^

Здоров'я

A
A
A

Інфаркт міокарда: загальні відомості

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Інфаркт міокарда розвивається через гострої обструкції вінцевої артерії. Наслідки залежать від ступеня обструкції і варіюють від нестабільної стенокардії до інфаркту міокарда без підйому сегмента ST (HSTHM), з підйомом інтервалу ST (STHM) і раптової серцевої смерті. Прояви кожного з цих синдромів схожі (крім раптової смерті) і включають дискомфорт у грудях із задишкою або без неї, нудоту і рясне потовиділення. Діагноз встановлюють за допомогою ЕКГ, а також на підставі присутності або відсутності серологічних маркерів. Лікування інфаркту міокарда передбачає призначення антитромбоцитарних препаратів, антикоагулянтів, нітратів, b-блокаторів та (при інфаркті міокарда з підйомом сегмента ST) негайне восставновленіе кровопостачання міокарда шляхом тромболізису, НОВА або АКШ.

У США відбувається приблизно 1,5 млн інфарктів міокарда на рік. Інфаркт міокарда закінчується смертю у 400 000-500 000 людей, причому приблизно половина вмирають раніше, ніж їх доставляють в лікарню.

Розрізняють 2 основні варіанти інфаркту міокарда: «інфаркт міокарда з зубцем Q» (або «Q-інфаркт») і «інфаркт міокарда без зубця Q».

Синоніми терміну інфаркту міокарда з зубцем Q: великовогнищевий, трансмуральний. Синоніми терміну інфаркту міокарда без зубця Q: дрібновогнищевий, субендокардіальний, нетрансмуральний, інтрамуральний або навіть «мікроінфаркт» (клінічно і по ЕКГ ці варіанти інфаркту міокарда не відрізняються).

Провісником розвитку інфаркту міокарда з зубцем Q є «гострий коронарний синдром з підйомом сегмента ST», а передвісником інфаркту міокарда без зубця Q - «гострий коронарний синдром без підйому сегмента ST» (у деяких хворих при ОКС з підйомом сегмента ST розвивається інфаркт міокарда без Q , і навпаки, у частини хворих з ГКС без підйому ST в подальшому розвивається інфаркт міокарда з зубцем Q).

Характерні зміни ЕКГ в динаміці (поява зубця Q) в зіставленні з клінічною картиною є достатніми для встановлення діагнозу інфаркту міокарда з зубцем Q. При інфаркті міокарда без зубця Q на ЕКГ найчастіше відзначаються зміни сегмента ST і / або зубця Т; Зміни сегмента ST і зубця Т неспецифічні і можуть взагалі бути відсутнім. Тому для встановлення діагнозу інфаркту міокарда без зубця Q необхідно виявлення біохімічних маркерів некрозу міокарда: підвищення рівня серцевих тропонінів Т (або I) або підвищення MB КФК.

Клінічна картина, характер і частота ускладнень, лікувальні заходи і прогноз помітно відрізняються при інфаркті міокарда з зубцем Q і при інфарктеміокарда без зубця Q. Безпосередньою причиною інфаркту міокарда з зубцем Q є тромболітична оклюзія коронарної артерії. При інфаркті міокарда без зубця Q оклюзія неповна, настає швидка реперфузия (спонтанний лізис тромбу або зменшення супутнього спазму коронарної артерії) або причиною ІМ є мікроембола дрібних коронарних артерій тромбоцитарними агрегатами. При ОКС з підйомом сегмента ST і інфаркті міокарда з зубцем Q показано максимально раннє проведення тромболітичної терапії, а при ОКС без підйому ST і інфаркті міокарда без зубця Q введення тромболітиків не показано.

До основних особливостей інфаркту міокарда без зубця Q відносяться:

  • Депресія сегмента ST і інверсія зубця Т НЕ локалізують зону інфаркту або ішемії (на відміну від підйому сегмента ST або зубця Q).
  • При інфаркті міокарда без зубця Q зміни на ЕКГ можуть бути відсутні.
  • Рідше, ніж при інфаркті міокарда з зубцем Q, відзначається виникнення серцевої недостатності і в 2-2,5 рази нижче летальність під час перебування в стаціонарі.
  • У 2-3 рази частіше спостерігається рецидивирование інфаркту міокарда, ніж при інфаркті міокарда з зубцем Q.
  • У хворих з інфарктом міокарда без зубця Q частіше в анамнезі відзначається стенокардія і виявляється більш виражене ураження коронарних артерій, ніж у хворих з інфарктом міокарда з зубцем Q.
  • При тривалому спостереженні у хворих, які перенесли інфаркт міокарда із зубцем Q, смертність приблизно така ж, як і у хворих з інфарктом міокарда з зубцем Q (за деякими даними, віддалений прогноз у хворих на інфаркт міокарда без зубця Q навіть гірше, ніж при інфаркті міокарда з зубцем Q).

Питання діагностики і лікування інфаркту міокарда без зубця Q детально обговорюються в розділі «гострий коронарний синдром».

Виділення будь-яких проміжних форм ІХС (наприклад, «вогнищева дистрофія міокарда», «гостра коронарна недостатність» і т.п.) з клінічної точки зору позбавлено сенсу, т. К. Не існує ні визначення цих понять, ні критеріїв їх діагностики.

Через 2 місяці від початку інфаркту міокарда хворому, що переніс інфаркт міокарда, встановлюють діагноз «постінфарктний кардіосклероз». Виникнення нового інфаркту міокарда в межах 2-х місяців від початку інфаркту міокарда прийнято називати рецидивированием інфаркту міокарда, а виникнення нового інфаркту міокарда через 2 місяці і більше - повторним інфарктом міокарда.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Причини інфаркту міокарда

Гострі коронарні синдроми (ГКС) зазвичай розвиваються в тих випадках, коли відбувається гострий тромбоз атеросклеротически зміненої вінцевої артерії. Атеросклеротична бляшка іноді стає нестабільною або запалюється, що призводить до її розриву. При цьому вміст бляшки активує тромбоцити і каскад коагуляції, в результаті чого виникає гострий тромбоз. Активація тромбоцитів призводить до конформаційних змін в IIb / IIIa глікопротеїнових рецепторах мембрани, що веде до склеювання (і, таким чином, скупченню) тромбоцитів. Навіть атеросклеротична бляшка, в мінімальному ступені перегороджують кровотік, може розриватися і призводити до тромбозу; більш ніж в 50% випадків посудину буває звужений менш ніж на 40%. В результаті тромб різко обмежує приплив крові до ділянок міокарда.

Інфаркт міокарда: причини

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Симптоми інфаркту міокарда

Основним і найбільш частим клінічним проявом інфаркту міокарда є біль, найчастіше в області грудної клітини за грудиною. Больові відчуття при інфаркті міокарда зазвичай більш інтенсивні, ніж при стенокардії, і тривають, як правило, більше 30 хвилин, нерідко кілька годин або навіть днів. Одночасно з болем виникає страх, профузний піт, відчуття неминучої смерті. Хворі неспокійні, постійно рухаються, прагнучи знайти положення, що полегшує біль. У деяких хворих відзначається нудота, може бути блювота (частіше при нижньому інфаркті міокарда).

Серед атипових варіантів перебігу інфаркту міокарда виділяють абдомінальний (біль у животі, нудота, блювота), астматичний (серцева астма або набряк легенів), арітміческій, церебральний, безболевой або малосимптомний (в т. Ч. І повністю безсимптомний - «німий», на частку якого, за епідеміологічними даними, припадає близько 20%).

При об'єктивному обстеженні у хворих з «неускладнених» інфарктом міокарда часто відзначаються тахікардія і збільшення частоти дихання внаслідок тривоги (але ці ознаки можуть бути і проявом серцевої недостатності). АТ зазвичай в межах норми або злегка підвищений. При інфаркті міокарда нижньої локалізації нерідко спостерігається синусова брадикардія з тенденцією до зниження артеріального тиску (особливо в перші години). При огляді і / або пальпації у хворих з переднім ІМ може відзначатися так звана Прекардіальная (парадоксальна) пульсація - другий систолічний поштовх досередини від верхівкового поштовху зліва від грудини в III-IV міжребер'ї (прояв дискінезії передньої стінки лівого шлуночка - вибухне під час систоли). При аускультації можуть відзначатися приглушення тонів і поява IV тони серця (передсердний або пресистолический ритм галопу - відображає зменшення розтяжності лівого шлуночка). Вислуховування III тону - ознака серцевої недостатності, тобто ускладненого інфаркту міокарда. У деяких хворих при інфаркті міокарда з зубцем Q вислуховується шум тертя перикарда (зазвичай на 2-й день). Це ознака трансмурального інфаркту міокарда з реактивним запаленням перикарда - епістенокардіческій перикардит.

У багатьох хворих відзначається підвищення температури, одним з ранніх ознак інфаркту міокарда є нейтрофільнийлейкоцитоз, іноді до 12-15 тис в мкл (підвищення числа лейкоцитів починається вже через 2 год і досягає максимуму на 2-4 добу), з 2-4 дня починається прискорення ШОЕ, виявляється С-реактивний білок. Реєстрація зазначених змін (температура, лейкоцити, ШОЕ, С-реактивний білок) має певне значення в діагностиці інфаркту міокарда без зубця Q, якщо відсутня можливість визначення активності тропонинов або MB КФК.

Смертність хворих з інфарктом міокарда становить близько 30%, при цьому половина смертей відбувається в перші 1-2 год на догоспітальному етапі. Основною причиною смерті на догоспітальному етапі є фібриляція шлуночків, половина хворих помирає протягом першої години інфаркту міокарда. Слід зазначити, що у випадках смерті хворих в межах 2-2,5 годин від початку інфаркту міокарда стандартні гістологічні методи не дозволяють виявити ознаки інфаркту міокарда (і навіть спеціальні гістохімічні методи не є достатньо точними). Це може бути однією з причин розбіжності клінічного діагнозу і результатів патологоанатомічного дослідження. Госпітальна летальність близько 10%. Після виписки зі стаціонару смертність в перший рік становить в середньому 4%, при цьому у літніх осіб (старше 65 років) смертність набагато вище: в перший місяць - до 20%, в перший рік - до 35%.

Інфаркт міокарда: симптоми

Ускладнення інфаркту міокарда

Електрична дисфункція виникає більш ніж у 90% пацієнтів з інфарктом міокарда. Електрична дисфункція, яка зазвичай призводить до смерті перші 72 год, включає тахікардію (з будь-якого джерела) з досить високою ЧСС, здатної зменшити серцевий викид і знизити артеріальний тиск, атриовентрикулярную блокаду типу Мобитц II (2 ступеня) або повну (3 ступінь), шлуночкову тахікардію (ЗТ) і фібриляцію шлуночків (ФШ).

Інфаркт міокарда: ускладнення

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Діагностика інфаркту міокарда

Як було відзначено, розрізняють 2 основні варіанти інфаркту міокарда: інфаркт міокарда з зубцем Q і інфаркт міокарда без зубця Q. При реєстрації на ЕКГ патологічних зубців Q в двох і більше суміжних відведеннях діагностують ІМ з зубцем Q.

Реєстрацію патологічних зубців Q називають великовогнищевого змінами ЕКГ. При інфаркті міокарда без зубця Q в більшості випадків відзначаються зміни сегмента ST і зубця Т. Ці зміни можуть бути будь-якої тривалості або навіть відсутні. Іноді в результаті раннього тромболізису у хворих ОКС з підйомом сегмента ST не розвивається інфаркт міокарда з зубцем Q.

Інфаркт міокарда: діагностика

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49]

Що потрібно обстежити?

До кого звернутись?

Лікування інфаркту міокарда

Загальний план ведення хворих з інфарктом міокарда можна представити в наступному вигляді:

  1. Купірувати больовий синдром, заспокоїти хворого, дати аспірин.
  2. Госпіталізувати (доставити в БІТ).
  3. Спроба відновлення коронарного кровотоку (реперфузія міокарда), особливо в межах 6-12 годин від початку інфаркту міокарда.
  4. Заходи, спрямовані на зменшення розмірів некрозу, зменшення ступеня порушення функції лівого шлуночка, попередження рецидивування і повторного інфаркту міокарда, зниження частоти ускладнень і смертності.

Купірування больового синдрому

Причиною болю при інфаркті міокарда є ішемія життєздатного міокарда. Тому для зменшення і зняття болю використовують всі лікувальні заходи, спрямовані на зменшення ішемії (зниження потреби в кисні і поліпшення доставки кисню до міокарда): інгаляція кисню, нітрогліцерин, бета-блокатори. Перш за все, якщо немає гіпотонії, приймають нітрогліцерин під язик (при необхідності повторно з інтервалом в 5 хв). При відсутності ефекту від нітрогліцерину засобом вибору для купірування больового синдрому вважається морфін - в / в по 2-5 мг через кожні 5-30 хв до купірування болю. Пригнічення дихання від морфіну у хворих з вираженим больовим синдромом при інфаркті міокарда спостерігається дуже рідко (в цих випадках використовують в / в введення налорфина або налоксону). Морфін має власний антиішемічний дією, викликаючи дилатацію вен, знижує переднавантаження і зменшує потребу міокарда в кисні. Крім морфіну найчастіше використовують промедол - в / в по 10 мг або фентаніл - в / в по 0,05-0,1 мг. У більшості випадків до наркотичних анальгетиків додають реланиум (5-10 мг) або дроперидол (5-10 мг під контролем АТ).

Поширеною помилкою є призначення ненаркотичних анальгетиків, наприклад анальгіну, баралгина, трамала. Безпека застосування не володіють антиішемічний дією. Єдиним виправданням для застосування цих препаратів є відсутність наркотичних анальгетиків. В інструкціях по лікуванню інфаркту міокарда в більшості країн ці препарати навіть не згадуються.

При важко піддається купированию больовому синдромі використовують повторне введення наркотичних анальгетиків, застосування інфузії нітрогліцерину, призначення бета-блокаторів.

Внутрішньовенну інфузію нітрогліцерину призначають при некупирующемся больовому синдромі, ознаках зберігається ішемії міокарда або застої в легенях. Інфузію нітрогліцерину починають зі швидкості 5-20 мкг / хв, при необхідності збільшуючи швидкість введення до 200 мкг / хв під контролем АТ і ЧСС (АТ повинно бути не менше 100 мм рт. Ст., А ЧСС не більше 100 в хв). Слід дотримуватися підвищеної обережності при призначенні нітрогліцерину хворим з інфарктом міокарда нижньої локалізації (або не призначати взагалі) - можливе різке падіння артеріального тиску, особливо при супутньому інфаркті міокарда правого шлуночка. Поширеною помилкою є призначення нітрогліцерину всім хворим з інфарктом міокарда.

При відсутності протипоказань якомога раніше призначають бета-блокатори: пропранолол (обзидан) в / в по 1-5 мг, далі всередину по 20-40 мг 4 рази на день; метопролол - в / в по 5-15 мг, далі метопролол всередину по 50 мг 3-4 рази на день. Можна перейти на прийом атенололу - 50 мг 1-2 рази на день.

Всім хворим при першій підозрі на інфаркт міокарда показано більш раннє призначення аспірину (першу дозу аспірину 300-500 мг треба розжувати і запити водою).

Тромболітична терапія

Коронарний тромбоз відіграє основну роль у виникненні інфаркту міокарда. Тому тромболітична терапія є патогенетичною при інфаркті міокарда. У численних дослідженнях показано зниження летальності на тлі лікування тромболітиками.

Сорок років тому госпітальна летальність при інфаркті міокарда становила близько 30%. Створення в 60-х роках блоків інтенсивної терапії дозволило знизити госпітальну летальність до 15-20%. За допомогою оптимізації лікувальних заходів, застосування нітрогліцерину, бета-блокаторів, аспірину було досягнуто подальше зниження летальності при інфаркті міокарда - до 8-12%. На тлі застосування тромболітичної терапії летальність в ряді досліджень склала 5% і нижче. У більшості досліджень з призначенням тромболітиків відзначено зниження летальності приблизно на 25% (в середньому з 10-12% до 7-8%, тобто в абсолютних цифрах приблизно на 2-4%). Це можна порівняти з ефектом призначення бета-блокаторів, аспірину, гепарину, непрямих антикоагулянтів, інгібіторів АПФ. Під впливом кожного з цих препаратів теж спостерігається зниження летальності на 15-25%. Застосування тромболітиків дозволяє запобігти від 3 до 6 летальних випадків на 200 лікувалися хворих, призначення аспірину - запобігання близько 5 летальних випадків, застосування бета-блокаторів - запобігання приблизно 1-2 смертей на 200 лікувалися хворих. Можливо, одночасне застосування всіх цих препаратів дозволить ще більше поліпшити результати лікування і прогноз при інфаркті міокарда. Наприклад, в одному з досліджень введення стрептокінази призвело до зниження летальності на 25%, призначення аспірину - на 23%, а їх спільне призначення дозволило знизити летальність на 42%.

Основним ускладненням тромболітиків є кровотечі. Виражені кровотечі спостерігаються порівняно рідко - від 0,3 до 10%, в т. Ч. Крововиливи в мозок у 0,4-0,8% хворих, в середньому 0,6% (тобто 6 випадків на 1000 лікованих хворих - в 2-3 рази частіше, ніж без застосування тромболітиків). Частота інсультів при використанні препаратів тканинного активатора плазміногену більше, ніж на тлі застосування стрептокінази (0,8% і 0,5%). При використанні стрептокінази можлива поява алергічних реакцій - менше 2% і зниження артеріального тиску - приблизно у 10% хворих.

В ідеальному випадку час від початку симптомів інфаркту міокарда до початку проведення тромболітичної терапії (час «від дзвінка до голки») не повинно перевищувати 1,5 години, а час від надходження в стаціонар до початку введення тромболітиків (час "від дверей до голки") - не більше 20-30 хв.

Питання про введення тромболітиків на догоспітальному етапі вирішується індивідуально. У рекомендаціях щодо ведення хворих з інфарктом міокарда в США і Європі вважається більш доцільним проведення тромболітичної терапії в умовах стаціонару. Робиться застереження, що якщо час транспортування хворого в стаціонар становить більше 30 хв або час до передбачуваного тромболізису перевищує 1-1,5 ч, допустимо проведення тромболітичної терапії на догоспітальному етапі, тобто в умовах швидкої допомоги. Розрахунки показують, що проведення тромболітичної терапії на догоспітальному етапі дозволяє знизити смертність при інфаркті міокарда приблизно на 20%.

При в / в введенні стрептокінази реперфузия починається приблизно через 45 хв. Відновлення коронарного кровотоку відбувається у 60-70% хворих. Ознаками успішного тромболізису є припинення болю, швидка динаміка ЕКГ (повернення сегмента ST до ізолінії або зниження висоти підйому сегмента ST на 50%) і повторне підвищення активності КФК (і MB КФК) приблизно через 1,5 години після введення стрептокінази. В цей час можливе виникнення реперфузійних аритмій - найчастіше, це шлуночковіекстрасистоли або прискорений ідіовентрікулярний ритм, але підвищується також частота виникнення шлуночкової тахікардії та фібриляції шлуночків. При необхідності проводяться стандартні лікувальні заходи. На жаль, рання реокклюзій відзначається у 10-30% хворих.

Основним показанням для призначення тромболітичної терапії вважається ОКС з підйомом сегмента ST у 2-х і більше суміжних відведеннях або появою блокади лівої ніжки пучка Гіса в перші 6 годин від початку симптомів. Найкращі результати виявлені у хворих з інфарктом міокарда передньої локалізації, при реєстрації підйому сегмента ST в 4-х і більше відведеннях і при початку введення препарату протягом перших 4 год. При проведенні тромболізису протягом першої години інфаркту міокарда спостерігається зниження госпітальної летальності більш ніж в 2 рази (є повідомлення про зниження смертності при успішному тромболізис протягом перших 70 хв з 8,7% до 1,2%, тобто в 7 разів (!) - «золотий» час). Однак надходження хворих протягом 1-го години спостерігається вкрай рідко. Зниження смертності відзначається при проведенні тромболітичної терапії в межах 12 годин від початку інфаркту міокарда. При збереженні больового синдрому і рецидивуванні ішемії тромболітики застосовують протягом 24 годин від початку симптомів ІМ.

У хворих з ГКС без підйому сегмента ST і при інфаркті міокарда без зубця Q користі від застосування тромболітиків не виявлено, навпаки, було відмічено погіршення (збільшення летальності).

Основними абсолютними протипоказаннями до застосування тромболітичної терапії є: активне або недавнє внутрішня кровотеча, геморагічний інсульт в анамнезі, інші порушення мозкового кровообігу протягом 1 року, ознаки можливого розшарування аорти. Основні відносні протипоказання: хірургічні операції протягом 2-х тижнів, тривале проведення реанімаційних заходів (більше 10 хв), тяжка артеріальна гіпертонія з АТ вище 200/120 мм рт. Ст., геморагічні діатези, загострення виразкової хвороби.

В даний час найбільш доступним і найбільш вивченим препаратом є стрептокіназа. Стрептокиназа не володіє спорідненістю до фібрину. Стрептокиназу вводять у вигляді в / в інфузії 1,5 млн. ОД протягом 60 хв. Деякі автори рекомендують вводити стрептокиназу швидше - за 20-30 хв.

Крім стрептокінази досить добре вивчено дію рекомбінантного тканинного активатора плазміногену (ТАП, «альтеплаза»). ТАП є фібрінспеціфічним тромболітиків. Введення альтеплази кілька більш ефективно, ніж стрептокінази, і дозволяє додатково врятувати одного хворого при лікуванні 100 хворих. Ретеплаза також є рекомбінантною формою ТАП, з дещо меншою фібрінспеціфічностью. Ретеплази можна вводити в / в струменево. Третій препарат - тенектеплаза також похідне ТАП.

Менш вивчено дію препаратів АПСАК (аністреплаза, еміназа), уро-кінази, проурокінази і інших тромболітиків.

У Росії найчастіше застосовують стрептокиназу, тому що вона в 10 разів дешевше і взагалі-то по ефективності не набагато поступається тканинним активаторам плазміногену.

Хірургічні способи відновлення коронарного кровотоку

Приблизно у 30% хворих з інфарктом міокарда є протипоказання для призначення тромболітиків і у 30-40% немає ефекту від тромболітіче-ської терапії. У спеціалізованих відділеннях деяким хворим при надходженні в перші 6 годин від початку симптомів проводять термінову балонну коронароангіопластікі (КАП). Крім того, навіть після успішного тромболізису у переважної більшості хворих залишається резидуальний стеноз коронарної артерії, тому робилися спроби проведення КАП відразу після тромболітичної терапії. Однак в рандомізованих дослідженнях не виявлено переваг такого підходу. Те ж саме можна сказати і щодо термінового аортокоронарного шунтування (АКШ). Основними показаннями для проведення КАП або АКШ в гострому періоді інфаркті міокарда є ускладнення інфаркті міокарда, перш за все постинфарктная стенокардія і серцева недостатність, включаючи кардіогенний шок.

Додаткові призначення

Крім купірування больового синдрому, інгаляції кисню і спроби відновлення коронарного кровотоку, всім хворим при першій підозрі на можливість інфаркту міокарда призначають аспірин в навантажувальної дозі 300-500 мг. Далі аспірин приймають по 100 мг в день.

Думки про необхідність призначення гепарину при неускладненому інфаркті міокарда на фоні введення тромболітиків досить суперечливі. Внутрішньовенне введення гепарину рекомендується хворим, яким не проводиться тромболітична терапія. Через 2-3 дні переходять на п / к введення гепарину по 7,5-12,5 тис. ОД 2 рази на день підшкірно. Внутрішньовеннаінфузія гепарину показана хворим з поширеним переднім інфарктом міокарда, при мерехтінні передсердь, виявленні тромбу в лівому шлуночку (під контролем показників згортання крові). Замість звичайного гепарину можна використовувати підшкірне введення НМГ. Непрямі антикоагулянти призначають тільки при наявності показань - епізод тромбоемболії або підвищений ризик тромбоемболії.

Всім хворим, при відсутності протипоказань, як можна раніше призначають бета-блокатори. При інфаркті міокарда показано також призначення інгібіторів АПФ, особливо при виявленні дисфункції лівого шлуночка (фракції викиду менше 40%) або ознаках недостатності кровообігу. При інфаркті міокарда відбувається зниження загального холестерину і холестерину ЛПНЩ ( «зворотний реактантов гострої фази»). Тому нормальні показники свідчать про підвищений рівень ліпідів. Більшості хворих з інфарктом міокарда доцільно призначити статини.

У деяких дослідженнях виявлено позитивний ефект застосування кордарона, верапамілу, сульфату магнію і поляризующей суміші при інфаркті міокарда. На тлі прийому цих препаратів зазначалося зменшення частоти шлуночкових аритмій, рецидивних і повторних інфарктів міокарда, а також зниження летальності хворих на інфаркт міокарда (при тривалості спостереження до 1 року і більше). Однак поки недостатньо підстав для рекомендації рутинного застосування цих препаратів в клінічній практиці.

Ведення хворих ІМ без зубця Q. Практично ідентично ведення хворих з нестабільною стенокардією (гострим коронарним синдромом без підйому сегмента ST). Основними препаратами є аспірин, клопідогрель, гепарин і бета-блокатори. При наявності ознак підвищеного ризику ускладнень і смерті або відсутності ефекту від інтенсивної медикаментозної терапії показано проведення корона-рографіі для оцінки можливості хірургічного лікування.

Інфаркт міокарда: лікування

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55]

Прогноз і реабілітація інфаркту міокарда

Фізична активність поступово збільшується протягом перших 3-6 тижнів після виписки. Відновлення сексуальної діяльності, що часто турбує пацієнта, і інші помірні фізичні навантаження заохочуються. Якщо гарне функціонування серця зберігається протягом 6 тижнів після гострого інфаркту міокарда, більшість пацієнтів можуть повертатися до звичайного активності. Раціональна програма фізичної активності з урахуванням способу життя, віку і стану серця зменшує ризик ішемічних подій і збільшує загальне благополуччя.

Гострий період хвороби і лікування ОКС необхідно використовувати для вироблення у пацієнта стійкої мотивації до модифікації факторів ризику. При оцінці фізичного та емоційного статусу пацієнта і при обговоренні їх з хворим необхідно розмовляти про спосіб життя (в тому числі про куріння, дієті, роботі та режимі відпочинку, необхідності виконання фізичних вправ), оскільки усунення факторів ризику може покращувати прогноз.

Інфаркт міокарда: прогноз і реабілітація

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.