^

Чотирнадцять домислів про гормонах

, Медичний редактор
Останній перегляд: 17.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Інформації про гормонах так багато, що вона абсолютно переплутав. Чого тільки про гормонах не говорять: що від них повніють, що вони сприяють оволосіння, що за допомогою гормонів можна до неможливості збільшити чоловічу силу. Що правда, а що домисли про гормонах?

trusted-source[1], [2]

Домисел №1. Через гормонів повніють

Поясніть

Гормони самі по собі не викликають збільшення зайвих кілограмів. Під час прийому гормонів ваш вага може коливатися через те, що рівень одних гормонів може бути недостатнім, а інших - надмірною. Це стан організму називають гормональним дисбалансом. Найчастіше він буває через неправильне харчування або розвивається з віком, в період менопаузи.

Лікарі стверджують, що коливання у вазі людини і жирові відкладення виходять через те, що між гормонами неправильне співвідношення. А не тому, що за рекомендацією лікаря ви приймаєте більше естрогенів або тестостерону.

Якщо ви зробите тести на гормони і зверніться до ендокринолога за розрахунком норм при гормональної терапії, дисбаланс організму виправиться. А значить, нормалізується вага незалежно від того, що ви зараз продовжуєте приймати гормони.

Мало того: при правильному прийомі гормонів людина навіть може схуднути, причому в нетривалі терміни.

Ще один факт «за» гормональну терапію для зниження ваги. Коли жінка після настання менопаузи приймає правильні комбінації гормонів, це допомагає їй оздоровити шкіру, поліпшити зростання волосся, підвищити міцність нігтів і найголовніше - нормалізувати вагу.

Дослідження американських вчених, які перевіряли різні поєднання гормонів для декількох груп жінок, показали наступне. Протягом декількох років жінкам різного віку, в тому числі і після настання менопаузи, медики давали різні комбінації естрогену і прогестина. Через кілька років виявилося, що жінки, які приймали гормони за рекомендацією лікаря, нормалізували не тільки свою вагу, але і тиск, і рівень холестерину, гемоглобіну, еритроцитів. Згортання крові цих жінок значно покращилася, а стан стало більш стабільним. У багатьох пройшли головні болі, болі в шиї і спині.

Група жінок, яка замість гормонів приймала порожні таблетки, вага не нормалізувала, і самопочуття у них теж не покращився. Навпаки, їхня вага збільшилася.

Це означає, що гормони в правильних пропорціях здатні поліпшити самопочуття і нормалізувати вагу, а не навпаки.

Домисел №2. Прогестерон сприяє втраті ваги

Поясніть

Прогестерон не дарма називають гормоном вагітності. Він допомагає інтенсивніше відкладатися жирам, тому що завдяки їм жінці простіше зачати і виносити дитину.

До того ж, прогестерон підвищує апетит, тому що готує організм мами до того, щоб вона забезпечувала і себе, і малюка смачним і корисним меню. Саме тому за тиждень до менструації у нас виникає звірячий апетит - підвищується рівень прогестерону. Коли після місячних прогестерону стає менше, нам менше хочеться їсти. Отже, домисел невірний.

Домисел №3. Естрогени мають однакові властивості

Поясніть

У жіночому організмі є три основних гормону, які відносяться до групи естрогенів: прогестерон, естрадіол і естрол

У всіх цих гормонів різні властивості і навіть різний склад молекул. Відповідно, і впливають на організм вони абсолютно по-різному.

Крім того, естрогени, які надходять в жіночий організм ззовні, можуть бути тваринного і рослинного походження. Вони теж можуть викликати різну реакцію організму: сприяти нормалізації ваги або, навпаки, його втрати або ж накопичення зайвих кіло.

Домисел №4. Гормональні ліки здатні спровокувати пухлини

Поясніть

Згідно зі статистикою, ракових пухлин схильні найбільше жінки в період після клімаксу. Але у них найнижчий рівень гормонів, оскільки репродуктивна система працює вже не так активно, а щитовидна залоза теж може набагато слабкіше продукувати гормони.

Жінки у віці, у яких ще й зайва вага, набагато частіше молодих страждають від раку. Зокрема, раку матки, грудних залоз, шлунково-кишкового тракту. А адже вони страждають ще й від нестачі гормонів. Це доводить, що гормони ракові пухлини не провокують. Швидше навпаки: при правильному гормональному балансі ракові пухлини розвиваються з меншою ймовірністю.

Факт: прийом протизаплідних засобів з гормонів в складі можуть бути відмінною профілактикою двох видів ракових пухлин. Тобто з ймовірністю в 50% можуть захистити від раку яєчників і знизити ймовірність розвитку раку матки на 70%.

За деякими даними, ракові пухлини інтенсивніше розвиваються через високого рівня гормонів прогестерону та естрогену. Але це за умови, що пухлини вже з'явилися. Наукових даних про те, що з-за естрогенів можуть розвинутися ракові пухлини, немає.

Домисел №5. Прогестини однаково впливають на організм

Поясніть

Гормони прогестини - це гормони, які вироблені синтетично. Вони за своїм біохімічним складом відрізняються від гормону прогестерону, який секретують яєчники.

У прогестинів різна природа і походження, а значить, і вплив на організм різне. Одні отримані шляхом секреції з прогестерону, інші - за допомогою тестостерону, деякі прогестини називають анрогенамі.

Від того, яким шляхом отримані прогестини, залежить з вплив на апетит (він може підвищуватися або знижуватися), вага (він може збільшуватися або зменшуватися), лібідо (воно може стати сильнішим або ослабнути).

Якщо прогестини отримані за допомогою андрогенів, у жінок це може викликати чоловічі зміни в організмі: груди стають більш в'ялою, на обличчі можуть з'явитися вусики і вугри. Все це, звичайно ж, відбувається, якщо людина приймає прогестини без урахування дозувань і рекомендації лікаря.

Домисел №6. Від протизаплідних таблеток з гормонами поправляються

Поясніть

Протизаплідні таблетки мають різні властивості через різне співвідношення гормонів прогестіна і естрогену. Крім того, прогестини, як ми вже з'ясували, теж мають різну структуру і вплив на людський організм.

Якщо в протизаплідних пігулках мінімум естрогену і максимум прогестіна, то апетит буде зростати, а значить, ви будете додавати у вазі. До цього можуть додатися болі в м'язах, голові, зниження лібідо, депресивні стани.

Якщо прогестіна менше, ніж естрогену, апетит може знижуватися, і у вас може бути слабкість, пригніченість, дратівливість, рівень цукру в крові може підвищитися.

Щоб не страждати від цих проявів, обов'язково порадьтеся з лікарем, які дози прогестина і естрогену оптимальні саме для вас. Можливо, вам потрібно зменшити або збільшити співвідношення того чи іншого компонента в протизаплідних пігулках.

Домисел №7. Гормони ніпрічем, ви просто не контролюєте свій апетит

Поясніть

Якщо в організмі є дисбаланс гормонів, то контролювати апетит дуже складно

Організм вимагає тих чи інших компонентів їжі, і боротися з цим вкрай складно.

Крім того, при дисбалансі гормонів одним контролем апетиту не обійтися.

Деякі співвідношення гормонів здатні сповільнювати обмін речовин, і тоді людина поправляється незалежно від того, що і скільки він їсть. Жири розщеплюються набагато повільніше, організм відкладає їх про запас на талії і боках, навіть якщо цей запас вам зараз абсолютно не потрібен.

Тому при дисбалансі гормонів менше їсти не потрібно, потрібно налагодити співвідношення гормонів, і тоді апетит і вага нормалізуються.

Домисел №8. Молодим приймати гормони не потрібно

Поясніть

Багато жінок навіть до 30-и переносять операції з видалення маткових труб, резекції яєчників інші. Від цього гормональний баланс в організмі порушується, жіночих статевих гормонів виробляється все менше. Репродуктивна система, зменшуючи вироблення гормонів, може гальмувати або, навпаки, активізувати роботу щитовидної залози. І тоді вона може виробляти гормонів більше або менше норми. Від цього людина починає страждати на аутоімунні захворювання: імунітет стає слабким, організм схильний до інфекцій, грибків.

Щоб цього не сталося, потрібно пройти тест на гормони вже після 20-и років. Якщо гормональний дисбаланс не дає вам можливості нормально себе почувати і контролювати свою вагу, потрібна замісна гормональна терапія.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8]

Домисел №9. Рівень ГРЩ в нормі - значить, гормонального дисбалансу немає

Поясніть

ГРЩ - це гормон-стимулятор, який виробляє ділянку мозку - гіпофіз. Він допомагає стабілізувати норму гормонів щитовидної залози, якщо їх виробляється занадто мало.

Чим вище рівень ГРЩ, тим слабкіше працює щитовидна залоза, виробляючи гормони Т3 і Т4 у вільній, не пов'язаної формі.

Якщо рівень ГРЩ в нормі, це ще не означає, що інші гормони знаходяться в нормі. Рівень естрадіолу, наприклад, може бути значно знижений, і це буде непомітно, якщо не перевірити баланс естрогенів в організмі. Так що аналізів тільки на ГРЩ буде мало для визначення справжнього стану здоров'я жінки.

Домисел №10. Поки йдуть місячні - з гормонами все в порядку

Поясніть

Це далеко не так. Жінка, у якої рівень естрадіолу значно знижений, а щитовидна залоза виробляє мізерно мало гормонів Т3 і Т4, все одно може менструювати.

Правда, за характером виділень можна судити про дисбаланс гормонів. Наприклад, мала кількість естрогенів і низька продуктивність щитовидної залози дають більш темні кров'яні виділення, причому вони більш мізерні і менш тривалі, ніж при нормальному рівні естрогенів.

А ось коли у жінки навіть у віці 35-40 виробництво естрогенів майже на нулі, то менструації припиняються зовсім. Тоді потрібно негайно вживати заходів для підвищення жіночих гормонів і активізації роботи щитовидної залози.

Будьте уважні: точну картину гормонального балансу може дати не наявність менструацій, а гормональні тести.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Домисел №11. При вологому піхву у жінки досить естрогенів

Поясніть

Це добре, коли піхву досить зволожені. Це вказує на те, що рівень естрогенів в організмі може бути в нормі. Але насторожує слово «може бути». Це неточний факт.

Естрогенів може бути досить, щоб середовище піхви була вологою. Але естрогенів може бути недостатньо, щоб впливати на репродуктивні процеси в організмі і контроль над вагою. Зокрема, для нормальної роботи мозкових рецепторів естрогену потрібно набагато більше, ніж для нормального стану вагіни.

Тому тільки по вологості або сухості піхви не можна судити про норму естрогенів.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Домисел №12. У літньому віці гормональна терапія марна

Поясніть

Чим старша людина, тим йому потрібніше гормони. Організм вже не виробляє їх в достатній кількості, тому гормони потрібно брати ззовні.

Якщо розрахувати правильну дозу гормонів естрадіолу і тестостерону, то самопочуття і якість життя людини напевно покращиться. Навіть незалежно від віку. Ці гормони допоможуть зміцнити тканину кісток і м'язів, поліпшити обмін речовин, якість сну. Завдяки правильним співвідношенням гормонів під час гормональної терапії можна значно поліпшити самопочуття і стан внутрішніх органів.

Якість сексуального життя теж стане набагато вище.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Домисел №13. Гормональний рівень постійно змінюється, тому гормональні тести не приносять користі

Поясніть

Вироблення деяких гормонів і правда, коливається в залежності від часу доби. Тому лікар призначає точний час аналізу на гормони, щоб зробити гормональні тести в той час, коли рівень гормонів найбільш високий. До того ж, є гормони, норми яких не дуже коливаються протягом доби, і це дуже важливі для організму речовини. Наприклад, гормони, які виробляють яєчники.

Якщо у жінки знижена вироблення гормонів яєчниками, то це потрібно обов'язково перевірити за допомогою гормональних тестів.

За одними тільки симптомів не можна судити про те, добре або погано працює репродуктивна система. Рівень естрадіолу можна визначити тільки по тому, скільки його міститься в сироватці крові, а не по тому, як себе почуває жінка.

Домисел №14. Якщо правильно харчуватися і займатися спортом, гормони не потрібні

Поясніть

Гормональний дисбаланс може призвести до порушень в організмі навіть якщо людина займається спортом і правильно харчується. Мало того - недолік гормонів в організмі впливає на апетит, який підвищується, обмін речовин сповільнюється, і вага контролювати немає ніякої можливості.

При нестачі або надлишку певних гормонів дуже складно впливати на кількість жирових відкладень, навіть якщо людина розумно харчується. Тому обов'язково потрібно робити гормональні тести для того, щоб чітко бачити картину того, що відбувається в організмі і вчасно запобігти розвитку захворювань.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.