванням». Процес обумовлений місцевим впливом альбуміну крові на не повністю дозрілу емаль. Білкова речовина із сироватки утворює зв'язок з мінеральними емалевими кристалами, що перекриває зв'язок між кальцієвими та фосфорними іонами та точками росту.

Амелогенін – білок, що бере участь у формуванні емалевого покриття – повинен мати повну довжину, що містить С-кінцевий телепептид. У стоматології амелогенін застосовують як медикамент для лікування періодонтиту, запальної патології кореневої зубної оболонки. Існує також альбумін, стійкий до основної протеази – калікреїну-4, яка також бере участь у процесах емалевого затвердіння. Під впливом каллікреїну-4 амелогенін руйнується, а альбумін як би прилипає до кристалів покриття та зберігається, порушуючи процеси твердіння. В результаті утворюються чіткі візуальні меловидні помутніння локального характеру. Пусковим механізмом розвитку даного молярно-резцового порушення, очевидно, стають дитячі захворювання – зокрема, такі, які супроводжуються гарячковим підйомом температури.

Виявлена інформація дозволяє направити подальші дослідження за з'ясованим курсом. Принаймні у вчених з'явилися позитивні перспективи для того, щоб розпочати розробку заходів щодо профілактики та визначення лікувальної схеми при меловидних зубах.

Докладніше інформація викладена на сторінці  frontiersin

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.