^

Здоров'я

A
A
A

Сверблячка мошонки у чоловіків

 
, Медичний редактор
Останній перегляд: 19.11.2022
 
Fact-checked
х

Весь контент iLive перевіряється медичними експертами, щоб забезпечити максимально можливу точність і відповідність фактам.

У нас є строгі правила щодо вибору джерел інформації та ми посилаємося тільки на авторитетні сайти, академічні дослідницькі інститути і, по можливості, доведені медичні дослідження. Зверніть увагу, що цифри в дужках ([1], [2] і т. д.) є інтерактивними посиланнями на такі дослідження.

Якщо ви вважаєте, що який-небудь з наших матеріалів є неточним, застарілим або іншим чином сумнівним, виберіть його і натисніть Ctrl + Enter.

Серед хвороб шкіри та підшкірної клітковини в МКБ-10 окремо виділяється свербіж, хоча він є вторинним симптомом дерматологічних захворювань. А дуже поширена проблема – свербіж мошонки у чоловіків – як діагноз входить до рубрики «Дерматит та екзема» з окремим кодом – L29.1.

Причини сверблячки мошонки у чоловіків

По суті, уточнення "у чоловіків" можна вважати зайвим, оскільки  мошонка  або скротум (шкірно-м'язове вмістище тестикул) - частина зовнішніх статевих органів лиць чоловічої статі, включаючи дітей та підлітків.

Такий докучливий симптом, як свербіж шкіри скротуму, має різну етіологію, і дерматологи відзначають як основні такі причини його появи, як:

  • укуси коростяного кліща (Sarcoptes scabiei), що поширюється через прямий контакт або заражені постільні приналежності, з розвитком  корости ; [1]
  • лобковий педикульоз або  фтиріаз ; [2]
  • мікози – ушкодження шкіри в області пахових складок грибами-дерматофітами (Epidermophyton, Microsporum, Trichophyton), які діагностують як  пахвинну епідермофітію ; [3]
  • кандидомікоз  зовнішніх статевих органів (кандидоз або молочницю) – захворювання, яке викликається дріжджоподібним грибом Candida albicans; [4]
  • різні типи дерматиту, у тому числі контактні – простий ірритативний та алергічний, а також екзему (атопічний дерматит). [5]До речі, дерматит може бути локалізований тільки на мошонці та в паху і бути багатофакторною патологією;
  • зворотний генітальний псоріаз або  псоріаз на статевих органах ; [6]
  • генітальні кондиломи (які також називають генітальними бородавками); їхня поява – результат ушкодження шкіри вірусом папіломи людини (ВПЛ 2 або 6 типів), яким заражаються при статевих контактах; [7]
  • генітальний герпес , зумовлений вірусом простого герпесу (ВПГ), що передається будь-якими контактними шляхами. [8]

Інвазія Enterobius vermicularis – гострики у дітей – провокують свербіж мошонки у дитини чи підлітка; у дорослих даний гельмінтоз теж не рідкість, і він ночами викликає сильний свербіж мошонки і заднього проходу, а також в області промежини.

Фактори ризику

Існують певні фактори ризику появи даного симптому, зокрема, недостатній рівень гігієни, підвищене потовиділення, надмірна маса тіла, тісний одяг, інтертриго –  попрілості в паху .

Контакт дуже тонкої, пронизаної капілярами шкіри мошонки з навколишніми шкірними покривами, підвищена вологість і температура – практично за відсутності доступу повітря – є ідеальними умовами для розвитку контактного дерматиту (через матеріал нижньої білизни, латексу презервативів та ін.) та алергічних реакцій шкіри ( на ті ж засоби для догляду за тілом), які викликають гіперемію, свербіж та набряк мошонки.

Крім того, підвищений ризик виникнення свербежу при цукровому діабеті та захворюваннях щитовидної залози; дефіцит рибофлавіну (вітаміну В2), заліза та цинку; астмі та сінної лихоманки; при ослабленому імунітеті та онкології.

Патогенез

В цілому,  патогенез сверблячки шкіри , незалежно від його локалізації, обумовлений роздратуванням пов'язаних з рецепторами вільних нервових закінчень епідермісу та дерми та вивільненням прозапальних медіаторів (цитокінів) та/або хімічних медіаторів, одним з яких є гістамін, що виділяється у відповідь на дію алергену. Клітинами.

Вивільнення цитокінів може бути опосередковане імунною системою, наприклад, як при атопічному дерматиті. Посилення сверблячки викликається іншими біологічно активними сполуками, нейромедіаторами та нейропептидами: ацетилхоліном, серотоніном, деякими простагландинами та протеїназами, лімфокінами та інтерлейкінами.

Відчуття сверблячки передається по симпатичних аферентних волокнах С до дорсального рогу спинного мозку, а потім - по спиноталамічного тракту - в кору головного мозку.

Симптоми сверблячки мошонки у чоловіків

Супроводжуючі свербіння симптоми варіюються залежно від етіології.

У деяких випадках перші ознаки у вигляді будь-яких видимих змін шкіри мошонки та аногенітальної області відсутні, тобто свербіж може виступати першим симптомом, як у разі зараження гостриками, що викликають досить інтенсивне свербіння мошонки вночі.

У нічний час відзначається сильне свербіння мошонки, а також між мошонкою та анусом при корості – з дрібними червоними папульозно-везикульозними висипаннями на шкірних покровах (при уважному огляді шкіри можна помітити виконані кліщем ходи).

При грибкових інфекціях, що вражають шкіру статевих органів, внутрішньої поверхні стегон і сідниць, відзначається почервоніння, папульозний висип у вигляді кілець з лускатими краями і свербіж мошонки та промежини. Висипання заразні і можуть поширюватися тілом.

Як виявляється кандидомікоз, докладно у статті –  Симптоми та ознаки молочниці у чоловіків .

Для контактних дерматитів характерні почервоніння та свербіння мошонки з десквамацією епітелію (лущенням). Екзема (атопічний дерматит) зазвичай проявляється плямами роздратованої, червоної чи червонувато-сірої шкіри, де можуть з'явитися заповнені рідиною дрібні бульбашки; ексудат з них сочиться з утворенням ділянок мокнення та ерозії шкіри, що згодом покриваються кіркою.

Симптоми кондилом (аногенітальних бородавок) у чоловіків детально описані у публікації –  Гострокінцеві кондиломи у чоловіків .

Печіння і свербіння мошонки та члена, набряклість підшкірної клітковини, гіперемія та болючість ураженої ділянки, пухирчастий висип та фліктени, вкриті струпом виразки – такі симптоми знайомі тим, хто зіткнувся з генітальним герпесом.

Більше корисної інформації у матеріалі –  Свербіж, печіння та почервоніння в інтимній зоні у чоловіків .

Ускладнення і наслідки

Основні наслідки та ускладнення свербежу в області мошонки та інших чоловічих геніталій проявляються екскоріацією – розчісуванням шкіри у вигляді подряпин та садна. Розчіси можуть кровоточити і легко інфікуються бактеріями та вірусами, через що може виникнути запалення шкіри.

Також розчісування може призводити до локального потовщення рогового та шарів шкіри, що підлягають – ліхенізації.

При корості у шкірі мошонки та перигенітальної зони можуть утворитися пухлиноподібні інфільтрати – доброякісна лімфоплазія шкіри. А у випадках генітального кандидомікозу можливий розвиток  кандидозного баланопоститу .

Діагностика сверблячки мошонки у чоловіків

У дерматології діагностика починається з фізичного огляду шкірних покровів пацієнта та зіставлення виявлених змін зі скаргами та анамнезом; проводиться  дослідження шкіри  - з визначенням морфологічного типу висипів та врахуванням їх локалізації.

Аналізи можуть включати: зіскрібки шкіри (на грибок або корости), мазок з періанальної області, біопсію на вірус папіломи, шкірні проби на алергени; аналіз крові на еозинофіли, ПЛР-аналіз на ВПЛ, антитіла до ВПГ.

Для виключення діагностичних помилок та призначення правильного лікування надзвичайно важливою є диференціальна діагностика, оскільки бувають випадки, коли при дерматозах етіологію висипань, на тлі яких виникає свербіж мошонки, важко визначити клінічно. Тому дерматологи можуть призначати додаткові дослідження.

Також читайте –  Діагностика свербежу .

Лікування сверблячки мошонки у чоловіків

Симптоматичне лікування спрямоване на зняття сверблячки. Досить швидко, але не остаточно, він проходить після використання антигістамінного гелю  Феністіл ; може застосовуватися й інша  мазь від сверблячки . Також призначаються ліки для прийому внутрішньо –  антигістамінні препарати .

Відповідно до поставленого діагнозу застосовують топічні засоби:

Етіологічного лікування вимагають паразитарні та грибкові захворювання. Засіб від паразитів  Бензилбензоат  (у формі мазі чи крему) використовують у лікуванні корости; також є  аерозоль від корости . Від лобкових вошей позбавляються засобом Перметрин та іншими  мазями від вошей .

Проти гостриків слід використовувати антигельмінтні засоби для прийому внутрішньо, наприклад таблетки Піперазину адипінат або  Гельмінтокс  (Пірантел).

Грибкові інфекції найкраще піддаються місцевим та системним антимікотикам, яким саме, докладно:

Також читайте:

Рекомендується додатково приймати вітаміни антиоксидантної дії (А, С та Е) та В2.

При деяких захворюваннях, що викликають свербіння мошонки у чоловіків, можливе фізіотерапевтичне лікування -  Фізіотерапія при дерматитах та дерматозах .

Альтернативне лікування та гомеопатія

У деяких випадках може допомогти народне лікування:

З мікозами та генітальними кондиломами пропонують боротися пастою зі свіжого часнику з додаванням оливкової олії (наносити на уражене місце на пару годин двічі на день); натуральним яблучним оцтом, журавлинним соком, соком алое та ефірною олією чайного дерева.

У разі подразнення шкіри скротуму можна використовувати натуральний мед та масло обліпихи.

При грибковій інфекції лікування травами включає нанесення соку зі свіжого чистотілу, а також використання кореня солодки голої: його подрібнюють на порошок, змішують з водою до стану кашки і проварюють протягом 10 хвилин. Засіб наносять на шкіру на чверть години двічі на день.

Гомеопатія пропонує такі протигрибкові засоби, як Petroleum, Silicea, Graphites, Sepia та Thuja. А при ушкодженні грибах Candida – Borax та Helonias. Якщо свербіння пов'язане з екземою, гомеопати рекомендують Sulphur, Hepar sulphuris, Lycopodium clavatum і Natrum Muriaticum.

Профілактика

Основна профілактика полягає у гігієні. Потрібно стежити за чистотою і сухістю геніталій і уникати факторів, що провокують роздратування. Тобто область паху та статевих органів краще мити м'яким милом (можна використовувати дитяче мило з чергою та ромашкою), не допускати перегріву та скупчення вологи, уникати тісної білизни із синтетики, вчасно лікувати попрілість.

До поняття гігієни входять і захищені статеві контакти.

Прогноз

Вилікувати можна і коросту, і мікози, і контактний іррітативний дерматит. А ось щодо інших захворювань, що супроводжуються свербінням мошонки – атопічного дерматиту, генітального псоріазу, кондилом та герпесу – прогноз не такий оптимістичний через їхні рецидиви.

Відмова від відповідальності щодо перекладу: Мова оригіналу цієї статті – російська. Для зручності користувачів порталу iLive, які не володіють російською мовою, ця стаття була перекладена поточною мовою, але поки що не перевірена нативним носієм мови (native speaker), який має для цього необхідну кваліфікацію. У зв'язку з цим попереджаємо, що переклад цієї статті може бути некоректним, може містити лексичні, синтаксичні та граматичні помилки.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.