^
A
A
A

Погані вчинки мають запах

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

05 February 2021, 09:00

Морально засуджуючи чужі вчинки, ми активує власні мозкові центри відрази.

«Це огидно» - стверджують люди, якщо мають на увазі щось неприйнятне, неетичну, аморальне. При цьому вони дійсно починають відчувати відразу: вчені виявили, що будь-які неприйнятні вчинки інших людей викликають в людському мозку буквальне почуття відрази, подібне до того, яке виникає при відчутті смердючих запахів. Про це розповіли фахівці, що представляють Університет Женеви: вони вирішили дізнатися, яким чином головний мозок реагує на погані вчинки - болісно або все ж з огидою.

Спочатку експерименту учасникам дали відчути неприємний аромат, далі - випробувати невеликий біль від легкого опіку. Таким чином ученим вдалося зрозуміти особливості реакції конкретної людини на неприємні фізичні відчуття. Після цього учасникам запропонували прочитати відому «проблему вагонетки»: суть її опису полягає в здатності жертвувати однією людиною для того щоб врятувати кілька людей. Дана дилема зазвичай викликає багато думок. З одного боку, неправильно стверджувати, що одна людина має меншу цінність, ніж, наприклад, п'ять або шість людей. Однак залишити одного і позбутися кількох жертв також аморально, тому вибрати правильну відповідь дуже складно, та й чи є він?

В ході дослідження виявилося, що після ознайомлення з дилемою у учасників зазначалося посилення чутливості до неприємних запахів, при відносній стійкості больової чутливості. Аналогічні результати спостерігалися і за показаннями мозкової активності, яку оцінювали за допомогою функціонального типу магнітно-резонансної томографії . Як пояснюють вчені, відчуття болю і почуття нюхового відрази стимулюють схожі між собою мозкові відділи, виділити які окремо один від одного для МРТ досить складно. Однак фахівці змогли це зробити і за показниками мозкової активності розглянули, що при моральному осуді посилювалося саме почуття відрази. Стало бути, про поганих вчинках сміливо можна сказати, що вони погано пахнуть, але не є фізично болючими. Правда, необхідно уточнити, що про явне запаху мова не йде: це, скоріше, метафора, адже навколо людини завжди є одночасно кілька запахів, і не всі вони бувають приємними. Однак небажаний аромат ми починаємо відчувати набагато гостріше після впадання в моральне обурення.

Поява взаємозв'язку між огидою і засудженням моральної сторони питання простежується за допомогою теорії еволюції. Поганий запах поряд з огидою сигналізують про будь-якої небезпеки, можливе заподіянні шкоди. Що-небудь погано пахне може бути отруйним, зіпсованим, заразним, спочатку неприйнятним. А в міру розвитку соціалізації сформувалися загальноприйняті моральні критерії.

Ті, хто наважується порушувати загальні критерії моралі, піддають ризику всю групу соціуму, що і провокує осуд. Головний мозок при цьому не перебудовується і не трансформується, а використовує вже давно існуючий нейронний відповідь - за типом нюхового відрази.

Робота вчених представлена на сторінці

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.