^

Протеїн

, Медичний редактор
Останній перегляд: 20.11.2021
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Протеїн (білок) - важлива складова тканин м'язів, органічна речовина з групи поліпептидів, до складу якого входять з'єднані по ланцюжку амінокислоти, є одним з головних дієтичних компонентів. Не секрет, що білок - дуже важливе для м'язового зростання поживна речовина, яка виконує безліч важливих функцій, крім формування м'язової тканини, бере активну участь в життєво важливих процесах в організмі. Найважливішими джерелами протеїну є молочні, рибні, м'ясні продукти і зерно.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Які функції виконує протеїн?

 • Каталітична - збільшує швидкість реакцій енергообміну і обміну речовин в організмі.
 • Транспортна - забезпечує з'єднання і транспортування речовин від одного органу до іншого.
 • Захисна - здійснюється за допомогою білків-антитіл, які виробляються організмом. Вони відповідають за зрощення необхідних компонентів і нейтралізацію шкідливих речовин, що накопичуються в організмі в наслідок різних несприятливих факторів.
 • Скорочувальна - забезпечує скорочення м'язів за допомогою актину і міозину.
 • Структурна - складає основу будови клітини, білки беруть участь в побудові клітинних мембран і утворень всередині клітин.
 • Гормональна - виконується за допомогою білків, що регулюють обмін речовин.
 • Поживна - здійснюється за допомогою запасних, або поживних, білків.

Від того, наскільки організм забезпечений білками, залежить стан здоров'я, фізична активність, а у маленьких дітей - і розумовий розвиток. В результаті дефіциту білка в організмі можуть розвиватися патології печінки, може порушуватися функціонування органів внутрішньої секреції, а також захисних сил організму. Оптимальний вміст білка в споживаних продуктах харчування покращує регуляторну функцію кори головного мозку, підвищує тонус центральної нервової системи.

Види протеїну

 • Сироватковий протеїн - широко поширений, доступний і високо засвоюваний білок, покращує захисні сили організму, що є необхідним при підвищеному енергетичному обміні. Добавки, що містять сироватковий протеїн, часто містять вітаміни і мінерали. Сироватковий протеїн здатний покращувати засвоєння кальцію, а також стан мікрофлори кишечника. При вживанні цього протеїну слід враховувати його властивості не тільки легко засвоюватися, а й досить швидко виводитися з організму. Отже, такий протеїн необхідно вживати частіше за інших, щоб забезпечити своєчасне заповнення білка в організмі.
 • Молочний протеїн з вмістом невеликої кількості жиру здатний підвищувати стійкість організму, надавати позитивний вплив при відновленні і нарощуванні мускулатури, характеризується середньою швидкістю засвоєння. Одними з його компонентів є сироватковий протеїн (близько двадцяти відсотків) і казеїн (вісімдесят відсотків), а також молочні вуглеводи. Молочний протеїн робить позитивний вплив при корекції ваги, може застосовуватися для позбавлення від зайвої ваги, а також для захисту м'язів від виснаження. Добре підходить людям, які ведуть активний спосіб життя, а також професійно займаються спортом.
 • Соєвий протеїн дозволяє усунути негативні наслідки надмірно активних навантажень, прискорює процес росту м'язів, збільшує їх силові властивості. Соєвий протеїн вважається одним з найбільш цінних видів протеїну в дієтичному раціоні, завдяки йому можна запобігти розвитку захворювань серцево-судинної системи, скорегувати масу тіла, зміцнити кістки. Рослинний соєвий білок містить амінокислот (наприклад, лізину і глютамина) на тридцять п'ять відсотків більше, ніж інші види протеїну. Соєвий протеїн показаний також при індивідуальній непереносимості молочного білка. Слід враховувати, що при постійному безперервному вживанні цього виду протеїну у чоловіків можуть виникати порушення в роботі ендокринної системи.
 • Яєчний протеїн - має досить високу біоактивністю, незважаючи на те що нечасто зустрічається у вигляді окремого продукту. Він впливає на процеси секреції анаболічних гормонів, складається з сірковмісних кислот, не містить вуглеводів.
 • Казеїн - дозволяє тривалий час зберігати невразливість м'язових тканин, володіє антикатаболическими властивостями.

Збалансоване і активне живлення організму, необхідне спортсменам, передбачає також вживання спеціальних добавок, яких налічується велика кількість. Особливо важлива роль в цьому випадку відводиться протеїновим добавкам, які, в свою чергу, поділяються на два види: добавки з чистим вмістом протеїну (сприяють відновленню м'язів в результаті пошкоджень після фізичних навантажень) і гейнери (служать для нарощування м'язів, використовуються в основному спортсменамі- професіоналами). При активних заняттях спортом, для того щоб підібрати підходящий саме вам протеїн, краще звернутися до фахівця, який вибере потрібний препарат і призначить відповідну дозування.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.