^
A
A
A

Маленька сім'я - шлях до соціального, але не еволюційному успіху нащадків

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

30 August 2012, 11:29

Однією з основ еволюції є природний добір. Чим більше популяція того чи іншого виду тварин, тим якіснішим повинен бути цей відбір.

Логічно, що в такому випадку велике потомство є важливою умовою успішної еволюції. Однак в індустріалізованих людському суспільстві зростання добробуту людей нерозривно пов'язаний зі свідомим обмеженням розміру сім'ї. Ця залежність в середині минулого століття отримала назву «демографічний перехід» (від традиційного суспільства до сучасного).

Згідно з популярною «адаптивної» теорії, демографічний перехід в довгостроковій перспективі благотворно впливає на еволюційні процеси, оскільки при низькому рівні народжуваності збільшується добробут нащадків, які в підсумку повинні досягти такого рівня багатства, яке в сучасному суспільстві дозволяє мати більше дітей.

Дослідники з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, Університетського коледжу Лондона і Стокгольмського університету з цією теорією не згодні. Вони підтверджують, що невелика кількість дітей сприяє подальшому економічному успіху і отримання високого соціального статусу нащадками, проте запевняють, що при цьому їх чисельність скорочується. Вчені роблять висновок, що рішення обмежити розмір сім'ї може сприяти поліпшенню економічного і соціального статусу нащадків, однак соціально-економічний успіх далеко не завжди приводить до успіху еволюційному.

Дослідження підкреслює конфлікт в сучасному суспільстві між соціально-економічним і біологічним (еволюційним) успіхом, тоді як в традиційному суспільстві поведінку, яке призводить до високого соціального статусу і добробуту, як правило передбачає і велике потомство.

Вчені для свого дослідження використовували дані про 14 тисяч людей, які народилися в Швеції на початку XX століття, і про всіх їх нащадків до сьогоднішніх днів.

Соціально-економічний успіх цих людей дослідники визначали за допомогою таких показників, як успішність навчання в школі, наявність вищої утворення і загальні доходи сімей.

Репродуктивний успіх визначався за кількістю осіб, що дожили до зрілості, щодо вступу в шлюб до 40 років і за кількістю нащадків до 2009 року.

Виявилося, що менший розмір сім'ї в першому досліджуваному поколінні і меншу кількість дітей у наступних поколінь дійсно асоціюються з кращим соціально-економічним становищем нащадків. Однак, всупереч адаптивної гіпотезі, впливу на репродуктивний успіх наступних поколінь невеликий розмір і високий добробут сім'ї або не мали зовсім, або ж цей вплив був негативним.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.