^
A
A
A

Чи дійсно діти намагаються копіювати дорослих?

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

29 July 2019, 09:00

Всупереч думці багатьох дорослих, діти копіюють і передражнюють інших людей не просто так: вони вкладають в цей процес чимало сенсу.

Напевно, не існує дітей, які не любили б передражнювати своїх ровесників і навіть дорослих, при цьому повторюючи ті чи інші, на перший погляд безпідставні, дії. Прийнято вважати, що так діти пристосовуються до різних ситуацій. Наприклад, якщо попросити малюка зробити що-небудь, то він для початку понаблюдает, як це робить інша людина, і тільки після цього скопіює його дії. До слова, більшість дитячих психологів саме так і вважає. Але ось дослідники помітили: якщо дорослий раптом вирішить зробити безглузду стійку на голові, і тільки після цього приступити до завдання, то і дитина надійде точно також, намагаючись стати на голову. І це, незважаючи на очевидність безпідставність такої затії. Чому так відбувається?

Фахівці, що представляють університети Сент-Ендрюс і Дарем, вважають, що дитяча тяга до безглуздого наслідування значно перебільшена. Співробітники університетів провели експеримент під керівництвом Кари Еванс. У дослідницькій роботі брали участь понад 250 дітей різної статі, в віковому діапазоні 4-6 років. Дітям демонстрували відео, на якому дорослі діставали позначену ємність з прозорою пластмасовою коробки. У коробці було два осередки, і ємність перебувала в одній з них. Для того щоб її взяти, було необхідно притиснути спеціальну лапку, після чого відкрити осередок. Так як коробка була прозорою, було добре видно, де знаходилася ємність. Але дорослі чомусь попередньо відкривали і вільну позицію. Інакше кажучи, дітям показували якраз те безпідставне дію, яке імовірно вони повинні були скопіювати.

Заковика полягала в тому, що не у всіх випадках дорослі робили безглузде відкриття порожній секції - в деяких варіантах все ж відкривалася тільки потрібна комірка. Вийшло так, що діти копіювали дорослих за таким же принципом: повторювалося як безглузде відкривання коробки, так і осмислене відкривання потрібної осередку. Після кількох повторів маленькі учасники починали розуміти абсурдність дій, і дітей, цілеспрямовано відкривають потрібну секцію, ставало більше. Складалося відчуття, що учасники починали розуміти, хто з дорослих здійснює вірні дії.

Таким чином, вчені зробили висновки: діти дійсно схильні все повторювати, але роблять вони це продумано. Якщо їм запропонувати різні варіації будь-яких дій, то вони, швидше за все, виберуть більш осмислене з них. Важливо не забувати про те, що дітей необхідно оберігати від заучування будь-якої безглуздою і порожній інформації - тільки ось це вже турбота дорослого покоління.

З подробицями дослідження можна ознайомитися на сторінці www.sciencenews.org/blog/growth-curve/kids-are-selective-imitators-not-extreme-copycats

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.