^

Терміни, пов'язані з вагітністю, для майбутніх батьків

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

У цій статті ми зібрали безліч термінів, які подружжя, можливо, почують в ході вагітності. Деякі з термінів відносяться до вагітності, інші - до різних тестів, які доведеться пройти вагітній жінці. Дехто ставиться до пологів, інші відносять до часів після народження дитини. Ми розділили терміни на:

  • Основні терміни, пов'язані з вагітністю;
  • Аналізи, які доведеться пройти майбутньої матері і дитини;
  • Пологи і Після народження дитини.

Основні терміни, пов'язані з вагітністю

Cervix - шийка матки.

Fundus - верхня частина матки, часто вимірюється протягом вагітності.

Pubic symphysis - кістяний виступ в тазової кістки, що знаходиться в середині нижньої частини живота жінки. Знак, за яким лікар часто визначає зростання матки під час вагітності.

Rho-GAM - ліки, що застосовується протягом вагітності і наступних пологів для запобігання изоиммунизации.

Абрупція плаценти - передчасне відділення плаценти від матки.

Акушер - лікар, який спеціалізується на догляді за вагітними жінками і прийнятті пологів.

Амніотична рідина - рідина, що оточує дитину всередині амниотического мішка.

Амниотический мішок - мембрана, що оточує дитину усередині матки. Він утримує дитину, плаценту і амніотичну рідину.

Ареола - пигментированное або забарвлене кільце навколо соска молочної залози.

Біль в кругових зв'язках - біль, що викликається здавленням під час вагітності зв'язок з боків матки.

Вагіна - канал, по якому виходить народжується дитина.

Варикозне розширення вен - розтягнення кровоносних судин (вен).

Позаматкова вагітність - вагітність, в разі якої яйцеклітина імплантується поза маткою (найчастіше в фаллопієвій трубі).

Лікарське посвідчення - документ, який підтверджує, що лікар закінчив додаткові курси і склав іспити по вузькій спеціальності.

Викидень - переривання або передчасне закінчення вагітності. В цьому випадку народжується ембріон або плід, не здатний жити поза маткою; зазвичай трапляється до 20-го тижня вагітності.

Геморой - випнуті кровоносні судини, в основному розташовані навколо прямої кишки.

Генетична консультація - консультація подружжя і фахівців з приводу генетичних дефектів і можливості присутності генетичних проблем протягом вагітності.

Гени - основні одиниці спадковості. Кожен ген несе специфічну інформацію і передається від батька дитині. Дитина отримує половину генів від матері, а іншу половину - від батька. У кожної людини близько 100 000 генів.

Гіпертонія, викликана вагітністю - підвищений кров'яний тиск, з'являється в ході вагітності.

Гонадотропін хоріона людини - гормон, що продукується на ранніх стадіях вагітності; його зміст вимірюється за допомогою тесту на кількість ГХЧ.

Дефекти нервової трубки - патології розвитку зародкової хорди і спинного мозку.

Діабет, викликаний вагітністю - виникнення діабету протягом вагітності (виношування).

Доношена - дитина вважається доношеним, якщо народжується після 38 тижнів. Також називається «повністю доношеною».

Залізодефіцитна анемія - анемія, викликана нестачею заліза в їжі; часто буває при вагітності.

Печіння в ділянці серця - дискомфорт або біль, що з'являється в грудях, часто після їжі.

Запізнілі пологи - дитина народжується через 2 тижні або більше після очікуваної дати.

Запори - нерегулярне або неповне випорожнення кишечника.

Зародкова аномалія - неправильна форма або розвиток зародка.

Зародкові патології - проблеми, пов'язані з зародком, що виникли до народження або в перебіг пологів; часто вимагають негайних пологів або вилучення зародка.

Зародковий період - період, наступний за ембріональним періодом (перші 10 тижнів виношування) і до народження.

Ізоіммунізація - передача специфічних антитіл, розташованих в червоних кров'яних клітинах іншого індивідуума, наприклад, дитини в матці. Зустрічається, якщо жінка з негативним резус-фактором виношує дитину з позитивним резусом або якщо їй переливають резус-позитивну кров.

Кров'яний тиск - тиск крові на стінки артерій, що забирають кров від серця. Зміни кров'яного тиску можуть позначати проблеми.

Матка - орган, усередині якого розвивається ембріон або плід.

Медсестра-няня - зареєстрована медсестра, що пройшла додаткові курси по догляду за вагітними жінками і прийому пологів. Мертвонародження - смерть плоду до народження, зазвичай відбувається після 20 тижнів виношування.

Порушення внутриматочного зростання - неадекватне зростання плоду в ході вагітності. Раніше називалися затримкою всередині маточного зростання.

Розтяжки - ділянки шкіри, натягаються під час вагітності. Часто знаходяться на животі, грудних залозах, сідницях і ногах.

Нестримна блювота вагітних - сильна нудота, дегідратація і блювота протягом вагітності. Найчастіше з'являється протягом першого триместру.

Полегшення - зміна форми матки у вагітної жінки за кілька тижнів до пологів. Часто описується як опускання дитини.

Очікувана дата народження - дата, коли очікується народження дитини. Більшість дітей народжуються приблизно в цей термін, але тільки 1 з 20 народжується точно в цей день.

Перинатології - лікар, який спеціалізується на догляді за жінками, чия вагітність викликає побоювання.

Плацента - орган, що знаходиться всередині матки протягом вагітності, з яким через пуповину з'єднаний плід. Необхідна для зростання і розвитку дитини.

Плід - ненароджена дитина після 10 тижнів виношування до народження.

Порожня вена - велика вена, що виводить кров в праве передсердя. Вона повертає бідну киснем кров в серце, з якого вона прямує до легким.

Передлежання плаценти - нижня частина плаценти цілком закриває шийку матки.

Пренатальний догляд - програма догляду за вагітною жінкою до народження дитини.

Прееклампсія - поєднання симптомів, незвичайних для вагітності, включаючи високий кров'яний тиск, опухлости і зміни рефлексів.

Пуповина - канат, що зв'язує плаценту з виношуваним дитиною. Вона забирає продукти життєдіяльності і вуглекислий газ від дитини і приносить насичену киснем кров і поживні речовини.

Пляма Чадвік - темно-синій або фіолетовий колір вагіни і шийки матки протягом вагітності.

Розширення і вискоблювання - хірургічна процедура, при якій розкривається шийка матки і з матки вирізається або вискребают зразок тканини.

Резус негативний (Rh-негативний) - відсутність білка резусу в крові.

Родова проблема - проблема, що виникла під час пологів.

Синдром Дауна - хромосомні порушення, при якому дитина має три 21-х хромосоми (замість двох); виражається у розумовій відсталості, виразних фізичні вади та інші проблеми.

Складна вагітність - вагітність зі складнощами, які вимагають особливої уваги лікарів, часто - фахівця.

Стрептококова інфекція групи В - інфекція, яка виникає в вагіні, горлі або прямій кишці матері (інфікований може бути будь-який з цих органів). Може бути небезпечною для дитини.

Перейми Брекстона-Хікса - нерегулярні скорочення матки протягом вагітності.

Триместр - тримісячний період часу. Вагітність ділиться на 3 рівних періоду (триместру), кожен з яких триває близько 13 тижнів.

Поштовхи - відчуття майбутньої матері, коли дитина рухається всередині матки.

Ранкова нудота - нудота і блювота, в основному протягом першого триместру вагітності. Див. Також Нестримна блювота вагітних.

Фаллопієва труба - труба, що йде від матки до яєчника. Хлоазма - посилення пігментації або поширення коричневих плям нерегулярної форми і розміру на обличчі або інших частинах тіла. Також називається «маскою вагітності».

Хромосома - утворення, що знаходяться в клітинному ядрі і містять ДНК. Через хромосоми передається генетична інформація.

Хромосомні аномалії - аномальне число хромосом.

Чорна лінія (linia nigra) - сильно пігментована лінія, часто з'являється під час вагітності; йде вниз по животу від пупка до лобкової області.

Еклампсія - конвульсії і кома у жінки з преекламісіей. Чи не пов'язана з епілепсією.

Ембріон - організм на ранніх стадіях розвитку; у людини - від зачаття до 10-го тижня.

Ембріональний період - перші 10 тижнів виношування.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Аналізи, які доведеться пройти майбутньої матері і дитині

Альфа-фетопротеїн - речовина, що виробляється ненародженим дитиною, поки він росте усередині матки; знаходиться в материнській крові і ам-ніотіческой рідини. Показник вище норми в материнській крові вказує на те, що у плода є дефекти нервової трубки.

Амніосентензіс - процесів ході якого з амниотического мішка береться проба амніотичної рідини. Рідина перевіряється для визначення генетичних дефектів і ступеня розвитку легенів плода.

Аналіз множинних компонентів - см. Четирехкомпонетний тест і покомпонентний тест.

Аналіз сечі - аналіз на наявність інфекції і визначення вмісту цукру і білка в сечі.

Аналіз на сімейну середземноморську лихоманку - аналіз крові, призначений для людей з Вірменії, Аравії і Туреччини, для визначення наявності рецесивного гена. Переважно діагностується у новонароджених, і лікування може бути розпочато відразу.

Аналіз реакції на скорочення - відповідь плода на скорочення матки; використовується для визначення стану плода.

Біофізичний профіль - метод оцінки плода до народження. ВІЛ / СНІД тест - для визначення, чи є жінка носієм ВІЛ або хворий на СНІД (не може бути зроблений без відома і згоди жінки).

Генетичні аналізи - різні діагностичні тести і скринінг-тести, що визначають, чи може у подружньої пари народитися дитина з генетичними патологіями. Зазвичай - частина генетичної консультації.

Діагностика органів малого таза - лікар обмацує внутрішні органи малого тазу жінки. Використовується для оцінки розмірів матки на початку вагітності і дозволяє лікарю визначити, чи відбулося розтягнення і утоньшение шийки матки перед закінченням вагітності.

Допплер - пристрій, що підсилює звуки серцебиття плоду так, що лікар і навколишні можуть його чути.

Вимірювання живота - вимір, що показує зростання дитини в матці на пренатальних консультаціях. Вимірюється від pubic symphysis до fundus. Занадто великий або занадто маленький розмір може означати проблеми.

Вимірювання відстані за шиєю - за допомогою ультразвуку лікар визначає відстань за шиєю дитини. Поєднаний з аналізом крові результат може визначити, чи може у жінки народитися дитина з синдромом Дауна.

Культури з шийки матки - тест на венеричні захворювання; коли зроблена перевірка на рак шийки матки, проба також може бути взята на перевірку наявності хламідій, збудника гонореї і інших інфекцій.

Монітор для спостереження плода - пристрій, що використовується при пологах для прослуховування та запису серцебиття плоду. Моніторинг дитини усередині матки може бути зовнішнім (крізь живіт матері) і внутрішнім (через вагіну матері).

Моніторинг матки на дому - скорочення матки вагітної жінки записуються будинку і по телефону передаються лікаря (не потрібно спеціальних пристосувань). Робиться для визначення ступеня ризику передчасних пологів.

Визначення ваги - вага визначається на кожному пренатальному відвідуванні; занадто великий або занадто малий набраний вага може позначати проблеми.

Визначення групи крові - тест на визначення, до якої групи належить кров жінки - А, В, АВ або О.

Визначення кров'яного тиску - високий кров'яний тиск, помічене протягом вагітності, означає наближення очікуваного терміну пологів. Зміни кров'яного тиску можуть свідчити про потенційні проблеми.

Визначення спадкової глухоти - якщо у когось із подружжя були родичі з вродженою глухотою, аналіз може визначити, чи є вона у дитини, до народження.

Пасивний аналіз - аналіз того, які рухи дитини відчуваються матір'ю або спостерігаються лікарем; вони записуються, як і зміни швидкості серцебиття плода. Використовується для оцінки стану плода.

Підрахунок рухів - записують, як часто жінка відчуває руху своєї дитини; використовується для оцінки стану плода. Повний аналіз крові - аналіз крові на залізо і збудників хвороб в крові матері.

Проба волосків хоріона - діагностичний тест, який може бути зроблений на ранніх стадіях вагітності для визначення аномалій.

Проба ПОНИ береться зсередини матки, крізь живіт або через шийку матки.

Реакція на скорочення - викликаються м'які скорочення материнської МАТКИ; записується серцебиття плода у відповідь на них. Також називається «аналіз реакції на скорочення».

IV резус-фактор - аналіз крові на визначення, чи не є кров жінки резус-негативної.

Знімки - тести, що дозволяють заглянути всередину тіла, включають УЗД, рентген, СТ scans або CAT scans і метод магнітного резонансу. Сонограмма або сонографія. Кордосентезіс - аналіз плода для визначення резус-фактора, патологій крові і інфекцій. Аналіз на антитіла до гепатиту В - визначає, чи була вагітна жінка коли-небудь заражена гепатитом В.

Тест на переносимість глюкози - робиться для оцінювання відповіді тіла на цукор. Кров береться у майбутньої матері 1 раз або інтервалами після того, як вона вип'є розчин цукру.

Тест на рак шийки матки - тест на ранніх стадіях вагітності для визначення раку шийки матки.

Тест на цукор в крові - см. Тест на переносимість глюкози.

Тест на сифіліс - якщо жінка хвора на сифіліс, починають лікування.

Тест на стрептокок групи В - проби можуть бути взяті ближче до закінчення вагітності з вагіни або з прямої кишки жінки. Якщо тест позитивний, починають лікування відразу або протягом пологів.

Титри краснухи - аналіз крові на визначення наявності імунітету до краснухи (German measles).

Трикомпонентний тест - аналіз 3 компонентів крові, щоб визначити патології. Три тести включають тест на альфа-фетопротеїн, гонадотропін хоріона людини і на непов'язаний естріол - форму естрогену, що виділяється плацентою.

Ультразвук (УЗД) - непроникаючий тест, який показує зображення плоду всередині матки. Звукові хвилі відскакують від плоду, утворюючи зображення.

Четирехкоміонентний тест - аналіз 4 компонентів крові, щоб визначити патології. Чотири тесту включають тест на альфа-фетопротеїн, гонадотропін хоріона людини, непов'язаний естріол і ингибин-А, хімічні продукти яєчників і плаценти.

Ембріональний фібронектин (ЕФН) - тест для визначення ймовірності передчасних пологів. Береться проба вагінальних виділень і виділень шийки матки; якщо ЕФН присутній після 22 тижнів, це означає наявність ризику передчасних пологів.

Ембріоскопію - аналіз, що дозволяє лікарю через ембріоскопії (оптоволоконний прилад) визначати зовнішні патології і проблеми в розвитку плода, поки він знаходиться всередині материнської матки.

trusted-source[5], [6], [7]

Пологи

Активні пологи - коли шийка матки розтягнута від 4 до 8 см. Перейми зазвичай тривають від 3 до 5 хвилин.

Блокада парацервікса - місцева анестезія для полегшення болю при розтягуванні шийки матки.

Вакуумний екстрактор - прилад, іноді використовується для забезпечення виходу голови плоду в перебіг пологів; використовується для допомоги при пологах.

Зовнішній поворот - процедура, вироблена на пізніх термінах вагітності, під час якої лікар руками намагається повернути дитину в нормальну пологову позицію вниз головою.

Індуковані пологи - коли пологи не починаються або жінка не може народити дитину, дають ліки (окситоцин).

Кесарів розтин - витяг дитину через розріз на животі, на відміну від нормальних пологів, коли дитина виходить через вагіну.

Криваві плями - нерясні кров'янисті виділення з вагіни на пізніх стадіях вагітності; часто незадовго до пологів.

Помилкові пологи - скорочення матки без розтягування шийки матки.

Лохии - розслаблення вагіни після виходу дитини і плаценти.

Окситоцин - ліки, що викликають скорочення матки; використовується для індукування або допомоги під час пологів. Воно також може називатися «питоцина». Також гормон, що виробляється залозами.

Оцінка Бішопа - метод, який використовується для передбачення успіху індукованих пологів. Враховує розтягнення, утоньшение і положення шийки матки. Оцінка дається за кожним критерієм, а потім вони складаються, і за сумою лікар може визначити, коли краще індукувати пологи.

Перевернуте положення - неправильна позиція плода. Сідниці або ноги виходять в пологовий канал до голови.

Перінеум - область між вагиной і прямою кишкою. Положення - опис того, яка частина дитини першої увійде в пологовий канал.

Построди - після народження дитини виходять плацента і оболонки. Див. Плацента.

Приготування до пологів - жінка ходила на курси, тому вона знає, що її чекає при пологах. Вона може попросити знеболюючі ліки, якщо їй це потрібно.

Природні пологи - пологи, в ході яких мати залишається в свідомості і народжує дитину сама. Деякі люди вважають, що при природних пологах жінка не повинна просити знеболюючі ліки; але це не правда.

Пуденальная блокада - місцева анестезія при пологах. Розрив оболонок - вихід рідини з амниотического мішка. Також називається «відходом вод».

Ранні перейми - коли жінка відчуває регулярні перейми (одна кожні 20 хвилин, причому частота зростає до однієї кожні 5 хвилин) частіше ніж 2 години. Шийка матки зазвичай розтягнута від 3 до 4 см.

Розтягування - наскільки розкрита шийки матки до пологів. Повністю розтягнута шийка матки має діаметр близько 10 см.

Пологовий будинок - установа, спеціалізоване на народження дітей. Зазвичай жінка народжує і відновлюється після пологів в одній палаті. Це може бути частина лікарні або окрему установу.

Пологи - процес виходу плода з матки.

Слиз - секрет шийки матки; часто з'являється відразу перед пологами.

Спинні пологи - біль сутичок, відчувається в нижній частині спини.

Перейми - скорочення або розтягнення матки, що виштовхують дитину з неї при пологах.

Тихі пологи - безболісне розтяг шийки матки.

Щипці - інструмент, іноді використовується для вилучення дитини під час пологів; вони накладаються навколо голови дитини в пологовому каналі, щоб витягти звідти дитину протягом пологів.

ЕНЕМО (Enema) - рідина, що вводиться в пряму кишку для очищення кишечника.

Епідуральна блокада - тип анестезії, коли засіб вводиться в область навколо хребта при пологах.

Епізіотомія - хірургічне розрізання перінеума (область між вагиной і прямою кишкою). Використовується при пологах для запобігання розриву вагінального і анального отворів.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Після народження дитини

Білірубін - жовтий або помаранчевий пігмент.

Жовтяниця - жовте забарвлення шкіри, склер і більш глибоких тканин тіла. Викликається надлишком білірубіну.

Меконій - перший кал новонародженого; має темно-зелену або жовту забарвлення. Складається з епітеліальних клітин, слизу і жовчі. Його вихід може статися до або під час народження або незабаром після нього.

Молозиво - жовта рідина, яка виробляється молочними залозами спочатку. Найчастіше з'являється перед закінченням вагітності. Її склад відрізняється від молока, що виробляється пізніше, при грудному вигодовуванні.

Набухання - наповнення рідиною; зазвичай відноситься до збільшення грудей у матері-годувальниці.

Оцінка Ангара - оцінка реакції дитини на народження і його життєздатності. Займає від 1 до 5 хвилин після народження.

Педіатр - лікар, який спеціалізується на лікуванні немовлят і дітей.

Післяпологовий період - 6-тижневий період після народження дитини. Відноситься до матері, а не до дитини.

Синдром післяпологовий пригніченості - кілька синдромів, включаючи тугу, післяпологову депресію і післяпологовий психоз.

Зціджування грудного молока - ручне вижимання молока з грудей.

Туга - легка депресія у жінки після пологів.

trusted-source[12], [13], [14]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.