^

Медичний експерт статті

Дитячий ортопед, дитячий лікар, травматолог, хірург

Вправи для постави для дітей (відео)

, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Вправи для постави для дітей повинні проводити всі діти - і здорові, і з уже наявними порушенням постави. Такі вправи повинні включатися в заняття по ранковій гімнастиці і в рухливі ігри. Адже постава відображає фізичне і психічне здоров'я дитини, його характер і настрій.

Щоб зберегти здоров'я малюка, треба його всіляко підтримувати і зміцнювати. Теж саме стосується постави. Перші проблеми з поставою починаються у підлітків. Навчальна програма зараз така, що дитина багато сидить - в школі по 6-8 уроків в старших класах, у репетитора і знову ж будинку, готуючи домашнє завдання. Якщо ви з дитинства привчите свою дитину кожен день обігнати увагу нехитрим вправам, то уникнете багатьох неприємностей.

Правильна постава впливає навіть на швидкість обміну речовин, на харчування киснем мозку (це стосується людей, в чиїх звички писати і читати трохи нахиливши голову вбік). Найголовніше - вправи треба робити регулярно, незалежно від того чи є у вашої дитини проблеми з поставою чи ні. Виняток становлять діти, які регулярно займаються будь-яким видом спорту - бігом, плаванням, танцями, гімнастикою. Але якщо ваша дитина не займається спортом, то наполягайте на домашніх заняттях для постави! А ще краще - робіть все разом, особливо якщо дитина дошкільник і молодшого шкільного віку. Самі не помітите, як втягнетеся і перестанете скаржитися на болі в шиї і ломоту в спині. Вправи, які будуть описані нижче забавні, веселі і зовсім не складні. Можна робити по парі вправ, перепробувати всі і потім повторювати найулюбленіші. А можна закріпити певні вправи за кожен днем тижня - як вам сподобається.

Пам'ятайте, що дитячий організм розвивається дуже швидко, Є ще і фактор несподіваних «стрибків зростання», коли за місяць дитя сором'язливо просить нові штани, бо старі раптом стали короткі.

Поясніть дитині що таке постава. Це вертикальне положення людського тіла, яке йому звично. Коли говорять «горда постава» або «танцювальна постава» - це значить, що людина звикла ходити з прямою спиною, рівно тримаючи голову. Але коли говорять «неправильна постава» - то це означає, що людина звикла ходити з круглою спиною, трохи згорбившись, тримаючи голову вниз. Постава - це один з показників, за яким судять про здоров'я. Ідеальна постава з медичної точки зору, це коли спина рівна, витягнута вгору і немає вигинів. Якщо говорять про проблеми з поставою і спиною, то найчастіше трапляється так званий сколіоз - коли хребет викривляється вправо або вліво. Передують сколіозу найчастіше травми, рахіт, слабка м'язова тканина спини, але можуть бути і вроджені порушення постави.

Діти, що мають порушення постави, часто характеризуються боязкістю, пасивністю і сором'язливістю.

Пряма і красива постава є випрямлену спину, підняту голову, розташування плечей на одному рівні і легке їх відведення назад, симетричне знаходження лопаток і щільне їх прилягання до грудної клітці, живіт трохи підібраний, груди злегка виступає вперед, нижні кінцівки прямі, а не напівзігнуті.

Правильна постава важлива не тільки з естетичного боку. Її патологія змінює розташування внутрішніх органів, що веде до порушення функціонування серцево-судинної системи і утруднює дихання. Результатом є швидка стомлюваність дитини і його погане самопочуття.

Тому дуже важлива своєчасна профілактика порушення постави у дітей, і вона повинна починатися з самого раннього віку. Дуже корисні для постави у дітей рухливі ігри на свіжому повітрі, які сприяють розвитку спритності, сміливості, ініціативності та зміцненню м'язів всього тіла, а також покращують діяльність серця, системи дихання і обмін речовин.

Давайте розглянемо які ж вправи і в яких випадках допоможуть вам і вашій дитині уникнути проблем з поставою.

trusted-source[1]

Вправи при порушеннях постави у дітей

Якщо постава вже порушена і вам про це сказав лікар, рекомендуємо звернути увагу на наступні вправи. Вам знадобиться дзеркало.

Вправа 1

Встаємо біля стіни, торкаючись її лопатками, п'ятами, сідницями і потилицею. Розводимо руки до рівня плечей долонями від стіни. Повільно сковзаємо уздовж стіни руками, не змінюючи положення спини - як і раніше все, що стіни стосувалося і має її стосуватися, вниз і вгору. Під час вправи м'язи спини і рук повинні бути напружені. Підборіддя вперед, живіт втягнутий. Зробили 10 повторень - і розслабилися. Можна робити по 10 разів три підходи.

Вправа 2

У цій вправі більшу роль відіграє дзеркало. Встаньте напроти нього і притисніть до стіни так, як описано в попередній вправі. Тепер ваше завдання відійти від сени так, щоб спина залишалася в тому ж положенні, як ніби ви продовжуєте спиратися на стіну. Повільно відходимо від стіни, перевіряючи свою поставу в дзеркалі. Так рази три-чотири.

Вправа 3

Початкове положення таке ж, як і в попередніх двох вправах - біля стіни. Руки покладіть на пояс. Лікті повинні стосуватися стіни. Ковзаємо уздовж спини сідницями, руками, лопатками і потилицею і повільно сідаємо, а потім так само повільно встаємо. Будь ласка, спостерігайте за собою в дзеркалі. А два вашої дитини «дзеркалом» будете ви. П'ять таких повільних присідань і можна зробити перерву. Коли ви звикнете робити цю вправу, то можна додати кількість присідань.

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Вправи для правильної постави

Завдання цього розділу - показати, що правильну поставу потрібно підтримувати, у міру зростання дитини формувати її в потрібному напрямку. Пропонуємо наступні прості та ефективні вправи для цього:

Вправа 1

Початкове положення - лежачи на животі, руки витягнуті перед собою. Нехай ваша дитина одночасно повільно підніме вгору руки і ноги, злегка прогнувшись у попереку. У верхній точці потрібно затриматися на пару секунд і повільно повернутися у вихідне положення. П'ять повторень.

Вправа 2

Початкове положення те ж, але долоньки дитини повинні упиратися в підлогу. Не відриваючи рук від підлоги і спираючись на них, потрібно витягую голову вгору піднятися якомога вище і прогнутися назад. Потім повільно повернутися у вихідне положення.

Вправа 3

Початкове положення - стоячи. Дитина повинна зігнути руки в ліктях, потім кисті рук максимально притиснути до плечей, великий палець обов'язково стосується плеча. Після цього в напруженому стані розвести пальці рук в сторони. Лікті притиснуті до тулуба - робіть все по описі черзі, так вам простіше буде зрозуміти, що ж робити. Отже, дитина з розчепіреними пальцями і притиснутими ліктями варто, витягнувшись у струнку і злегка відхиливши голову назад. Тепер шлях повільно веде лікті вперед, поки вони не стикнутися, а голову одночасно покладе на лікті. Потім розслабитися і дорахувати до п'яти. Повільно відвести лікті і голову назад. При цьому гостро відчувається напруга в м'язах шийного відділу і тиск підборіддя. Вправу повторити п'ять разів.

Вправа 4

Початкове положення лежачи на підлозі животом вниз. Складені долоні у підборіддя потім потрібно зробити такий рух, як ніби ти в воді і розводиш воду руками в сторону. Долоні дитина розводить від себе, потім згинає руки в ліктях перед собою, опускає голову на ручки і трохи відпочиває. Працюють м'язи шийного відділу, плечі, спина і руки. П'ять повторень.

trusted-source[6], [7], [8]

Вправа 5

Початкове положення - лежачи на спині, дві ноги дитина повинна підняти на сорок п'ять градусів і «крутити велосипед» в повітрі. Десять обертань вперед, потім можна опустити ніжки і дати дитині відпочити, потім десять обертань назад. І так три підходи. Поперек дитини повинна бути притиснута до підлоги, руки дитини можуть спиратися на підлогу ззаду.

trusted-source[9]

Вправа 6

Дитина в початковому положенні на спині, витягнувшись рівно, руки вздовж тіла. Ноги треба тримати разом і повільно підняти їх над підлогою невисоко (але початківці можуть трохи вище - вправа досить складне), потім нехай розведе широко ніжки вважатиме «раз, два, три» зведе знову разом і опустить на підлогу. Десять повторень. Слідкуйте за диханням дитини - воно повинно бути плавним, спокійним.

Для підтримки правильної постави необхідно робити 15мінутние перерви в процесі виконання домашніх завдань. Один перерву на годину. При цьому дитина повинна встати, походити, або зробити пару вправ. Можна зробити і так - встати колінами на стілець, голову покласти на стіл на складені руки, при цьому напружити спину і зігнути її містком. Потім розслабити м'язи спини і трохи полежати розслабившись.

Вправи для виправлення постави у дітей

Правильна постава - це правильно кровопостачання органів, відмінна робота легенів, гарне емоційний стан. Зсутуленого люди частіше і відчувають себе пригніченими, це вже доведено вченими Поясніть це своїй дитині і він вас зрозуміє.

Найлегше вправа для виправлення постави - ходьба на носочках з книгою на голові. Ви можете теж покласти собі на голову книгу і ходити разом з дитиною. Влаштуйте змагання - у кого першого книга впаде, той програв.

Є хороша вправа для дітей, називається «кішка». Дитина стоїть на колінах, упираючись руками в підлогу, голова опущена. Ви говорите: «Кішка бачить мишку! І дитина вигинає спину містком. Ви говорите: «Кішка дивиться на маму! І дитина прогинає спинку, високо піднімаючи голову, вигнувшись в протилежну сторону.

Хороші вправи для спини - поза Планки і віджимання від підлоги. Дітям важко віджиматися. Тому можна почати їх тренувати віджиматися з колін. Наголос робиться на руки і зігнуті коліна. Руки широко і симетрично щодо голови розведені в сторони. Спина пряма. Голова не опущена - погляд вперед. Досить пари віджимань по три підходи. Поступово збільшуйте кількість віджимань, а потім нехай дитина віджимається, впираючись на шкарпетки. Мамам і татам теж не шкідливо буде приєднається до дитини. Тут теж можливі змагання - хто краще відіжметься, хто зробить більшу кількість віджимань.

Поза планки. Можна упиратися на лікті і шкарпетки. Тіло витягнуте в струну, спина пряма, очі дивляться вперед, а не вниз. Живіт напружений. Долічіть до 30 - цього на перших порах для дитини досить. Нехай дитина спробує так само зробити позу Планки, впираючись на витягнуті руки.

Ще одна хороша вправа - нехай дитина сяде по-турецьки на підлогу, спинку тримає рівно, а руки витягне над головою і тягнеться руками якомога вище. Зробіть кілька разів - стільки, щоб йому було комфортно.

trusted-source[10]

Комплекс вправ для постави для дітей

Комплекс вправ для постави для дітей передбачає вправи, які зміцнюють м'язовий корсет і сприяють формуванню правильної постави.

Щоб попередити виникнення патології постави у зовсім маленьких дітей (до 4-х років) рекомендовано, протягом дня проводити кілька певних вправ у вигляді гри: 

 • Пролізти під стільцем або під натягнутою мотузкою. 
 • Покласти на підлогу мотузку і пройти по ній як канатоходець. 
 • Поползать на четвереньках і при цьому не опускати голову. 
 • Виконати вправу - дроворуб, коли дитина начебто «рубає дрова», виконуючи при цьому нахили.

Для більш старших дітей дошкільного віку (від 4-х років) і дітям шкільного віку, рекомендуються наступний комплекс вправ для красивої постави :

 • Вправа - хвиля. Дитина повинна розташуватися на животі, на підлозі з витягнутими вперед руками. Після чого необхідно підняти одночасно руки і ноги вгору, призупинитися в такій позиції кілька секунд і повернутися і початкове положення. Кількість повторів - не менше п'яти.
 • Вправа - крокодил. Для виконання цієї вправи дитина лягає на живіт, на підлогу, руки при цьому витягнуті вперед і впираються долонями в підлогу. Потім потрібно повільно піднімати голову, прогинаючись в області попереку і не відриваючи від підлоги рук. Після чого повернутися до первісної позицію і розслабити тіло. Кількість повторів - не менше п'яти.
 • Необхідно лягти на живіт, а верхні кінцівки розташувати перпендикулярно тілу, тобто в сторони. З такого положення потрібно підняти тіло, прогнув в області грудного відділу хребетного стовпа і тягнутися вгору, потім повернутися в початкове положення. Повторів повинно бути п'ять.
 • У положенні лежачи на животі, потрібно зігнути руки в ліктьових суглобах, а на лопатках необхідно утримувати гімнастичну палицю. Далі потрібно підняти тіло, щоб воно прогнулося через гімнастичну палицю, потім повернутися до первісної позицію. Кількість повторень - п'ять.
 • Лежачи на животі, розташувати руки в області пояса. Необхідно підняти тіло вгору і ліву ногу на вдиху, після - повернутися в початкове положення на видиху. Потім вправу потрібно зробити з підняттям правої ноги.
 • Необхідно лягти на спину і покласти руки перпендикулярно тілу. Після, підняти верхні кінцівки вгору і вперед з одночасним підняттям лівої ноги, так щоб торкнутися руки, потім зробити вправу з правою ногою.
 • Вправа - велосипед. Для його виконання потрібно лягти на спину і нижніми кінцівками робити рухи, схожі на їзду на велосипеді від п'яти до десяти обертань. Далі опускаємо нижні кінцівки для відпочинку на кілька секунд і продовжуємо вправу стільки ж раз.
 • Необхідно лягти на спину на площину з ухилом, при цьому взятися руками за її бічну поверхню. Після чого зігнути нижні кінцівки в колінних суглобах, підтягнути до живота і зробити видих. Потім випрямити нижні кінцівки і зробити вдих.
 • У положенні стоячи, необхідно утримувати гімнастичну палицю руками в області лопаток. Далі потрібно здійснити нахил тулуба вперед, підняти верхні кінцівки вгору з виведенням палиці. Після - повернутися в початкове положення.
 • У позиції стоячи з опущеною гімнастичною палицею в руках, необхідно піднімати палицю вперед і вгору на видиху, після - повернутися до первісної позицію на вдиху.
 • У положенні стоячи з опущеною гімнастичною палицею в руках, потрібно присісти й підняти вперед руки з палицею, після чого повернутися в початкове положення. Спина повинна залишатися випрямленою.
 • Первісна позиція - стоячи з розташованими на ширині плечей ногами, руки, зігнуті в ліктьових суглобах, при цьому перебувають на плечах. Далі потрібно здійснити нахил тулуба вперед на видиху і повернутися в початкове положення на вдиху. Спина повинна бути пряма.
 • У положенні стоячи, розташувати руки на поясі. Після чого, руки, зігнуті в ліктьових суглобах повернути вперед на вдиху і повернутися до первісної позицію на видиху.

Дані вправи рекомендовані для щоденних занять в ранковий або вечірній час, що залежить від активності дитини. Кількість повторів вправ повинно бути від п'яти до десяти, починати потрібно з малого - з п'яти повторів, з поступовим збільшенням. Заняття необхідно починати через одну годину після прийому їжі або до неї.

Представлений комплекс вправ застосовується більше з профілактичною метою, адже краще попередити хворобу, ніж її лікувати. Також з цією ж метою, рекомендується щорічне відвідування дитячого ортопеда. Для правильного формування постави також корисно: 

 • плавання, 
 • волейбол, 
 • баскетбол, 
 • катання на лижах, 
 • невеликі фізкультхвилинки на десять - п'ятнадцять хвилин, через кожні годину - півтори.

В ідеалі за формуванням правильної постави повинні спостерігати не тільки батьки, а й вихователі дитячого садка, і вчителі шкіл.

trusted-source[11], [12]

Вправи при викривленні постави (сколіоз) для дітей

Давайте розберемося що таке сколиотическая постава і чим вона відрізняється від сколіозу? Медичне визначення сколіотічной постави - зміщення хребетного стовпа убік (фронтальна площина). Цю патологію легко можна побачити. Але відміну від сколіозу в тому, що асиметрія, нерівності та вигнутими хребця зникають, якщо людина нахиляється вперед, або лягає. Дитині для отримання точного діагнозу доведеться зробити бічну рентгенограму хребта. Тоді - вже після отримання діагнозу - з урахуванням порад лікаря, потрібно лікувати дитину, використовуючи комплексний підхід. І вправи при сколіотичної поставі для дітей вам дуже знадобляться. Ви можете підключити до вправ ще і ортопедичний корсет (за показаннями лікаря), контролювати як ваша дитина сидить і стоїть і разом з ним працювати над усуненням шкідливих звичок. Можливо вам порекомендують займатися в спеціальних центрах з інструкторамі- професіоналами.

Сколіотична постава предтеча сколіозу. Ці дві патології схожі - і при сколіотичної поставі і при сколіозі є вигин хребта, лопатки і плечі розташовані не симетрично, асиметрія спостерігається також і в області талії. Положення тазу, як правило, може бути рівним.

Вправи при сколіотичної поставі у дітей здатні зупинити деформацію хребта і зробити поставу правильнішою, при цьому м'язи тулуба зміцнюються немає м'язового дисбалансу.

Вправи при викривленні постави (сколіоз) для дітей повинні виконуватися щодня, з поступовим збільшенням навантаження і включають наступний комплекс:

 • У позиції стоячи - нижні кінцівки розташовані на ширині плечей, а руки на поясі. На рахунок - один-два необхідно зробити нахил тіла вперед, вниз і доторкнутися пальцями до підлоги на видиху, після чого на рахунок три-чотири повернутися в початкове положення і зробити вдих. Кількість повторів - не менше семи.
 • У положенні стоячи, руки розташувати за головою, спина повинна бути пряма, проводити кругові рухи тулубом. У положенні тулуба ззаду здійснюємо вдих, спереду - видих. Повторень повинно бути не менше семи.
 • У позиції стоячи, розташувати руки перпендикулярно тілу і зробити поворот тулубом вправо, повернутися до первісної позицію, а потім зробити поворот вліво. Повторювати вправу слід від шести до десяти разів.
 • У положенні стоячи з розташованими на боках руками, здійснювати повороти голови вправо і вліво. Кількість повторів вправа не менше шести.
 • З положення стоячи, з розташованими з боків руками, здійснювати повороти тіла якомога глибше - вправо на вдиху - початкове положення - вліво на видиху. Вправа повторюється від шести до десяти разів.
 • Стоячи з розташованими на ширині плечей ногами, за спиною необхідно тримати гімнастичну палицю на рівні лопаток і зробити нахил тулуба вперед, повернутися до первісної позицію на вдиху і зробити невеликий нахил тіла назад на видиху. Повторювати вправу слід не менше шести разів.

 • У положенні на колінах, руки упираються об підлогу долонями, на вдиху необхідно піднімати голову і дивитися вгору, після чого голову потрібно опустити і на видиху вигнути спину. Кількість повторів від шести до десяти разів.
 • У позиції лежачи на животі, ступні ніг повинні бути закріплені, а в руках потрібно тримати вантаж вагою приблизно двох - двох з половиною кілограм (наприклад, мішечок з піском, гантельки). На вдиху необхідно прогнутися і підняти руки з вантажем, після чого зробити видих і повернутися у вихідну позицію. Вправа проводиться не менше шести разів.
 • Необхідно сісти на підлогу і спертися ззаду долоньками об підлогу, після чого на вдиху одночасно підняти нижні і верхні кінцівки на сорок п'ять градусів, далі на видиху повернутися до первісної позицію. Кількість повторів від шести до десяти разів.
 • Стоячи з розташованими на ширині плечей ногами, необхідно тримати еспандер в руках за потилицею, далі на рахунок один-два розвести руки в сторони і прогнутися в грудях зробивши вдих. Потім на рахунок три-чотири повернутися в початкове положення і здійснити видих. Вправа повторювати від шести до десяти разів.
 • Розташувавши долоні рук на поверхні чола необхідно нахиляти голову вперед з подоланням опору від рук і затримуючи дихання. Потім повернутися до первісної позицію, зробити вдих і видих. Вправа повторюється по чотири рази, з перервою не більше десяти секунд, напруга м'язів під час вправи повинна складати чотири секунди.
 • Стоячи з розташованими на потиличній поверхні руками, необхідно відводити голову назад, долаючи при цьому опір рук. Далі потрібно плавно опустити руки і здійснити вдих і видих. Дана вправа виконується також чотири рази, з перервою в десять секунд, з напругою м'язів протягом чотирьох секунд.
 • Стоячи з розташованими на ширині плечей нижніми кінцівками, необхідно здійснити нахил тулуба вперед і струснути розслабленими руками, після чого повернутися до первісної позицію. Кількість повторів - не менш семи.
 • Необхідно лягти на спину у вигляді зірки, тобто розставити в сторони верхні і нижні кінцівки, розслабити всі м'язи протягом п'ятнадцяти секунд.
 • Вправа, при якому необхідна ходьба з періодичним ходінням на носках. Можна його доповнити одночасним підняттям рук вгору. Повторювати не менше чотирьох - п'яти разів.

Вищеописаний комплекс рекомендується виконувати через годину після або до прийому їжі, в ранковий або вечірній час. Дана сукупність вправ являє собою допоміжний компонент комплексного лікування викривлень хребта (сколіозу), яке призначається, контролюється і коригується дитячим ортопедом протягом усього лікувального процесу.

Ми сподіваємося, що стаття вам корисна і ви допоможете виправити поставу вашій дитині. Головне - не допустити стійкого погіршення становища. Все у ваших руках. І ви не повинні їх опускати.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.