^
A
A
A

Літня людина і сім'я

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

У жодного виду живих істот найвищого розвитку і складної організації немає зв'язку між «прабатьками» і «онуками», тим більше «правнуками». Може бути, і ми ще тільки вчимося любові і відносин в такій складній структурі, яку представляє літня людина і сім'я, яка об'єднує часто до чотирьох поколінь з абсолютно різним життєвим досвідом.

Тривалість життя зросла більш ніж на 40 років. Кількість літніх людей в сім'ях зростає швидше числа дітей, і ставлення до них не може будуватися на колишніх принципах. Адже при загальної безграмотності раніше людина, яка дожила до сивин, був ходячою енциклопедією життя, часто єдиним носієм життєвої та професійної науки, мудрості. Звідси притаманне більшості народів шанування старості, безвідносно до особистості.

Навколишній старих людей світ повинен бути дуже уважним і доброзичливим. Важливо, як складаються в родині відносини людей похилого віку з дорослими дітьми, з онуками, тещі із зятями, свекрухи з невістками.

Часто твердим про те, що сенс людського буття в користь, яку ми приносимо людям. А яка користь від того, хто і себе-то обслужити толком вже не в змозі? Тільки бере, нікому і нічого не віддаючи. Головна «корисність» зовсім безпомічних старих саме в тому, що вони, як і діти, не дають згаснути в душі теплоту подяки, підтримують здатність до самопожертви, культивують поблажливість і терпимість. Правда, зі старими це дається ціною великих зусиль, ніж з дітьми. У малюків адже укладено наше майбутнє, тобто те, що залишиться. А в старих - то, що вже пішло: наше власне дитинство, юність. Ми з великою охотою жертвуємо сьогоднішніми інтересами заради прийдешніх досягнень, ніж оплачуємо давно пережиті радощі. Ця одна причина того, що зі старими важче. Крім того, стаючи немічними, як діти, люди похилого віку адже зберігають свої претензії на вирішальне думка і авторитет у справах загальної сім'ї. Вони прагнуть підпорядкувати собі волю всіх домочадців, будучи цілком від них залежні. Це спочатку конфліктна ситуація. І виходять з неї з гідністю лише дуже доброзичливі і розважливі люди.

Нинішнім забезпеченим пенсіями старим бабусям і дідусям якраз найбільше і має бути потрібно свідомість: ми дороги, ще необхідні комусь на землі. Все старечі недуги посилюються, якщо немає цього відчуття своєї необхідності, корисності. Остання можливість розтопити лід остигаючого серця - це погрітися в променях веселих і люблячих очей онуків і правнуків.

Чимала частина бабусь і дідусів живе і діє в рамках традиційних правил. У них з роками турбота про дітей займає все більшу частину часу і сил. Вони не знають іншої дороги, крім як за онуками в школу, в садок або ясла, на каток або в зоопарк, І немає іншого розваги, крім сидіння біля телевізора, а в телепрограмах, перш за все, шукають передачі для малюків. У народі кажуть: онуків люблять більше, ніж власних дітей. Люблять більш осмислено, більш безкорисливо і зосереджено. Любов, як відомо, вимагає дозвілля. Коли у людини є час і полювання вдивитися в маленьке Істота, відкривається багато такого, що в штовханині буднів можна упустити, не помітити. А саме на зацікавленості дорослого будується і у відповідь інтерес, довіру дитини. Ця серцева довірливість малюків буває особливо дорога тоді, коли власне доросле дитя закрило душу для матері і батька, звівши все спілкування з ними до набору стандартних слів і знаків поваги. Відносно онуків, які увійшли в розквіт сил, до втрачає останні сили старій людині, можуть виникнути і відчуження, і розлади, і взаємне роздратування. Тому треба з малого віку виховувати дітей в шанобливому ставленні до старих членів сім'ї. А це залежить від того, як самі дорослі ставляться до людей похилого віку. Адже діти завжди беруть приклад з дорослих.

Стара людина дуже вразливий. І тому, ніколи не треба з ним говорити грубим, дратівливим тоном. Він повинен відчувати шанобливе ставлення до себе. Все рідше під одним дахом живуть представники трьох, тим більше чотирьох поколінь.

Соціологічний аналіз не завжди підтверджує правильність положення про те, що ідеальним для старих людей є проживання їх з дорослими дітьми та онуками і що роз'єднання сім'ї рівнозначно ізоляції старих людей.

В даний час система "літня людина і сім'я" склалися так, що нормальним станом є роздільне проживання літніх батьків, їхніх дітей і онуків. У багатьох випадках це зберігає або повертає добрі стосунки, що змінилися при спільному проживанні.

Труднощі спільного проживання зазвичай обумовлені ще і житловими проблемами. Зараз ідеальним було б економічно незалежне проживання батьків і їх дорослих дітей, що мають сім'ю, в одному будинку, але в різних квартирах або ж в безпосередній близькості від старих. Це полегшувало б контакт і давало можливість при необхідності надати їм допомогу. Роз'єднати сім'ї часто відновлюються в цьому випадку, якщо залишилася самотньою батько або мати стають нездатними до самообслуговування, переходять на становище людини «прикутого» до квартири або вимушеного дотримувати постійний постільний режим.

Зміна місця проживання літнього або старої людини викликає у багатьох з них важкі емоційно-стресові ситуації. Воно може бути викликано не тільки самопочуттям людини, а й необхідністю капітального ремонту будинку або переїздом в інший будинок, як правило, на околиці міста, без надії повернутися на колишнє місце. У цих випадках люди похилого віку часто втрачають вже налагоджені суспільні зв'язки, змушені в якійсь мірі змінити вже звичний спосіб життя, адаптуватися до нових умов проживання, що, як правило, вдається зробити з працею.

Найважча психічна травма для людей похилого віку, крім втрати близької людини - конфлікт з дітьми. Висока культура молодих людей, свідомість високої вразливості близьких, які досягли похилого та старечого віку, завжди повинні бути присутніми в стосунках між членами сім'ї.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.