^
A
A
A

Наскільки ми поблажливі до близьких людей?

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 04.09.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

15 March 2021, 09:00

Існує думка, що з близькими і друзями ми ведемо себе більш поблажливо, ніж з чужими людьми. Але вчені довели, що насправді все не так.

Своїх друзів ми засуджуємо більш серйозно. Якщо винний людина є близьким другом або родичем, то ми реагуємо на проблему набагато суворіше - в усякому разі, так стверджують дослідники.

Соціальні відносини багато в чому базуються на взаємній діяльності. Суворі егоцентристи вважаються не такими успішними, як люди, які вміють працювати в команді, так як у них відсутня необхідна дружня підтримка. Для збереження нормальних відносин з оточуючими, багато людей в тій чи іншій мірі демонструють власне відчуття провини і каяття після здійснення ними помилки - наприклад, в хід йдуть вибачення, стають помітними вегетативні реакції (почервоніння лиця, підвищене потовиділення, сльозовиділення і ін.), Що вказує на наявність внутрішніх переживань і страхів.

Фахівці з Університету Портсмута на чолі доктором Жюль-Данієрі провели дослідження з приводу того, як дружба впливає на відчуття провини.

Спочатку були запрошені два добровольця, які були друзями: їм було запропоновано вирішити певне завдання, за що згодом вони отримали б винагороду. Далі друзям повідомили, що один з них погано впорався із завданням, тому оплата їхньої праці буде меншим, проте вони повинні будуть розділити його між собою порівну. В результаті один, який нібито погано вирішив задачу, очікувано відчув себе винуватим за програш і запропонував напарнику взяти собі більше грошей - як спокутування провини.

Наступні експерименти підтвердили: чим більшим було відчуття провини, тим більшою мірою один намагався спокутувати її.

«Результат вказує на позитивну соціальну реакцію, обумовлену почуттям провини» - підвели підсумок вчені. «Така поведінка доводить, що людина готова визнати свою помилку і хоче сказати про непреднамеренности своїх дій».

Далі дослідники звернули увагу на поведінку інших учасників, які зіткнулися з «виною» з боку їхніх друзів. Виявилося, що чим ближче були відносини, тим сильніше було їхнє розчарування, і тим менше грошей вони віддавали «провинився» напарнику.

«Такий висновок суперечить існуючій думці, що люди більш поблажливі до близьких, якщо ті завинили і каються», - стверджують експерти. Звичайно, отримані підсумки необхідно ретельно продумати: цілком ймовірно, що потрібно брати до уваги і індивідуальні якості людей, які під час дослідження до уваги не бралися.

Результати експерименту представлені на сторінці Royal Society Open Science

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.