^

Медичний експерт статті

Дитячий ортопед, дитячий лікар, травматолог, хірург

Вправи для зміцнення м'язів спини для дітей

, Медичний редактор
Останній перегляд: 16.10.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Для нормального фізичного розвитку дитини необхідні спеціальні вправи для зміцнення спини. Розглянемо популярні комплекси та особливості їх виконання.

Фізична активність це запорука нормального росту і розвитку будь-якого організму. Фізкультура несе в собі не тільки лікувально-профілактичні функції, то і виховні. Дитина пізнає навколишній світ, набуває певні гігієнічні навички. Вправи для зміцнення спини для дітей потрібні для правильного формування опорно-рухового апарату, зміцнення хребта і м'язів спини, усунення асиметрії постави і для профілактики сколіозу.

Будова дитячого скелета специфічно, тому нормальна постава формується протягом росту малюка за допомогою фізичних вправ. Виконувати вправи для зміцнення спини можна з 6 місячного віку.

Під час вправ задіяні такі м'язи:

 • Трапециевидная - починається від потилиці, розташована у верхній частині спини, відповідає за нахили голови і зміщення лопаток.
 • Найширший - розташована в нижній частині спини, захоплює бічну частину грудей. Відповідає за опускання піднятих рук і наближення тулуба до кінцівок.
 • М'яз, що відповідає за випрямлення хребта. Розташована вздовж хребта.

Оскільки кожна дитина індивідуальна в своєму розвитку, то перед тренуванням варто звернутися до педіатра або дитячого фізіотерапевта, який допоможе визначити ступінь готовності до фізичних навантажень. Для визначення розвиненості мускулатури, необхідно провести такий тест: покладіть немовляти на живіт, притримуючи руками в області талії, і трохи підніміть. Якщо мускулатура спини розвинена нормально, то дитина тримається навісу, приймаючи позу «ластівки». Якщо малюк не утримує своє тіло у висячому положенні і не напружує спинні м'язи, то слід проводити спеціальні заняття. Такий тест необхідно періодично повторювати, щоб відстежувати ефективність гімнастики.

Для визначення рівня розвитку м'язів у дітей старшого віку, необхідно провести таку вправу: нехай дитина встане прямо і витягне руки. Поспостерігайте, скільки малюк може простояти в такому положенні. Якщо він коштує більше ніж 30 секунд, то постава правильна і м'язовий корсет розвинений нормально. Якщо менше 30 секунд, то постава ослаблена і вимагає корекції.

Регулярні вправи дозволяють не тільки зміцнити м'язи спини, але і сприятливо впливають на весь організм в цілому. Фізичні навантаження сприяють зміцненню серцево-судинної системи, покращують кровообіг, дихання. У немовлят вони розвивають рухові навички, регулюють процеси нервового збудження і гальмування.

Вправи для дитини 6-9 місяців.

 • Для початку підготуйте дитини, візьміть на руки, поверніть його спиною до себе, руками тримайте в області ніг і тазу. Разом з малюком нахиліться повільно вперед і поверніться у вихідне положення. Це навчить дитину тримати спинку навісу. Повторюйте вправ по 5-7 разів.
 • Візьміть гімнастичний м'яч і покладіть на нього дитину спинкою вгору. Притримуйте малюка в області пахв і похитуйте його на м'ячі вперед-назад. Дитина повинна прогнути спину у вигляді човника, затримуючись в такому положенні на 3-5 секунд. Виконуйте по 5-8 разів.
 • Якщо з попереднім вправою малюк справляється добре, то його можна ускладнити. Притримуйте його за стегна і відкочуються м'яч від себе - до себе. Затримуйтеся в кожному положенні на пару секунд, щоб малюк прогнув спину.

Крім вправ, дітям грудного віку показаний масаж. Як правило, його рекомендується проводити, коли дитина починає вчитися сидіти. Він допомагає підготувати хребет до майбутніх навантажень. Масаж складається з рухів, що погладжують, розтирань і разминаний.

 • Покладіть дитину на животик і виконуйте повільні рухи, що погладжують руками вздовж хребта вгору і вниз. Повторіть 5-7 разів.
 • Розтираючими рухами за допомогою подушечок пальців, пройдіться вгору по хребту і вниз. Виконайте 3-5 повторів.
 • Легкими розминаючими рухами пальцями пройдіться по хребту і з боків по ходу міжреберних хребців. Масажувати необхідно тільки бічні м'язи спини знизу вгору. Виконайте 3-5 повторень і завершите вправи поглаживаниями.

Приблизно з трьох років дитина починає активно сидіти за столом, тому батькам необхідно серйозно задуматися про зміцнення його спинних м'язів і формуванні правильної постави. Оздоровчу гімнастику краще проводити після консультації з лікарем. Також рекомендується поступово збільшувати навантаження і систематично виконувати вправи. Тренування слід проводити на всіх етапах фізичного і фізіологічного розвитку, готуючи юний організм до нових навантажень.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Показання

Існують певні показання для вправ для зміцнення спини у дітей. Необхідно пройти обстеження і проконсультуватися у ортопеда, невролога та дитячого невролога.

Вправи і масаж призначають у таких випадках:

 • Затримка розвитку.
 • Сколіоз.
 • Рафіт
 • Дисплазія тазостегнових суглобів.
 • Пахова або пупкова грижа.
 • Зсув хребетних дисків.
 • Клишоногість.
 • Плоскостопість.
 • Кривошеї.

Вправи включають в себе: погладжування, розтирання, розминання, вібрації. Особлива увага приділяється підготовці до процедури:

 1. Дитина повинна себе добре відчувати і бути в нормальному настрої, відпочив і бадьорим.
 2. Перед початком вправ слід провітрити приміщення. Оптимальним температурним режимом вважається 18-22 ° С.
 3. Проводити заняття потрібно в один і той час, через 40-60 хвилин після їди.
 4. Під час гімнастики можна включити тиху музику, яка розслабить дитини і налаштує на роботу.
 5. Завершувати комплекс слід водними процедурами.

Комплекс вправ підбирається з урахуванням стану здоров'я дитини і ступеня розвиненості м'язів. Заняття повинні викликати легку втому, але при цьому слід стежити за тим, щоб малюк робив все із задоволенням і розумів їх значення. Тренування необхідно починати з 15-20 хвилин 3 рази на добу і поступово збільшувати до 40 хвилин щодня.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Протипоказання

Кожен віковий період у дітей має свої особливості, тому вимагає індивідуального підходу при розробці комплексу вправ. Будь-які фізичні навантаження не рекомендується проводити при поганому самопочутті, лихоманці або гострому протягом якого-небудь захворювання.

Протипоказання стосуються порушень серцевого ритму і дихальної недостатності. Вправи не проводять при злоякісних захворюваннях, гострій формі рахіту або туберкульозу, активній формі гепатиту, запальних ураженнях суглобів, кісток і м'яких тканин. Тренування слід скасувати до повного одужання малюка.

Необхідно враховувати, що дошкільнята дуже активні і швидко втомлюються. Діти 6-7 років мають високу швидкість кровообігу, вище, ніж у дорослих, тому для них характерно порушення серцевих ритмів. Для дітей старше 10 років тренування повинна бути інтенсивнішою. Так, згідно з медичними дослідженнями, школяр 8-12 років потребує щодня в 3-4 годинах фізичної активності. Для підлітків необхідні нетривалі, але більш складні заняття. При цьому вправи для зміцнення спини і гарної постави потрібні в будь-якому віці, і особливо коли вже є певні дефекти.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Тривалість

Від віку дитини, його емоційного стану і лікарських показань, залежить тривалість тренувань для зміцнення спини.

 • Малюкам до 6 місяців рекомендується робити вправи по 10-20 хвилин в день.
 • Для дітей від 6 до 12 місяців слід приділяти по 30 хвилин для гімнастики.
 • У малюків від 1 до 3 років, фізичні навантаження можуть тривати 30-40 хвилин.

При цьому перший сеанс бажано проводити у професійного масажиста, який покаже і допоможе батькам налагодити контакт з дитиною. Як правило, гімнастику призначають на тривалий термін. Якщо вправи призначили в комплексі з масажем, то курс таких процедур від 10 до 15.

Частота

Лікувальну і зміцнюючу гімнастику для спини необхідно проводити з певною періодичністю. Частота занять в перший час повинна складати 3 рази в тиждень і поступово зростати до щоденних тренувань.

Також поступово повинна наростати і навантаження. Починати тренування необхідно з розминки, після якої йде основний комплекс і легка розтяжка. Під час занять слід уникати одноманітних вправ і тих, які доставляють хворобливі відчуття. Заняття краще проводити за 40-60 хвилин до або після їди.

Опис вправи

Діти будь-якого віку потребують регулярних тренуваннях для розвитку м'язового каркаса. Комплекс вправ для зміцнення спини дітям проводять за призначенням лікаря або після консультації з ортопедом, хірургом, педіатром.

Лікувально-профілактична гімнастика особливо необхідна для дітей шкільного віку, так як їм доводиться подовгу сидіти за партою. Знаходження в одній і тій же позі викликає дискомфорт і може спровокувати ряд порушень у формуванні правильної постави.

Розглянемо найефективніші вправи для зміцнення спини у дітей, які можна виконувати в домашніх умовах:

 • Корпус прямої, руки підняті вгору. Потягніться вгору і повільно нахиляйтеся вперед, торкаючись пальцями стоп і добре прогинаючись в попереку.
 • Ляжте на спину на підлогу, коліна зігнуті. Згинайте корпус, не відриваючи стопи від підлоги. Вправа на прес корисно як для попереку, так і для м'язів живота.
 • Руки на поясі, ноги на ширині плечей, виконуйте нахили корпусом вліво і вправо, вперед і назад.
 • Ноги на ширині плечей, руки на стегнах. Зробіть кругові рухи тазом, спершу в одну сторону, потім у зворотний.
 • Ляжте на живіт і підніміть одночасно ноги і витягнуті вперед руки. Затримайтеся на пару секунд в такій позі.
 • Встаньте на карачки, упріться руками в підлогу і поступово прогинайте спину вгору і вниз, як кішка.
 • Ляжте на підлогу і підтягніть коліна до підборіддя, округливши спину. М'яко перекачуйтеся з сидячого положення на спину і назад.
 • Ляжте на спину, руки покладіть під голову або спину. Підніміть ноги і виконуйте руху як при їзді на велосипеді, тобто крутите педалі в повітрі.
 • Лежачи на спині, на рівній поверхні, підніміть ноги і тримайте їх вертикально, роблячи схрещувати руху.
 • Ляжте на спину, ноги зігнуті в колінах, стопи полотно притиснуті до підлоги, руки вздовж тулуба. Відривайте таз від підлоги і вигинати. Намагайтеся підняти таз якомога вище, затримуючись в такому положенні на 3-5 секунд.
 • Дитина стоїть на колінах на підлозі, спираючись долонями в підлогу. Візьміть його за щиколотки ніг, так щоб він ходив руками по підлозі. Зробіть три підходи по 10-15 кроків.
 • Ляжте на животі, прогніться в спині, взявши себе руками за щиколотки ніг, і потягніться якомога вище.
 • Лежачи на животі, робіть махи прямими руками і ногами в повітрі, імітуючи рухи при плаванні.
 • По черзі з положення стоячи підтягуйте ліве і праве коліно до грудей, затримуючись на 3-5 секунд в такій позі.
 • Ноги на ширині плечей, добре прогніться в спині, руки в замку. Нахиляйтеся до лівої ноги, торкаючись пальців ніг, до правої і посередині.

Всі вправи необхідно виконувати в 2-3 підходи по 3-5 повторень. Щодня рекомендується робити комплекс з 3-4 вищеописаних вправ, поступово збільшуючи їх кількість і роблячи тренування різноманітніше. Робити гімнастику слід разом з дитиною, для того щоб він бачив правильне виконання вправ і відчував вашу підтримку.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Зміни, що відбуваються в організмі

Регулярне виконання вправ для зміцнення спини для дітей дозволяє відновити нормальний стан м'язової системи. Зміни, що відбуваються в організмі під час лікувально-профілактичної гімнастики, сприятливо позначаються на зростанні і розвитку всіх систем. Відсутність тренувань може привести до порушення функціональної активності і нерівномірного розвитку м'язового корсету.

Правильно підібрані вправи дозволяють скорегувати найбільш поширені патології м'язового тонусу у дітей:

 • Гіпертонус - підвищений тонус проявляється сильним напругою і скутістю. Навіть уві сні дитина не може повністю розслабитися: ноги зігнуті в колінах і підтягнуті до живота, руки схрещені на грудях. При цьому через сильний тонусу потиличних м'язів, малюк добре тримає голову.
 • Гипотонус - при зниженому тонусі дитина млявий і рідко рухає кінцівками, не може довго тримати голову. Іноді руки і ноги сильно розгинаються в колінних і ліктьових суглобах. Малюк виглядає обм'якнув.
 • Асиметрія м'язового тонусу - м'язи однієї половини тіла розвинені більше, ніж на інший. Таз і голова повернені убік напружених м'язів, а тулуб в іншу.
 • Дистонія - нерівномірний тонус це поєднання гіпер- і гипотонуса. Тобто одні м'язи занадто напружені, а інші розслаблені.

Тренування сприятливо позначаються не тільки на фізичному, але і на емоційному стані дітей.

Ускладнення після процедури

Хворобливі відчуття в спині і напруженість м'язів хребта, може вказувати на різні патологічно процеси організмі. Ускладнення у вигляді болю і дискомфорту дуже часто виступають ознакою неправильного розвитку м'язової системи. Відсутність спеціальних вправ і підвищені навантаження, призводять до серйозних порушень не тільки мускулатури, але і скелета.

Неправильне виконання вправ для розвитку м'язів, також небезпечно. Перш за все різними травмами. Ускладнення найчастіше викликають хворобливі відчуття в нижній частині спини. Через перенапруження з'являються розтягування. Дискомфорт поширюється на область плечей і шиї. Крім підвищеної чутливості м'язів, дитина отримує стрес. Для попередження цієї проблеми, перед ЛФК слід проконсультуватися з лікарем і вивчити правильну техніку виконання призначених вправ.

Дуже часто батьки стикаються з неправильною поставою дитини. Дане порушення відноситься до групи ризику по розвитку ортопедичної патології хребта та стоп. Дитина з такою проблемою більше схильний до захворювань органів дихання, травлення, астено-невротичний стан. Неправильна постава призводить до зниження життєвої ємності легень і ускладнює роботу серцево-судинної системи. Через це з'являються часті головні болі, швидке перевтома.

Для виправлення дефектів постави і зміцнення спини у дітей, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

 • Режим дня і дотримання гігієнічних умов.
 • Правильний раціон харчування, який включає себе м'ясні, овочеві та злакові страви. Особливо корисні продукти до складу яких входить магній, залізо, вітамін В і С, глюкоза, лецитин.
 • Лікувально-фізкультурний комплекс для зміцнення спини, профілактика сколіозу та інших патологій.
 • Правильний вибір взуття, який попередить функціональне вкорочення кінцівки і плоскостопість.
 • Сон на жорсткому матраці в положенні лежачи на животі або спині.
 • Контроль за рівномірною і правильним навантаженням на хребет. Це особливо актуально для дітей, які носять рюкзак, протягом тривалого часу перебувають у сидячому положенні.
 • Регулярна рухова активність: прогулянки на свіжому повітрі, плавання, різні фізичні вправи.

Вправи для зміцнення спини для дітей необхідно проводити в будь-якому віці, починаючи з перших місяців життя малюка. Це дозволяє попередити різні порушення в розвитку м'язової і кісткової системи. Зміцнює хребет і організм в цілому. Крім того, регулярні фізичні навантаження дарують заряд бадьорості і покращують емоційний стан.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.