^
A
A
A

Як фізичні тренування впливають на сон?

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

03 December 2021, 09:00

Багато тренерів та лікарів рекомендують посилити денну фізичну активність для покращення якості нічного сну. Для того, щоб проаналізувати взаємозв'язок середньоінтенсивних тренувань та нічного відпочинку, вчені з Університету Конкордія вивчили дані попередніх наукових праць. У результаті було виявлено, що фізичні вправи , які проводилися не менше ніж за 2 години до сну, позитивно впливали на його якість. Проте заняття, які безпосередньо перед сном, відбивались швидше несприятливо: люди довше було неможливо заснути, і загалом спали менше.

У ході тестування вчені проаналізували 15 робіт, у яких брали участь майже дві сотні людей. Деякі з учасників не були фізично активними, інші мали хорошу фізичну форму і не скаржилися на якість сну. Середній вік учасників – від 18 до 50 років.

Досліджувані оцінювалися за допомогою полісомнографії , актиграфії, або суб'єктивним судженням впливу фізичної активності на сон. Що ж вдалося з'ясувати спеціалістам?

Якщо тренування завершувалися не менш ніж за 2 години до сну, то засипання було швидшим, а нічний відпочинок – довгим. Особливо помітним цей ефект був у людей, які раніше не відзначалися вираженою фізичною активністю. Якщо ж тренування проводилися менше ніж за дві години до сну, то ефект був зворотним: люди довго не могли заснути, а нічний відпочинок був уривчастим і нетривалим.

Вчені відзначили, що найкраще на сон впливали тренування тривалістю від півгодини до години, при помірній інтенсивності. А найбільш дієвою та корисною вправою була визнана їзда на велосипеді.

Тренування з високою інтенсивністю, незалежно від періодичності їхнього виконання, негативно впливали на фазу швидкого сну, пов'язаного зі сновидіннями. Імовірно, надалі високоінтенсивна активність може негативно відбиватися на когнітивних здібностях учасників. Можливо, це пов'язано з тим, що надто інтенсивні вправи підвищують збудження та температуру тіла, кидають організм у стан стресу та призводять до симпатичної гіперактивності. В результаті цього може гальмуватися циркадний ритм, що спричиняє повільне вивільнення – мелатоніну, гормональної речовини, пов'язаної із сонливістю в нічний час.

Представники Академії харчування та дієтології зазначають, що високоінтенсивні тренування будуть максимально корисними, якщо їх проводити у першій половині доби. Тільки в такому випадку очікується нормальне співвідношення фізичної активності та якісного сну. Проте необхідно враховувати й індивідуальні особливості організму. Слід прислухатися до свого тіла, відчуттів, щоб зрозуміти, який саме режим підходить і коли його потрібно скоригувати.

Результати дослідження було опубліковано на сторінках Science Direct

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.