Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Що таке гормональна контрацепція?

Медичний експерт статті

Акушер-гінеколог, репродуктолог
, Медичний редактор
Останній перегляд: 15.05.2018

З метою гормональної контрацепції використовуються синтетичні аналоги жіночих статевих гормонів - естрогену і прогестерону, структура яких близька до натуральних, а активність значно вище. Це дозволяє отримати контрацептивний ефект при застосуванні їх в дуже низьких дозах.

Найбільш ефективний метод попередження небажаної вагітності в даний час - гормональна контрацепція, заснована на використанні синтетичних аналогів жіночих статевих гормонів.

Епідеміологія

Гормональна контрацепція користується великою популярністю в країнах Західної Європи: наприклад, в Англії даний вид контрацепції застосовують 22%, у Франції - 36%, в Німеччині - 48%, в Італії - 23% жінок репродуктивного віку, в той час як в Україні гормональну контрацепцію використовують 8,6% жінок репродуктивного віку.

Механізм дії гормональних контрацептивів

Механізм дії гормональних контрацептивів грунтується на:

 • придушенні секреції гонадотропін-рилізинг-гормону гіпоталамусом;
 • блокаді овуляції;
 • ущільненні і згущення цервікального слизу, яке виявляється через 48 годин після початку введення гестагенових компонента, при цьому цервікальна слиз стає більш в'язкою і характеризується зниженою кристалізацією;
 • порушення імплантації за рахунок зміни морфологічних властивостей ендометрію;
 • порушення функції жовтого тіла при введенні екзогенних гормонів навіть при овуляторних циклах.

Ефективність гормональної контрацепції

Як показують дослідження, теоретична і практична ефективність збігаються практично повністю для тих методів контрацепції, застосування яких не пов'язане з наявністю фактора споживача. Індекс Перля для ін'єкційних контрацептивів становить 0,3 в обох випадках, ефективність імплантів дорівнює 0,04 відповідно для обох величин.

Медичний контроль за жінками, які використовують гормональну контрацепцію

При призначенні гормональної контрацепції, а також під час контрольних обстеженнях жінок, що вже використовують контрацептиви даної групи, лікар зобов'язаний враховувати:

 1. Клінічний аналіз скарг і стану пацієнтки.
 2. Динаміку артеріального тиску.
 3. Показники системи згортання і рівень цукру крові.
 4. Цитологію вагінальних і цервікальних мазків.
 5. Дані кольпоскопії.
 6. Стан молочних залоз.

Необхідно також при аналізі скарг пацієнток пам'ятати про можливі побічні дії препаратів, питання про індивідуальну прийнятності яких вирішується, як правило, в перші 3-4 міс. Використання контрацептиву. Доцільно призначити жінці перший контрольний огляд через 3 міс. (Менструальних циклу) після призначення препарату. В подальшому, якщо немає оглядів, обумовлених особливостями застосування методу, контрольні огляди проводяться 1 раз в 6 міс.

Абсолютні протипоказання до застосування гормональних контрацептивів

 1. Вагітність.
 2. Артеріальний або венозний тромбоз, тромбофлебіт, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба або викликана колишнім вживанням КОК гіпертензія.
 3. Церебральна ішемія, включаючи важку локальну мігрень.
 4. Хвороби печінки: холестатичнажовтуха вагітних в анамнезі. Порушення екскреторної функції печінки.
 5. Наявність в анамнезі патологічних станів, на виникнення або протягом яких впливають статеві стероїди; хвороби, що виникли в період вагітності або ускладнили протягом попередньої вагітності (наприклад, герпес вагітних, гемолітікоуреміческій синдром, хорея і отосклероз).
 6. Злоякісні гормонозалежні пухлини (наприклад, рак молочних залоз).
 7. Кровотечі з статевих шляхів нез'ясованої етіології.

Гормональна контрацепція і вагітність

У тих рідкісних випадках, коли жінка випадково приймала гормональні контрацептиви в період ранньої вагітності, також не виявлено їх пошкоджуючого впливу на плід.


Портал iLive не надає медичних консультацій, діагностики або лікування.
Інформація, опублікована на порталі, є лише для довідки і не повинна використовуватися без консультації з фахівцем.
Уважно прочитайте правила та політики сайту. Ви також можете зв’язатися з нами!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Всі права захищені.