^

Генетичний аналіз при вагітності

, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Генетичний аналіз при вагітності потрібно проходити обов'язково, це найвірніший варіант обчислити вірогідність розвитку патологій і спадкових дефектів у майбутньої дитини.

Також тест потрібно зробити якщо:

 1. Довго не виходить зачаття або вагітність закінчується викиднем. Причина може бути в дефектах хромосом батька і матері.
 2. Якщо вік батьків за 35 років. У такому випадку ймовірність мутацій і хромосомних збоїв значно підвищується.
 3. Також на проходження генетичного аналізу вагітну може направити лікар, покладаючись на дані анамнезу:
  • У майбутньої матері або батька є важкі захворювання, що передаються у спадок.
  • У родині вже є діти з відхиленнями в наборі хромосом.
  • Майбутньої матері більше 30-35 років.
  • Якщо майбутня мати в першій половині вагітності приймала серйозні медичні препарати, наркотичні речовини, алкогольні напої.
 4. Ще одним свідченням до генетичному тесту може бути підозра на завмерла вагітність в ході обстеження на УЗД.
 5. При змінах в біохімічних тестах також знадобиться здати генетичний аналіз.

trusted-source[1], [2], [3],

Аналіз на Дауна при вагітності

Аналіз на Дауна при вагітності потрібно здавати обов'язково, але все-таки краще зробити такий аналіз і до планування дитини, щоб прорахувати ймовірність народження малюка з відхиленнями у конкретної пари. Імовірність, що у молодої пари народиться дитина з синдромом Дауна, також не виключена.

Найбільш точний результат дає комбінований метод діагностики, що складається з УЗД діагностики, де оцінюється товщина воротнічкової зони і виявленні в сироватці крові особливих маркерів. Найкраще діагностувати синдром Дауна та інші хромосомні аномалії на 16-18 тижні виношування дитини. На цьому терміні робиться так званий «потрійний тест», і тільки в одному відсотку випадків він дає помилковий результат. Але краще здавати кілька аналізів - таким чином можна отримати найбільш точний результат. Так, при позитивному тесті на синдром Дауна додатково проводять дослідження амніотичної рідини (але тільки якщо у майбутньої мами немає протипоказань до проведення амніоцентезу ).

Не варто впадати у відчай, якщо результат тесту виявиться позитивним - не виключена ймовірність діагностичної помилки. В такому випадку краще повторити діагноз через один-два тижні і додатково проконсультуватися у генетика.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Аналіз АФП при вагітності

Аналіз АФП при вагітності також відноситься до категорії обов'язкових аналізів. Вагітним призначають цей аналіз для того, щоб виключити ймовірність розвитку у малюка хромосомних аномалій, дефектів нервової трубки, а також аномалій внутрішніх органів і кінцівок. Добре було б проводити діагностику в терміни між 12-20 тижнями, але найбільш точну інформацію можна отримати на 14-15 тижні.

Організмом плода АФП починає продукуватися з 5 тижні, відповідно на кожній наступній тижня відсоток АФП в крові матері зростає, досягаючи максимуму на 32-34 тижні. Норма для показника АФП - 0,5-2,5 МОМ. Якщо показник вище норми, то це може означати:

 • Помилку при уточненні терміну вагітності.
 • Має місце бути багатоплідна вагітність.
 • Проблеми з нирками.
 • Грижа пупка у плода.
 • Аномалії нервового стовбура.
 • Аномалії черевної стінки.
 • Інші фізіологічні вади.

Якщо показник АФП занижений, то висока ймовірність синдрому Дауна, гідроцефалії, трисомії, міхура занесення, інші хромосомні відхилення, затримка розвитку і внутрішньоутробна смерть плоду.

Цілком покладатися на показники АФП в крові не варто, згідно з показниками аналізу, не можна ставити повноцінний діагноз, тому впадати у відчай і засмучуватися не треба. При тих чи інших відхиленнях від норми більш ніж в 90% випадків народжуються здорові діти.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Аналіз PAPP-A при вагітності

Аналіз PAPP-A при вагітності проводять в першому триместрі, з метою виявити ступінь ризику народження дитини з хромосомними аномаліями. Рівень PAPP-A в крові матері знижується при хромосомних порушеннях, при загрозі викидня, завмирання вагітності. Аналіз проводять, починаючи з 8 тижнів, але найбільш оптимальні терміни - 12-14 тиждень. Після цього терміна достовірність результату набагато знижується. Найбільш точний результат можна отримати, якщо провести комплексне обстеження - аналіз на рівень ХГЛ, рівень PAPP-A і дослідження комірцевої зони плода за допомогою апарату УЗД.

Аналіз РАРР-а при вагітності призначають вагітним які:

 • Мають в анамнезі вагітність з ускладненням.
 • Мають вік понад 35 років.
 • Мають в анамнезі два і більше мимовільних аборту.
 • Мають в анамнезі перенесені перед зачаттям або на ранніх термінах вагітності вірусні та інфекційні захворювання.
 • Мають в родині малюка з хромосомними аномаліями.
 • Мають важкі спадкові патології в роду.
 • До вагітності батьки піддавалися опроміненню.

Підвищення змісту ПАПП-А говорить про високий ризик хромосомних патологій у майбутньої дитини (відхилення по 21 і 18 парам хромосом і інші відхилення), висока ймовірність завмирання вагітності і мимовільного аборту.

Генетичний аналіз при вагітності допомагає діагностувати патології у плода на ранніх термінах, а своєчасний початок лікування зберегти вагітність і здоров'я малюка.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.