^
A
A
A

Бактерії допоможуть позбутися пластикових відходів

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

10 January 2022, 09:00

Певні бактерії містять у собі специфічні протеїни, здатні розкладати деякі види пластику.

Бактеріальна флора відіграє важливу роль у кругообігу речовин. У тому числі ці мікроорганізми розкладають останки тварин і рослин, і навіть пластмасу. Саме цей факт раніше став безумовним відкриттям для вчених.

Фахівці з Технічного Університету Чалмерса, що у Гетеборзі, виявили активний світовий приріст мікроорганізмів, які можуть розкладати пластмасу. Бактерії було знайдено під час вивчення їх ДНК – стійкої та міцної молекули, здатної надовго поселятися у ґрунті та атмосфері. Мікробна ДНК відрізняється від такої в інших мікроорганізмів, а її білки, що кодуються, мають свої особливі характеристики.

Вченим давно відомо, що існують бактерії, що розщеплюють пластикові полімери – зокрема, їх було виявлено у шлунках корів. Тепер фахівці вирішили вдосконалити мікробні клітини для їх подальшого використання в промисловій сміттєпереробці.

Зразки ДНК необхідних мікроорганізмів дослідники відбирали у різних куточках світу. Їх видобували і у ґрунті, і у воді. При цьому більшу кількість корисних зразків знаходили в місцях переважного скупчення пластику, що цілком зрозуміло: бактерії самі намагаються з користю собі застосувати те, що їм під силу. Відмінності були лише у типі пластику, що піддається бактеріальному розкладу.

Цілком ймовірно, що незабаром фахівцям вдасться дати цільовий напрямок та адаптувати бактерії до збирання пластикових відходів. Можливий і інший результат подій: мікроорганізми в ході природної еволюції самі навчаться «перетравлювати» пластмасу в тому обсязі, щоб нарешті навести лад у навколишньому середовищі. Біологічне розкладання – найдієвіший шлях до подальшого контролю над мільйонами тонн пластику, що накопичився на сьогоднішній день і на землі, і в ґрунті, і у світових водах. Те, що дослідникам вдалося розкрити потенціал населяючого мікробіома з переробки пластику, вже є важливим науковим кроком та стимулом для подальших досліджень.

Незважаючи на глобальне засилля пластику, попит на його виробництво у світі неухильно зростає, що ще більше посилює екологічну проблему. Переважна частина пластмаси виявляється на звалищах, або поширюється навколишнього середовища. За статистикою, щороку в океанічні води потрапляє близько 11 мільйонів метричних тонн пластмаси (крім існуючих скупчень). Однак, незважаючи на наявні ризики екологічної катастрофи, справжні бактеріальні можливості в плані розкладання пластику в різних довкіллях досі знаходяться на стадії вивчення.

Інформація представлена на сторінці ASM JOURNALS

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.