^
A
A
A

Фізичні покарання змінюють дитячий мозок

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

17 June 2021, 09:00

Фізичні покарання навіть у легкій формі надають таке ж негативний вплив на мозковий розвиток дітей, як і жорстоке насильство. Це підтверджують дослідження, проведені співробітниками Університету Гарварда.

В даний час існує безліч різних систем дитячого виховання. Застосування сили, від легких ляпасів до шмагання, вважається одним з найдавніших покарань за вчинки. З наукової точки зору, таке «виховання» надає переважно негативний вплив і з часом призводить до невиправних і тяжких наслідків для дитини.

Використання дорослими тілесних покарань , які завдають дітям біль і фізичний дискомфорт, поширені в багатьох країнах світу, незважаючи на заборону Конвенцією про права дитини. За статистикою, тільки в Сполучених Штатах практично в кожній другій родині періодично практикують подібний вид «виховання». Суспільство неоднозначно ставиться до цього питання: одні висловлюють вкрай негативну думку, а інші не бачать іншого виходу ситуації. Вчені ж впевнені: тілесна розправа завжди робить згубний вплив на дитину, навіть якщо мова йде про легкій формі впливу. Згідно з дослідженнями, виникає стійка взаємозв'язок між фізичним насильством і розвитком тривожних або депресивних станів, когнітивних проблем, психічних порушень протягом усього життя, навіть у віддалених періодах. За наявними даними, на рівні нейробіології фізичне покарання сприймається дітьми так само важко, як і екстремальні види насильства.

Вчені вивчили інформацію про декілька сотень дітей віком 3-11 років, які проживали в сім'ях, що не практикують важкі форми насильства. Всім піддослідним дітям фахівці провели МРТ головного мозку : в ході процедури дітям пропонували дивитися на екран з демонстрацією людей з різними проявами емоцій. За допомогою сканера вчені фіксували особливості мозкової діяльності дітей в момент реакції на ту чи іншу вираз лиця акторів. У дітей, до яких батьки застосовували фізичні методи виховання, відзначалася посилена реакція на негативні образи на екрані. Зокрема, виявлялася підвищена активність латеральної і медіальної префронтальної кори, в тому числі дорсальній передньої поясної кори, дорсомедіальних префронтальної кори, двостороннього фронтального полюса і лівої середньої лобової звивини.

Отримана інформація вказує на те, що фізичні покарання здатні перенаправити реакції нервової системи в негативний русло за тим же принципом, як це відбувається при більш важких випадках жорстокого поводження.

Фахівці рекомендують відмовитися від подібних способів впливу, щоб уникнути негативного і довгострокового впливу на дитину. Психологи радять замінити прочуханку бесідами, що дозволяють навчити малюка контролювати свою поведінку і керувати ним.

Детальніше про дослідження можна прочитати на сторінці

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.