^

Третій скринінг при вагітності

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Третій скринінг при вагітності (УЗД-обстеження плода) - як і перші два - проводиться для визначення відповідності розвитку плода фізіологічним нормам.

На жаль, ніхто не застрахований від порушень цих норм, але на сьогоднішній день медицина має можливість визначити наявність вроджених патологій плоду, а також виявити різні відхилення розвитку майбутньої дитини, що виникають в ході вагітності. Це завдання вирішує пренатальна (допологова) діагностика - біохімічний і ультразвукової скрининги, які проводяться на різних термінах вагітності.

Біохімічний скринінг проводиться в першому і другому триместрі - на 11-13-й і на 16-18-й акушерських тижнях гестації. Його метою є виявлення можливого розвитку у плода деяких генетично обумовлених вад. УЗД-скринінг вагітним належить проходити тричі. Перший раз - на 10-14-й тижнях, другий - між 20-й і 24-м тижнями.

Третій скринінг при вагітності (УЗД-обстеження плода) проводиться на терміні 30-32 тижні.

До кого звернутись?

Терміни третього скринінгу при вагітності

Зазначені терміни біохімічного та УЗД-скринінгів вибрані не випадково, а продиктовані тим, що саме на цих термінах виношування дитини відбуваються найважливіші зміни в його внутрішньоутробний розвиток. Так, базове формування систем органів плоду до 10-11-му тижні завершується, і вагітність з ембріонального періоду вступає в фетальний, який триває до народження дитини.

Біохімічний скринінг (дослідження крові) вагітній жінці проводиться, якщо вона входить в групу ризику народження дитини з синдромом Дауна, синдромом Едвардса або дефектом нервової трубки (spina bifida, аненцефалії, гідроцефалії). До цієї групи лікарі відносять жінок, вперше завагітніли у віці 35 років і старше, наявність спадкових хвороб серед близьких родичів, попередні народження хворих дітей, а також неодноразове самовільне переривання вагітності (звичні викидні) у жінки. Біохімічний скринінг проводять шляхом дослідження крові на рівень вмісту хоріонічного гонадотропіну людини, альфа-фетопротеїну і вільного естріолу. Дані цих аналізів з досить високим ступенем достовірності дозволяють визначити ризик появи у дитини вищевказаних патологій.

УЗД-обстеження структурних вад розвитку плоду в основному базується на використанні ультразвуку в другому триместру вагітності. Наприклад, загрозу синдрому Дауна виявляють по товщині комірного простору у плода.

Жінки, які не входять в групу ризику, проходять УЗД-скрининги, які проводять три рази протягом вагітності. Конкретні терміни третього скринінгу при вагітності пов'язані з тим, що в цей період - на 30-32-й тижнях - значно збільшується зріст і вагу плоду, активно зростає його голова і збільшується маса головного мозку, інтенсивно розвиваються легкі, ущільнюються шкірні покриви і формується підшкірна жирова тканина. Обсяг амніотичної (навколоплідної) рідини в матці збільшується, і до 31-32 тижня дитина повинна приять положення вниз головою - фізіологічно нормальне передлежання.

Норма при третьому скринінгу при вагітності

Для оцінки біометричних даних майбутньої дитини за допомогою ультразвуку були розроблені спеціальні таблиці середньостатистичних фізичних і фізіологічних параметрів плода на всіх термінах вагітності.

Норма при третьому скринінгу при вагітності становить:

  • довжина плода (зростання): 39,9 см (30 тиждень вагітності), 41,1 см (31 тиждень), 42,3 см (32 тиждень);
  • вага: 1636 г (30 тиждень вагітності), 1779 г (31 тиждень), 1930 р (32 тиждень);
  • біпаріетальний розмір голівки плоду (ширина головки по відстані між тім'яними буграми): 78 мм (30 тиждень вагітності), 80 мм (31 тиждень), 82 мм (32 тиждень);
  • периметр черепа: 234 мм (30 тиждень вагітності), 240 мм (31 тиждень), 246 мм (32 тиждень);
  • діаметр грудної клітки: 79 мм (30 тиждень вагітності), 81 мм (31 тиждень), 83 мм (32 тиждень);
  • обхват живота: 89 мм (30 тиждень вагітності), 93 мм (31 тиждень), 97 мм (32 тиждень);
  • довжина стегнової кістки: 59 мм (30 тиждень), 61 мм (31 тиждень), 63 мм (32 тиждень).

Збільшення розмірів живота плода у порівнянні з його головою і грудною кліткою на тлі потовщення плаценти відноситься до явних ознак гемолітичної хвороби новонароджених. Ця патологія виникає при резус-несумісності крові матері і плоду і виражається в руйнуванні еритроцитів в крові дитини як до, так і після народження.

Крім того, перевищення середньостатистичного показника по обхвату живота фахівці відносять або до ознак гіпертрофії печінки плода, або до ознак асциту - скупчення рідини в його черевної порожнини.

Довжина стегнової кістки - теж важливий параметр третього УЗД-скринінгу при вагітності. По ньому можна судити про довжину кінцівок, і при більш низькому значенні цього показника (в порівнянні з нормою і іншими біометричними даними) є підстави припускати у дитини нанізм, тобто карликовий зростання. Дана аномалія пов'язана з дисфункцією гіпофіза плода і дефіцитом гормону росту (соматотропіну).

Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 6% дітей, яких щорічно народжують жінки всього світу, мають ті чи інші вроджені вади розвитку. Існуючі превентивні методи визначення ризику появи на світ дитини з вродженою патологією - це скрининги при вагітності, в тому числі третій скринінг при вагітності.

Показники третього скринінгу при вагітності

Показники третього скринінгу при вагітності - при обстеженні за допомогою УЗД - дають підставу для оцінки стану і ступеня розвитку плода, його рухової активності і положення в матці (передлежання), а також зробити висновки про стан плаценти.

Третій УЗД-скринінг при вагітності здатний виявити порушення функцій плаценти - фетоплацентарну недостатність, яка є фактором, загрозливим нормальному розвитку плоду. Лікар, який проводить обстеження вагітної в кінці другого або початку третього триместру, може виявити непропорційний розвиток плода: відставання маси тіла від довжини, невідповідність розмірів живота і грудної клітини середнім нормам (що свідчить про затримку розвитку печінки) і ін.

Також в ході третього УЗД-скринінгу за спеціальною формулою визначається кількість навколоплідних вод. Їх патологічно підвищений обсяг може бути показником внутрішньоутробного інфікування плода або наявності у дитини цукрового діабету.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.