^
A
A
A

Бактеріологічне та вірусологічне обстеження при звичному невиношуванні вагітності

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Аналіз даних літератури та досвід роботи відділення дозволяє зробити висновок про високу значимість бактеріологічного та вірусологічного обстеження пацієнток зі звичним невиношуванням. За даними досліджень, персистуюча бактеріальна і вірусна інфекція є одним з основних чинників невиношування. Навіть в разі відсутності прямого специфічного впливу інфекційних агентів на плід, порушення репродуктивної системи, викликані персистенцією їх в ендометрії, з розвитком хронічного ендометриту, а також супутні ендокринопатії і аутоімунні порушення, ведуть до порушення розвитку ембріона і плоду і до переривання вагітності.

Характерною особливістю мікроцінозе ендометрія у пацієнток з невиношуванням є наявність в них асоціацій облігатно-анаеробних мікроорганізмів, а при невиношуванні вагітності за типом вагітності - персистенція асоціацій вірусів: вірусу простого герпесу II типу, цитомегаловірусу, Коксакі А і В та ін.

Для мікробіологічного дослідження вміст піхви і цервікального каналу беруть стерильним ватним тампоном, який потім поміщають в стерильну пробірку. Зібраний матеріал направляють в бактеріологічну лабораторію в найближчі 2-3 години. Видова ідентифікація умовно-патогенних мікроорганізмів проводиться за загальноприйнятими методиками. Одночасно визначається чутливість всіх виділених культур на чутливість до антибіотиків.

При необхідності забору ендометрія для бактеріологічного і морфологічного дослідження його беруть спеціальної кюреткою або катетером з вакуум-аспірацією на 5-6 день менструального циклу з дотриманням вимог безпеки, необхідними, щоб не змішувати зразки, отримані з порожнини матки і цервікального каналу і тільки після визначення, що в цервікальному каналі немає патогенної флори.

Одночасно з бактеріологічним доцільно бактеріоскопічне дослідження виділень статевих шляхів. Для бактеріоскопії беруть мазки з каналу шийки матки, заднього склепіння піхви і уретри на два скла. Перший мазок забарвлюють по Граму для виключення вагінозу в першу чергу, гонококової інфекції; другий - фарбування за Романовським-Гімзою для виявлення трихомонад. Дані бактеріоскопії виділень статевих шляхів допомагають визначити якісний склад мікробної флори, кількість лейкоцитів, склад епітеліальних клітин, що може в якійсь мірі характеризувати вираженість запального процесу.

При підозрі на інфекцію сечовидільної системи показано бактеріологічне дослідження сечі. Для цього після туалету зовнішніх статевих органів у стерильну пробірку збирають середню порцію сечі (без катетера).

Пробірку щільно закривають пробкою. Для дослідження достатньо 1-2 мл сечі. Бактериурия вважається дійсною за наявності 10 5 і більше колонієутворюючих одиниць (КУО / мл).

Для виявлення хронічного запального процесу нирок одночасно з бактеріологічним дослідженням сечі доцільно провести дослідження сечі по Нечипоренко. Для цього після туалету зовнішніх статевих органів збирають в пробірку середню порцію ранкової сечі в кількості не менше 10 мл. Про наявність запального процесу свідчить виявлення в сечі більше 2500 лейкоцитів і понад 1000 еритроцитів.

Діагностика персистуючої вірусної інфекції повинна включати оцінку самого антигену або антигенів і об'єктивну реакцію організму на ці антигени. Якщо визначати тільки віруси (антигени) будь-яким методом, цього буде недостатньо для діагностики, так як можливий випадок транзиторного проходу вірусів без впливу на організм. Крім того, може бути період ремісії, коли в цервікальному каналі вірусів немає, але факт вирусоносительства може бути. Якщо визначати тільки антитіла до вірусів, цього також недостатньо. Наявність антитіл до вірусів класу IgG означає, що організм вже зустрічався з цим типом вірусів в минулому і є відповідна реакція у вигляді утворення антитіл. Це дуже важливо в акушерській практиці, так як означає, що первинної вірусної інфекції у вагітної не буде, а саме ця інфекція найбільш небезпечна для плоду. Вторинна інфекція, тобто реактивация вірусної інфекції менш небезпечна для плоду і навіть в разі захворювання воно буде протікати в більш легкій формі, ніж при первинній інфекції.

Найбільш інформативні методи для клініциста:

  • Ступінь вірусуріі - визначення вірусів в клітинах осаду сечі, реакцією непрямої імунофлюоресценції (РНІФ).

За результатами, отриманими в РНІФ, визначається морфометричний показник активності вірусної інфекції. При цьому враховується інтенсивність специфічного світіння і відносна кількість клітин, що містять вірусний антиген. Оцінка проводиться в бальною системою від «0» до «4+», при якому практично все поле зору вкрите клітинами з яскравим гранулярним і дифузним специфічним світінням.

  • Метод ДНК-зонда, ДОТ-гібридизації - визначення вірусів в слизу цервікального каналу. Цей метод точний для патогенів. Для умовно-патогенних мікроорганізмів і персистуючих вірусів його значимість менше і собівартість вище, ніж при оцінці вірусуріі.
  • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР-діагностика) - високо чутливий метод визначення антигенів при гострих і хронічних формах інфекції. Як клінічного матеріалу використовують зішкріб епітеліальних клітин цервікального каналу. Методом ПЛР-діагностики визначає наявність в клітинах цервікального каналу вірусів простого герпесу, цитомегаловірусу, хламідій, мікоплазми, уреаплазми.
  • Визначення антитіл до вірусів, особливо наявність IgG. Наявність антитіл класу IgM менш інформативно, вони швидко зникають, або навпаки, які тривалий час персистують. При підозрі на реактивацію досліджують і IgM антитіла.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.