^
A
A
A

Методи дослідження невиношування вагітності

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Треба відзначити, що в літературі часто зустрічається думка, що проводити обстеження в зв'язку зі звичним невиношуванням необов'язково, так як при кожній вагітності у подружжя є 60% шансів доносити вагітність без обстеження і лікування, а тільки 40% її знову втратити. І якщо матеріальні можливості обмежені в сім'ї, то обстеження можна і не проводити, розглядаючи викидень як прояв природного відбору. З огляду на матеріальний стан нашого суспільства як незадовільний, а більшість методів обстеження в зв'язку з невиношуванням відносяться до дорогих досліджень, для багатьох сімей це питання вирішується саме таким чином.

Для тих же, хто бажає знати причину невиношування і звертається за допомогою поза вагітності, ми вважаємо, що обстеження повинно бути проведено в повному обсязі, але без зайвих витрат на невиправдані дослідження для даного хворого.

Беручи до уваги поліетіологічний характер звичного невиношування, обстеження пацієнток з цією патологією ми проводимо в 2 етапи. На I етапі оцінюється стан репродуктивної системи і найбільш часто зустрічаються причини порушення розвитку ембріона.

На II етапі уточнюється патогенетичний механізм звичної втрати вагітності і більш рідко зустрічаються порушення.

Гистеросальпингография - є першим, необхідною ланкою обстеження. За допомогою цього методу виявляють пороки розвитку матки, наявність внутрішньоматкових синехій, істміко-цервікальної недостатність, гіпоплазію матки. При невиношуванні вагітності гистеросальпингографию доцільно проводити на 18-22 день менструального циклу при відсутності ознак інфекції, змін в аналізах крові, сечі, вагінальних мазків.

Дослідження в II фазі циклу дозволяють виявити не тільки анатомічні зміни, але і ряд функціональних порушень. Істміческого відділ шийки матки в II фазі циклу звужений за рахунок дії прогестерону і підвищення тонусу симпатичної нервової системи. Розширення істмуса може бути обумовлено істміко-цервікальної недостатністю, а також неповноцінною II фазою циклу, зниженням рівня прогестерону. Ці стани можуть бути диференційовані за допомогою адреналіну-прогестеронових проби.

Альтернативним методом дослідження є гістероскопія, при якій можна більш точно з'ясувати характер ураження порожнини матки, просторове відношення при вадах розвитку матки, широту внутрішньоматкових синехій. При гістероскопії менше хибно-позитивних та хибно-негативних результатів дослідження, ніж при гістеросальпінгографії через можливі артефактів.

Однак обидва ці методу, даючи дуже цінну інформацію про стан порожнини матки, не дозволяють чітко провести диференційний діагноз пороку розвитку матки: дворога або внутрішньоматкова перегородка.

З огляду на, що для звичного невиношування внутрішньоматкова перегородка більш важка патологія, ніж дворога матка, нерідко для уточнення характеру пороку розвитку матки необхідна лапароскопія. Однак через можливих ускладнень і дорожнечі методу дослідження для цих цілей використовується рідко, тільки якщо є необхідність втручання при супутньої гінекологічної патології.

Альтернативним методом лапароскопії може бути резонансна томографія. В останні роки в пресі з'явилися дані про використання соногістеросальпінгографії. Під контролем УЗД в порожнину матки вводиться ехонегатівних речовина і методом УЗД відстежується не тільки стан порожнини матки, але і динаміка скорочень труб і їх прохідність.

При виробництві гистеросальпингографии ми рекомендуємо за день до початку дослідження прийом доксицикліну по 100 мг 2 рази, трихопол по 0,25 мг 3 рази на день, ністатин 0,5 4 рази на день протягом 5-6 днів після процедури. Для забезпечення самої процедури і зменшення дискомфорту після неї можна рекомендувати прийом антіпростагландіновим препаратів: індометацин, вольтарен, ібупрофен в терапевтичних дозах протягом 1-2 днів.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.