^
A
A
A

Тести функціональної діагностики

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Для визначення особливостей менструального циклу і ендокринних впливів проводять дослідження за допомогою тестів функціональної діагностики. В даний час з усіх тестів використовується тільки запис базальної температури. Жінці пропонується вимірювати базальну (ректальну) температуру щодня вранці до туалету і наносити дані на спеціальний графік. При невиношуванні вагітності вести графік базальної температури слід протягом усього часу обстеження і підготовки до вагітності, відзначаючи час прийому лікарських препаратів, інші види лікування, а також дослідження. Це дозволяє оцінити вплив терапевтичних заходів на характер менструального циклу (зміна часу овуляції, тривалість фаз циклу) і зіставити результати інших досліджень з особливостями менструального циклу. Крім того, за графіком базальної температури можна запідозрити наявність ранніх строків вагітності. Підвищення базальної температури в середині менструального циклу більш ніж на 0,5 градуса свідчить про наявність овуляторного циклу. Найбільш часто у жінок зі звичним невиношуванням виявляється двофазний цикл із неповноцінною II фазою. При цьому базальна температура може бути двох варіантів. При першому варіанті спостерігається достатній підйом температури, але II фаза коротка - від 4до 6 днів. Вивчення рівня екскреції прегнандіолу у жінок з таким циклом показало, що його рівень знаходиться в межах норми, але більш короткий час. При дослідженні ендометрія на 18-22 день циклу виявлена початкова фаза секреції.

Другий варіант недостатності полягає в тому, що спостерігається ледь помітний підйом базальної температури з повільним спадом, але тривалість його відповідає нормальній II фазі. При цьому варіанті недостатності II фази овуляція відбувається в середині менструального циклу, підйом температури відбувається в той же час, але буває дуже невеликим, іноді з перепадами, температура нестійка. У сечі виявляється низький рівень екскреції прегнандіолу.

Нерідко кількість вироблюваного прогестерону буває настільки невелика, що за результатами цитологічного дослідження мазка важко визначити наявність II фази. При біопсії ендометрія при цьому варіанті недостатності II фази відзначають слабкий розвиток секреторних змін. Нерідко при невиношуванні овуляторні цикли з неповноцінною II фазою чергуються з ановуляторними циклами, які характеризуються монофазной базальною температурою без підйомів, відсутністю екскреції прегнандіолу в другій половині менструального циклу і наявністю в ендометрії тільки проліферативних змін. Клінічні прояви неповноцінною II фази циклу можуть бути обумовлені як зниженням функції гонад, так і ураженням органа-мішені-ендометрія внаслідок зниження активності рецепторів, що реалізують дію статевих гормонів. Диференціювати ці стани дозволяють дослідження рівня гормонів в крові в різні фази менструального циклу. У зв'язку з доступністю в даний час гормональних досліджень для оцінки якості менструального циклу, інші тести функціональної діагностики (цитологія вагінальних мазків, дослідження слизу цервікального каналу, визначення цервикального числа) представляють в даний час історичний інтерес.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.